Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologové objevili v centru Nového Jičína zbytky středověkých domů

Nový Jičín |

Dobře dochované pozůstatky zděné pece s kuchyňským ohništěm v předpecním prostoru objevili archeologové a památkáři při výzkumu městského domu v Křižíkově ulici v Novém Jičíně. Na varné podestě se nacházely celé keramické kuchyňské nádoby včetně pokliček. S dochovanými pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech se setkávají jen výjimečně. Rozsáhlejší dobře dochované doklady původní podoby středověkých domů v místech stávající zástavby historických městských jader představují také poměrně vzácný jev.

Pod podlahou původně renesanční nádvorní světnice v zadní části dispozice současného domu byly odkryty kamenné základy starší stavby. V celé ploše vymezené těmito základy se nacházely relikty zuhelnatělé dřevěné podlahy.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "V jihozápadním koutě místnosti byly objeveny dobře dochované pozůstatky zděné pece s vyvýšeným ohništěm a s kompletními kuchyňskými nádobami a dřevěnou vařečkou. Opodál ležel na podlaze žárem zdeformovaný železný rošt. Kromě uvedených zjevných dokladů kuchyňského provozu se na dřevěné podlaze nalézaly také další artefakty. Značné množství skleněných kroužků bylo patrně součástí ženského náhrdelníku. Visací svorníkový pružinový zámek od dveří nebo truhlice, trojzubé vidle a v neposlední řadě hrot kopí byly dalšími objevenými artefakty."
František Kolář, archeolog Národního památkového ústavu v Ostravě: "Nálezová situace v celé archeologicky zkoumané místnosti byla překryta vrstvou do červena vypálené hliněné omazávky obsahující fragmenty s otisky někdejších dřevěných konstrukčních prvků – kuláčů, trámů, prken. Zdá se tedy, že se pod stávající podlahou nádvorní světnice domu nachází archeologizované pozůstatky původní dřevěné roubené stavby, s hliněnou omazávkou stěn, s prkennou podlahou, pecí a ohništěm – pravděpodobně kuchyně středověkého domu – který zanikl jednorázově požárem někdy v průběhu 15. století, možná v souvislosti s dobytím města husity v roce 1427."

Záchranný archeologický výzkum a stavebněhistorický průzkum související s celkovou rekonstrukcí domu čp. 91/7 na Křižíkově ulici v Novém Jičíně provádí Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Na zpracování archeologických nálezů a dokumentace se finančně podílí také město Nový Jičín, paní majitelka rovněž získala dotaci na opravu původního trámového stropu v nádvorní světnici.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "Kuchyň byla v minulosti součástí středověkého domu, jehož konstrukce byla částečně zděná a částečně dřevěná (roubená). Na dřevěnou, pravděpodobně trojdílnou dispozici domu s výše zmíněnou kuchyní, zachycenou archeologickým výzkumem, navazoval zděný díl. Tuto zděnou část středověkého domu reprezentovala kamenná patrová komora při uliční čáře, která je dosud dochovaná ve hmotě stávajícího domu čp. 91/7 a byla zkoumaná stavebněhistorickými metodami."

Spodní podlaží komory bylo přístupné dveřním otvorem situovaným na západní straně a osvětleno oknem v jižní obvodové zdi. Strop přízemí byl rovný trámový se záklopem. Patro bylo přístupné dřevěným schodištěm vedeným při jižní obvodové zdi objektu.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "V rámci někdejšího patra nebyly identifikovány stopy po otopném zařízení ani po rozměrnějších okenních otvorech, zachyceno bylo pouze jedno úzké štěrbinové okénko. Spíše než obytným účelům tak mohlo patro zděného komorového dílu středověkého domu sloužit jako sýpka. Obdobně jako dřevěná část dispozice domu (tj. archeologicky zjištěná kuchyně) vykazuje i zděný komorový díl zjevné stopy požáru (relikty zuhelnatělých dřevěných konstrukčních prvků v rámci zdiva, zdící malta zbarvená žárem do růžova)."

Původní středověké domy budované ze dřeva a hlíny byly postupně již ve středověku a v čím dál větší míře poté v novověku nahrazovány zděnými konstrukcemi. Původní podoba těchto středověkých domů (nejprve dřevěných – později dílem dřevěných a zděných – nakonec zděných) je tak vlivem několikasetletého stavebního vývoje v prostředí našich měst zpravidla zcela či téměř zcela setřena. Totéž platí o důležité součásti (nejen) středověkých obydlí – o kuchyních – jejichž dochované pozůstatky se v rámci zděných konstrukcí stávajících městských domů, případně archeologizované pod povrchem terénu, vyskytují opravdu výjimečně.

Nahlásit chybu


K tématu

Žerotínský zámek odkrývá poklady země, Novojičínsko je na ně bohaté

13. června 2024 11:47 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Pod střechou Žerotínského zámku jsou k vidění Poklady země. To je název nové výstavy, která představuje zemské suroviny a jejich dobývání na Novojičínsku. Pojata je zážitkově a potrvá do listopadu.

Jarní prázdniny přivedly děti i do Žerotínského zámku, zahrály si muzejní hledačku

Jarní prázdniny v únorovém termínu přivedly děti i do Žerotínského zámku. Muzeum pro ně připravilo tvůrčí dílny, vyzkoušely si tisk obrázků, psaní husím brkem a v jedné z expozic oblíbenou hledačku.

Muzeum Novojičínska popsalo cestu našich předků ke chlebu

6. června 2024 19:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Žerotínský zámek voněl celý týden čerstvým chlebem a plackami. Pracovníci Muzea Novojičínska tu připravili edukační program, ve kterém popsali cestu ke chlebu, od sklizně obilí po jeho pečení.


Městský útulek pro psy v Opavě čeká rekonstrukce. Po povodních funguje v omezeném provozu

Městský útulek pro psy v Opavě funguje v omezeném provozu. Podepsaly se na něm zářijové povodně, které zcela zničily venkovní kotce i oplocení a poškodily i samotnou budovu.

Hrdina za volantem sanitky, řidič krnovské nemocnice zachránil ženu z havarovaného auta

Včera 15:31 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidič sanitky krnovské nemocnice Martin Ocásek se zachoval jako hrdina. Při povinné pauze na silnici u Brna byl svědkem vážné dopravní nehody. Bez zaváhání vyrazil na pomoc a dokázal zachránit ženu z havarované dodávky, která byla v ohrožení života.

Krajský úřad nechal odstranit nebezpečný odpad z Bohumína. Náklady budou vymáhány po Polsku

V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.

Tříkrálový průvod podpořil charitní sbírku i křesťanské tradice

Tříkrálový průvod k betlému na náměstí je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.

VIDEO: Policisté hledají dvojici, která v Ostravě vstoupila do kolejí tramvaje, zranila se cestující

Včera 15:11 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Policisté z dopravního inspektorátu Ostrava se zabývají okolnostmi dopravní nehody, ke které došlo ve čtvrtek 21. listopadu 2024 kolem 17. hodiny na ulici 28. října v Ostravě-Mariánských Horách, v blízkosti tramvajového ostrůvku zastávky MHD Mariánské náměstí.

Do procesu výroby klobouků dostane návštěvníky novojičínské expozice virtuální realita

Klobouková expozice v novojičínském Návštěvnickém centru představila novinku. Jedná se o virtuální realitu, které dává možnost nahlédnout do provozu výroby klobouků ve společnosti Tonak. Investorem inovativního prvku je Moravskoslezský kraj.

Dobrovolní hasiči z Antošovic zachránili při povodních cyklistu. Vysíleného chlapce vytáhli do člunu

9. ledna 2025 9:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Povodně, které v září zasáhly celý náš region, byly plné nejrůznějších tragédií a příběhů, které se mnohdy dozvídáme až nyní se zpožděním. Jednou takovou událostí byla i záchrana cyklisty, kterého zcela vysíleného a podchlazeného vytáhli z vody antošovičtí hasiči.

