Johana Demlová, nyní již čerstvá absolventka hudebního oboru novojičínské Základní umělecké školy, začala na cimbál hrát ve svých pěti letech. Za jejím zájmem o tento hudební nástroj stálo rodinné prostředí.
Johana Demlová, hráčka na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Moje teta hraje na cimbál a děda hrál, když byl malý a cimbál měl doma, takže jsem ho měla pořád na očích. A jednou jsem se rozhodla, že bych chtěla zkusit začít na něj hrát. Od malička mi tedy pomáhal děda, naučil mě ty základy, a potom paní profesorka Růžena Děcká a potom jsem přešla do Nového Jičína k Markovi Čípovi.”
Johana Demlová, hráčka na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Mně držel právě děda, že už odmalička mi nastavil režim a já jsem si na to zvykla do teď a jsem mu za to vděčná. Cvičím pětkrát týdně.”
Marek Číp, učitel hry na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Johanka je velmi talentovaná žačka, mám velkou radost, že mohu učit zrovna ji, je velmi pracovitá, má velký potenciál a hlavně je velký muzikant, takže je to velká radost, mít takového žáka.”
Mladá cimbalistka má za sebou vítězství v celostátním kolo soutěže základních uměleckých škol, a také získala 3. místo na mezinárodní soutěži. Teď v květnu si zapsala další velký triumf ve světovém měřítku.
Marek Číp, učitel hry na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Teď největší úspěch, máme za sebou soutěž v Číně, kterou vyhrála a dostala zlaté pásmo.”
Johana Demlová, hráčka na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Bylo to úžasné, jsem moc vděčná, že jsem se tam dostala, a určitě mě to povzbudilo, že se chci ještě více věnovat tomu cimbálu.”
Marek Číp, učitel hry na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “ Pro nás to byla velmi ojedinělá příležitost, dostali jsme pozvánku u do Číny, kde dělali první velkou soutěž, přímo v městě Čching-tao. Ta soutěž byla strašně moc našlapaná, bylo tam přes 180 účastníků, konkurence byla velmi velká.”
Na tomto velkém kulturním festivalu v Číně reprezentovaly Českou republiku tři mladé hráčky, Marek Číp byl v jedné z porot soutěže. Všichni čeští zástupci, bylo jich celkem osm, se tam zapojili do vytvoření světové události.
Marek Číp, učitel hry na cimbál, ZUŠ Nový Jičín: “Kde se zapojilo 425 cimbalistů z celého světa, zahráli jsme společnou skladbu, které trvala zhruba pět minut a zapsalo se to do Guinnessovy knihy rekordů.”
I když Johanna Demlová již nyní Zájezdní uměleckou školu v Novém Jičíně dokončila, cimbálu se bude věnovat nadále, a to na konzervatoři Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži.