Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl určitě začít dobrou zprávou, protože se povedlo schválit rozpočet města pro tento rok, pro rok 2025. A v gesci, kterou mám na starost, tedy oblast sociální, tak tam budeme hospodařit s částkou 177 milionů korun. A ta částka je opět vyšší než v tom předchozím roce a vždy se snažíme navyšovat tuto částku do sociální oblasti, abychom mohli poskytovat sociální služby pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením, pro osoby s duševním onemocněním na velmi kvalitní úrovni. Tato oblast je pro mě prioritou a snažíme se opravdu zlepšovat úroveň těchto služeb."
Kromě městských příspěvkových organizací peníze podpoří činnosti Charity Frýdek-Místek, Slezské Diakonie i Armády spásy. A další peníze budou vyčleněny na ostatní organizace formou dotačního programu.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na který jsme navýšili částku o 1,5 milionu korun oproti roku 2024. A to na celkových 18,5 milionu korun. Kromě těchto financí získaly dotaci na provoz i další organizace, jako je Handicap Škola života, Domov svatého Jana Křtitele, Canisterapie Podané ruce, Kafira a samozřejmě další organizace. Zajistili jsme také financování třech dotačních programů, kde jsme taktéž navýšili částku a celkově jde na tyto tři dotační programy 3,55 milionu korun. Velkou radost mám i z nově otevřeného domova pro seniory, domova se zvláštním režimem na ulici Školská, kde se povedlo zmodernizovat díky rekonstrukci celou budovu, a to za částku 55 milionů korun. Kdy ze starých tří a čtyřlůžkových pokojů vznikly nové moderní jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. A cílová skupina tohoto zařízení jsou senioři a osoby s Alzheimerovou nemocí a různými typy demence. Jsem rád, že i 22 milionů korun přispělo Ministerstvo práce a sociálních věcí."
Další lůžka tohoto charakteru mají vzniknout v lokalitě Berlín 2, kde se chystá výstavba tři zařízení poskytujících sociální a zdravotnické služby.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedním z nich je Alzheimer centrum, kde vznikne zhruba 115 nových lůžek. Taktéž pro lidi s onemocněním demencí a Alzheimerovou chorobou. Tuto službu bude stavět soukromá společnost a bude ji následně soukromá společnost i poskytovat. A město Frýdek-Místek částečně bude přispívat na její chod, na její provoz. Dalším zařízením, které v této oblasti vznikne, tak je léčebna dlouhodobě nemocných. A konečně třetím zařízením je Domovinka, která spadá pod naší příspěvkovou organizaci Centrum pečovatelské služby. Je to denní stacionář rovněž pro seniory, kteří trpí Alzheimerem či demencemi. Ale tady je rozdíl v tom, že ti senioři jsou ve svém domácím prostředí, ale tento stacionář využívají přes den. Všechny tyto tři stavby by měly vzniknout do roku 2027. A ještě chci upozornit, že v lokalitě Berlín 2 se počítá i s bytovou výstavbou, kterou zajistí taky soukromý investor. V součinnosti s investičním odborem a jeho příslušným náměstkem, panem Kajzarem, řešíme i další investice v oblasti sociálních staveb. V současné době probíhá rekonstrukce Hospice, respektive probíhá hydroizolace této budovy. A to za zhruba 14 milionů korun. V tom loňském roce se povedlo opravit fasádu na ulici Těšínské, což je dům zvláštního určení, kde taktéž bydlí senioři. A také se povedla rekonstrukce posledního pavilonu v Jeslích, kde se dělala elektroinstalace a tím pádem máme vlastně Jesle kompletně zrekonstruovány."
Město zároveň rozšířilo nedávno zavedený a úspěšný projekt Stravenka F-M, který motivuje osoby bez přístřeší k úklidu ve městě. Projekt dokonce v loňském roce získal ocenění v celostátní soutěži Čisté obce s Nevajgluj.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na začátku toho projektu vlastně úklid probíhal jednou týdně. My jsme ho postupně rozšířili na frekvenci dvou úklidů za týden. A mezi lidmi bez domova je opravdu o tento projekt velký zájem. Protože díky té stravence, kterou dostanou za úklid, si mohou koupit jídlo. Chtěl bych ještě požádat občany v souvislosti s lidmi bez domova, aby opravdu nedávali finance lidem bez domova, kteří je osloví někde u supermarketu, na ulici, na náměstích, o finance. Protože město Frýdek-Místek se umí o lidi, kteří o tu pomoc stojí, tak se umí postarat. Ve spolupráci se Slezskou diakonií provozujeme Azylový dům Bethel, kde je jak denní centrum, noclehárna, tak právě azylové bydlení. Dále máme centrum potravinové pomoci."
V minulém roce proběhla také řada aktivit věnovaných seniorům. Jednou z nich byl i po letech obnovený Pochod pro seniory.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na podzim se konal pochod pro seniory z lískoveckého Hájku do Sedlišť. Na jaře tohoto roku plánujeme pochod pro seniory okolo Olešné. Chceme také zatraktivnit kluby pro seniory. Pořádáme zde pro členy těch klubů zájezdy. Chceme více společných setkávání seniorů, například ve Faunaparku nebo v Arboretu. Plánujeme samozřejmě oblíbený Den pro seniory, který probíhá každoročně. Jsem taky rád, že je velký zájem o službu, kterou jsem v roce 2020 zavedl, a to je Senior Taxi. Tady můžu garantovat, že opravdu tuto službu bude město nadále podporovat a financovat a služba bude fungovat nadále i v dalších letech. Určitě nezapomínáme ani na rodiny s dětmi, kdy se nám povedlo v roce 2024 otevřít Rodinné centrum Klíček, který spadá pod naší příspěvkovou organizaci Klíč. Tady se sluší poděkovat opravdu maminkám, které se domluvily s ředitelem organizace Klíč na tom, aby to Rodinné centrum Klíček vzniklo a vlastně takto funguje již několik měsíců pro ty naše nejmenší. Chtěl bych taky navázat na to rodinné centrum, protože se povedlo nabít budovu chátrajícího Českého domu. A myslím si, že tato budova jako dominanta města si opravdu zaslouží to, aby dále nechátrala. Aby jí byl navrácen ten původní lesk, který měla."
V Českém domě proběhly záchovné práce a připravuje se na architektonickou soutěž, ze které má vzejít projekt na jeho obnovu a proměnu v zázemí Střediska volného času Klíč.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se také zaměřit i na Frýdecký les, kde se v minulosti povedlo revitalizovat tůňky. My tady chceme vybudovat lesopark, ptačí stezku a propojit všechny ty naučné chodníky. Tak aby měly rodiny s dětmi vlastně možnost více se dostat do přírody. Začal jsem dobrou zprávou, chtěl bych tedy dobrou zprávou i skončit. Již v minulosti se nám povedlo prosadit, aby děti do tří let a následně do šesti let neplatily za odpady. A my bychom chtěli od roku 2026 tuto hranici zvýšit. To znamená, že by za odpady neplatily rodiny s dětmi do dvanácti let, popřípadě do patnácti let. A tím bychom chtěli rodinám ulevit od finančních nákladů."
Město tak chce dál zvyšovat kvalitu sociálních služeb, podporovat komunitní život a realizovat řadu projektů, které přispějí k lepšímu životu ve Frýdku-Místku.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na závěr si dovolím vám popřát do nového roku hodně zdraví, štěstí, úspěchů. A věřím, že se budeme společně potkávat v roce 2025 na různých městských akcích, popřípadě tady u mě v kanceláři, kde máte vždy dveře otevřeny."