Tři králové navštívili i radnici Ostravy-Jihu

Tříkrálová sbírka patří mezi největší dobročinné akce u nás. V loňském roce se celorepublikově vybralo 175 milionů korun. I letos od začátku roku koledníci tradičně vyrazili mezi lid. V Ostravě vybírají v čele s ředitelem ostravské charity.

Přijďte fandit dětským sportovcům na olympiádu

Olympiáda dětí a mládeže letos zavítá i do Frýdku-Místku. Své síly taky poměří hokejisté a také šachisté. Hala Polárka se také promění v olympijský dům a proběhnou tady medailové ceremoniály, slavnostní zakončení i after party.

Zpravodaj, web i facebookový profil Frýdku-Místku získaly ocenění

Nejlepší zpravodaj a web a druhý nejlepší facebookový profil v Moravskoslezském kraji. Takový úspěch si připsal Frýdek-Místek v celostátní soutěži radničních komunikačních kanálů.


Tříkrálový průvod podpořil charitní sbírku i křesťanské tradice

Tříkrálový průvod k betlému na náměstí je novodobou tradicí, která oživuje atmosféru města po vánočních svátcích. Účastníci v kostýmech podporují nejen probíhající charitní sbírku, ale také připomínají křesťanské tradice.

V Novém Jičíně klesla cena tepla pro letošní rok o čtyři procenta

Obyvatelé Nového Jičína zaplatí letos za dodávky tepla a teplé vody o něco méně než loni. Cena je od 1. ledna nižší zhruba o čtyři procenta.

Studénecká laťka prověřila sportovce čtyř škol

9. ledna 2025 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V tělocvičně Základní školy Butovická se uskutečnila sportovní soutěž ve skoku vysokém Studénecká laťka. Zúčastnili se jí žáci ze základních škol ze Studénky a Bílovce.

Majitelem sportovišť tělovýchovné jednoty se má město stát v červenci

Město se připravuje na převzetí majetku tělovýchovné jednoty. K převodu areálu sportovišť a budov by mělo dojít v polovině roku 2025.

Předškolním dětem ve studénecké mateřince pomáhá EDASTIM

8. ledna 2025 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Mateřská škola Poštovní ve Studénce je zapojena do programu EDASTIM. Jedná se o edukačně stimulační program, který rozvíjí školní zralost dětí. Důležitá je v něm spolupráce pedagoga, dítěte i rodiče.

Koledníci Tříkrálové sbírky potěšili i obyvatele domu U Jičínky

Opět po roce se také Novým Jičínem nesl zpěv tříkrálových koledníků. Putovali dům od domu, aby rozdávali radost, požehnání a na oplátku přijímali příspěvky do dobročinné sbírky Charity. Ta se letos koná už po pětadvacáté.

Archeologové objevili v centru Nového Jičína zbytky středověkých domů
Vydáno 27. července 2022 7:22, Nový Jičín, Jiří Cileček
Dobře dochované pozůstatky zděné pece s kuchyňským ohništěm v předpecním prostoru objevili archeologové a památkáři při výzkumu městského domu v Křižíkově ulici v Novém Jičíně. Na varné podestě se nacházely celé keramické kuchyňské nádoby včetně pokliček. S dochovanými pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech se setkávají jen výjimečně. Rozsáhlejší dobře dochované doklady původní podoby středověkých domů v místech stávající zástavby historických městských jader představují také poměrně vzácný jev.

