V dílně Střední školy technické a zemědělské je 13 hotových dubových stolů. Jsou dílem učňů druhého ročníku oboru truhlář. A tato jejich práce teď bude vidět i veřejně. Zadavatelem zakázky byla obec Mořkov, která stoly vybaví svou zrekonstruovanou restauraci.
Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Najednou byla ta možnost ukázat se. Nejen vyrábět nějaké ptačí budky a stoličky, které si žáci odnesou domů, nicméně tohle je věc, kterou můžeme ukázat, že jsou šikovní, že zvládnou i větší zakázku, že se nemusíme stydět za jejich výrobky.”
Mezi učni je i Lukáš Klézl, který se v loňském roce stal v svém oboru mistrem republiky, a to díky vítězství v soutěži, kterou vyhlašuje Klastr českých nábytkářů. Následně získal také oceněné zřizovatele školy, Moravskoslezského kraje.
Lukáš Klézl, SŠ technická a zemědělská Nový Jičín: “Myslím si, že mě to posunulo dost dopředu, můj sen je takový, že si chci založit firmu, ale nevím, jestli to půjde.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když se podívám na ty stoly, na ty výrobky, které tu vyrobili učni, tak si myslím, že jsou luxusní, a že se nemají za co stydět. Nemají se za stydět nejen učni, ale hlavně mistři, kteří je vedou.
Zdeněk Černoch, učitel odborného výcviku SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Dali si záležet na slepení toho dřeva, ta kresba toho dřeva je, jako by to bylo z jednoho stromu. Použili jsme takovou TOP technologii, kdy jsme vylévali všechny skutky černým epoxidem, což se dneska dělá, ale je to drahá záležitost. A děti si daly velmi záležet i na povrchové úpravě, když člověk na to šáhne, je to tak hladké, jako dětská prdelka. Výsledný produkt je špičkový a myslím, že jsme srovnatelní, co se týká kvality, i s firmami.”
Tato realizovaná praxe zdejších učňů může být motivací i pro další deváťáky, kteří se budou chtít věnovat řemeslu.
Barbora Bezunková, ředitelka SŠ technické a zemědělské Nový Jičín: “Jsme uprostřed přijímacího řízení, ale už máme nějaké informace, tak mohu říci, že je zájem. Je zájem o obor truhlář a stoupá nám i zájem o obor tesař, tomu tak vždycky nebylo, takže jsme rádi.”