Statut čestný hrob byl v roce 2018 udělen rozhodnutím zastupitelstva 18 hrobům nebo hrobovým skupinám. Stalo se tak z iniciativy Klubu rodáků a přátel města a komise pro péči o památky. Město se tímto zavázalo pečovat o místa odpočinku významných osobností, jejichž současné rodiny již ztratily na Nový Jičín vazby. V roce 2020 bylo opraveno prvních pět hrobů, v dubnu započaly restaurátorské práce na další pětici.
Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “V této etapě se jedná o čestné hroby, ať už místních továrníků, podnikatelů, komunálních politiků, a nebo tady stojíme před hrobem významného malíře Hugo Baara, který měl nadregionální význam.”
Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady u Hugo Baara jsme provedli kompletní restaurování, očistili jsme kameny, vyinjektovali jsme praskliny, zpevnili jsme ten materiál holoubkově, dále jsme vytmelili chybějící detaily, prostě některé defekty kamene, které odpadly, a v současnosti už pracujeme na retuších, kdy zvýrazňujeme znovu nápisy, sjednocujeme trošku charakter těch tmelů s tím originálním kamenem, aby to působilo celistvě, a bude ještě následovat finální povrchová úprava, vlastně ochranná vrstva hydrofobizace proti nasákání vodou. Tady třeba vidíte nápis, kde jsou zmíněni autoři té hrobky architekt Hugo Blum a akademický sochař Leopold Hohl.”
Secesní náhrobek Hugo Baara z roku 1912 vytvořený Leopoldem Hohlem je i kulturní památkou a je o něj pečováno pravidelně.
Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Tři z pěti čestných hrobů, které se realizují v této etapě, zhotovil novojičínský sochař Leopold Hohl, který má tady na hřbitově celou řadu svých prací, a zrovna tento pomník Hugo Baara ve spolupráci s místním stavitelem Hugo Blumem, jehož čestný hrob se realizoval v té první etapě, takže takové nějaká provázanost.”
Kromě hrobu Hugo Baara je nyní v péči restaurátorů náhrobek továrníka Maxe Preisenhammera, dvojhrob knihkupce a nakladatele Reinera Hosche a průmyslníka Ferdinanda Döppera, dále také lékárníka a majitele domu u Bílého anděla Karla Stiborského a velkoobchodníka a císařského rady Carla Marcuse. Ty byly opravovány před více lety a jejich poškození je větší, ve velmi špatném stavu byla například hrobka Reinera Hosche.
Tomáš Skalík, restaurátor: “Z té letošní etapy to byla určitě nejnáročnější práce, protože polovinu hrobky jsme rozebírali, tady ještě v trávě můžete vidět horní překlad, který budeme teprve osazovat. Takže tady byla demontáž, bylo tady vyjmutí té krásné mozaiky, ta se prakticky rozpadala. Ona byla původně vložena do takového železného rámu, který už byl zkorodovaný, ta mozaika je udělaná ze čtverečků barevných skel a takových jako polodrahokamů a pozlacená je plátkovým zlatem. No a je nalepená na takové železobetonové síti, která už byla velmi zkorodovaná a prakticky se rozpadala. Takže, když jsme k té mozaice přišli, tak už odpadávaly ty kamínky a by tam velké praskliny a celý ten rámeček způsobil, že ten kámen, ten překlad té hrobky, praskl na dvou místech a rozjížděla se.”
I když tady bude zapotřebí jeřáb, technicky i stavebně náročnější byla první etapa prací před čtyřmi lety. Náklady na tuto II. etapu jsou zhruba 700 tisíc korun bez daně, většina je hrazena z městského rozpočtu.
Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Podařilo se, jako i v první etapě, získat dotaci z Česko-německého fondu budoucnosti, což je nadační spolek nebo nadační fond, a ta dotace byla ve výši 250 000 tisíc korun.”
Práce na obnově pěti vybraných náhrobků potrvají do poloviny října.