Detail varné podesty (kuchyňského ohniště) před ústím pece s dochovanými keramickými nádobami a dřevěnou vařečkou; zdroj foto: František Kolář, NP

Pod podlahou původně renesanční nádvorní světnice v zadní části dispozice současného domu byly odkryty kamenné základy starší stavby. V celé ploše vymezené těmito základy se nacházely relikty zuhelnatělé dřevěné podlahy.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "V jihozápadním koutě místnosti byly objeveny dobře dochované pozůstatky zděné pece s vyvýšeným ohništěm a s kompletními kuchyňskými nádobami a dřevěnou vařečkou. Opodál ležel na podlaze žárem zdeformovaný železný rošt. Kromě uvedených zjevných dokladů kuchyňského provozu se na dřevěné podlaze nalézaly také další artefakty. Značné množství skleněných kroužků bylo patrně součástí ženského náhrdelníku. Visací svorníkový pružinový zámek od dveří nebo truhlice, trojzubé vidle a v neposlední řadě hrot kopí byly dalšími objevenými artefakty."
František Kolář, archeolog Národního památkového ústavu v Ostravě: "Nálezová situace v celé archeologicky zkoumané místnosti byla překryta vrstvou do červena vypálené hliněné omazávky obsahující fragmenty s otisky někdejších dřevěných konstrukčních prvků – kuláčů, trámů, prken. Zdá se tedy, že se pod stávající podlahou nádvorní světnice domu nachází archeologizované pozůstatky původní dřevěné roubené stavby, s hliněnou omazávkou stěn, s prkennou podlahou, pecí a ohništěm – pravděpodobně kuchyně středověkého domu – který zanikl jednorázově požárem někdy v průběhu 15. století, možná v souvislosti s dobytím města husity v roce 1427."

Záchranný archeologický výzkum a stavebněhistorický průzkum související s celkovou rekonstrukcí domu čp. 91/7 na Křižíkově ulici v Novém Jičíně provádí Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, ve spolupráci s Muzeem Novojičínska. Na zpracování archeologických nálezů a dokumentace se finančně podílí také město Nový Jičín, paní majitelka rovněž získala dotaci na opravu původního trámového stropu v nádvorní světnici.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "Kuchyň byla v minulosti součástí středověkého domu, jehož konstrukce byla částečně zděná a částečně dřevěná (roubená). Na dřevěnou, pravděpodobně trojdílnou dispozici domu s výše zmíněnou kuchyní, zachycenou archeologickým výzkumem, navazoval zděný díl. Tuto zděnou část středověkého domu reprezentovala kamenná patrová komora při uliční čáře, která je dosud dochovaná ve hmotě stávajícího domu čp. 91/7 a byla zkoumaná stavebněhistorickými metodami."

Spodní podlaží komory bylo přístupné dveřním otvorem situovaným na západní straně a osvětleno oknem v jižní obvodové zdi. Strop přízemí byl rovný trámový se záklopem. Patro bylo přístupné dřevěným schodištěm vedeným při jižní obvodové zdi objektu.

Petra Batková, mluvčí Národního památkového ústavu v Ostravě: "V rámci někdejšího patra nebyly identifikovány stopy po otopném zařízení ani po rozměrnějších okenních otvorech, zachyceno bylo pouze jedno úzké štěrbinové okénko. Spíše než obytným účelům tak mohlo patro zděného komorového dílu středověkého domu sloužit jako sýpka. Obdobně jako dřevěná část dispozice domu (tj. archeologicky zjištěná kuchyně) vykazuje i zděný komorový díl zjevné stopy požáru (relikty zuhelnatělých dřevěných konstrukčních prvků v rámci zdiva, zdící malta zbarvená žárem do růžova)."

Původní středověké domy budované ze dřeva a hlíny byly postupně již ve středověku a v čím dál větší míře poté v novověku nahrazovány zděnými konstrukcemi. Původní podoba těchto středověkých domů (nejprve dřevěných – později dílem dřevěných a zděných – nakonec zděných) je tak vlivem několikasetletého stavebního vývoje v prostředí našich měst zpravidla zcela či téměř zcela setřena. Totéž platí o důležité součásti (nejen) středověkých obydlí – o kuchyních – jejichž dochované pozůstatky se v rámci zděných konstrukcí stávajících městských domů, případně archeologizované pod povrchem terénu, vyskytují opravdu výjimečně.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000032577/archeologove-objevili-v-centru-noveho-jicina-zbytky-stredovekych-domu