Studenti gymnázia napříč ročníky usedli na čtyři hodiny do jedné třídy, aby se vyjádřili ke své škole, a také k dění ve městě. Své připomínky a nápady sepsali a následně je okomentovali během prezentace. Nejprve tedy zhodnotili školní prostředí.
účastníci středoškolského fóra:
“Určitě se nám líbí, že se udělalo nové hřiště, celkově je tady přátelský kolektiv, i ti kantoři, je to tady na docela vysoké kvalitě, bych řekl, co se týče okolních škol. ”
“Líbí se nám ve škole, že se rekonstruuje, že máme fajn prostředí, že jsme online škola,ale návrh na zlepšení máme týkající se absence nebo viditelnosti průměru v naší třídnici.”
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “Podnět byly zajímavé, objevily se věci, o kterých jsme doposud možná nevěděli, ale i věci, které víme, že je trápí delší dobu. Z těch déle trápících je to limit absence, který máme nastavený dle žáků velmi přísně, a potom, že se jim ve škole online nezobrazují známky průměry jednotlivých předmětů. Jsou to věci, o kterých určitě budeme přemýšlet a myslím si, že se žákům budeme snažit vyhovět tak, aby to pro ně bylo méně stresující a věděli, jak na tom se studiem jsou.”
účastníci středoškolského fóra: “A chtěli bychom takové zpestření, nějakého školního mazlíčka, kdyby to bylo možné, ať už je to třeba křeček nebo bychom tady mohli dostat i poníka, což je samozřejmě asi složité, ale uvidíme, jak to bude pokračovat.”
Zdeněk Man, zástupce ředitele Gymnázia Nový Jičín: “A ten úsměvný námět, implementace školního mazlíčka, ještě se s nimi o tom budu muset pobavit detailněji, co konkrétně mají na mysli. Uvidíme, jaké budou upřesňující požadavky.”
Toto diskuzní fórum se na gymnáziu konalo z iniciativy Zdravého města Nový Jičín podruhé, po prvním ročníku před dvěma lety vedení školy na přání studentů například rozšířilo počet volitelných předmětů o dva a v reakci na jejich požadavek, aby bylo více preventivních programů, zaměstnalo školního psychologa.
Co se týče názorů na dění ve městě, hodně se objevovalo téma kultury.
účastníci středoškolského fóra:
“Já si myslím, že ve městě je moc pěkné kino a je fajn, že se plánuje i rekonstrukce vnitřních prostorů, a zároveń je i fajn divadlo, že je tam dost dobrých programů. Zároveň si myslím, že není dostatečná propagace městského kulturního střediska. Hodně lidí třeba neví o akcích, které jsou na Staré poště.”
“Je dobré, že město má ty letní akce, které to město v létě udržují v živou. A k tomu, co by se mohlo zlepšit, když už pořádají tykace, tak by mohli využívat ten park ta spořitelnou, takže by ho mohli zlepšit.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vnímáme, že možná u všech stolů, byla zmíněna revitalizace parku u Dolní brány. Je potřeba říct, že jedna část toho veřejného prostranství by měla být do budoucna zastavěna bytovými domy, druhá část, která míří k bývalé budově KSČ, tam je určitě prostor pro rekultivaci a celkově zpříjemnění tohoto prostoru.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Často se opakuje, že by byli rádi, kdyby se rekonstruovalo kino a také jsme zahlédl požadavek na kulturní dům, takže to jsou určitě věci, které budeme dále reflektovat a budeme se jimi zabývat.”
Nový Jičín byl v roce 2018 prvním městem v Moravskoslezském kraji vůbec, kde se konalo mladé školní fórum, tehdy na základní škole Komenského 66. A od roku 2020, jako první v České republice, pořádá fóra i na středních školách.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Pro nás to má hned několik přínosů, jednak se dozvíme nějaké iniciativní podněty od skupiny lidí, kteří ještě často ani nemají volební právo. Zároveň to těm žákům přináší možnost se trošičku něco dozvědět o městě, protože my jim hned dáme i zpětnou vazbu o tom, co je nebo není možné realizovat a proč. A třetím důvodem může být i to, že věřím tomu, že tak inspirujeme mladé lidi k tomu, ať se trošičku více dívají kolem sebe a více přemýšlí o tom, co by se ve městě mělo změnit.”