Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Bludovicích a Straníku třídí plasty a kovy do vlastních popelnic

Nový Jičín |

V Bludovicích a Straníku proběhl první svoz plastů a kovů v rámci nově zaváděného systému door to door. Zájem o kontejnery umístěné přímo u domu zatím v těchto dvou místních částech projevilo asi 90 domácností.

Systém třídění odpadu door to door, tedy přímo od domu, je v Novém Jičíně jako první zaváděn v místních částech Bludovice a Straník. V červenci proběhl první svoz nádob na kovy a plasty. Dosud tu lidé mohli využívat na jejich třídění některé z popelnicových stanovišť, případně shromažďovat plasty do pytlů.

obyvatelka Bludovic: “Ta popelnice je prostě lepší, líp se s ní manipuluje, je to mnohem větší objem, než ty pytle, takže to byl super nápad.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Je to jeden z kroků, kterým se snažíme snížit množství komunálního odpadu. Věříme tomu, že jednak tím, že se zvýší komfort pro občany, protože do těchto 240 litrových popelnic je určitě odkládání jednodušší než do pytlů, a navíc je tam větší objem, tak zvýšíme i motivací ke třídění. No ale taky se sníží celkově produkce směsného komunálního odpadu, protože díky té motivaci věříme, že víc těch plastů skončí v tom tříděném odpadu. Výhledově by nám to mohlo ušetřit finance, protože ten svoz nebude muset být dělán tak často, jako u těch pytlů, které mají menší objem, a taky díky tomu, že více vytřídíme, tak bude možné i méně často svážet ten směsný komunální odpad.”

Pro zavedení tohoto systému třídění byly Bludovice a Straník zvoleny jako první proto, že jsou to menší místní části a jsou za sebou po cestě. Lidé mohli o umístění nádob žádat od konce března. Následně je v červnu technické služby rozvezly k jednotlivým domům.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “V obci Straník bylo požádáno o 51 nádob, v Bludovicích o zatím 29. Takže osmdesát nádob jsem rozvezli na místo určení s tím, že první vývoz se provede třetí týden v měsíci ve středu.”

V polovině července pak město evidovalo dalších 13 žádostí o černo-žluté kontejnery - a hlásit se o ně mohou lidé z těchto lokalit i dále.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “Popelnic jsme nakoupili 300, protože zhruba kolem těch 300 obytných domů v těch dvou obcích je. Takže, když si někdo požádá o tu nádobu, abychom ji byli schopni operativně dodat.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “K dispozici je ještě dvě stě těchto nádob. Takže tímto i vyzýváme občany, kteří mají zájem si ještě tuto popelnici pořídit, tak mají možnost. Je to zcela zdarma, stačí podat žádost na elektronické podatelně a nebo přímo na odboru životního prostředí u paní Ruskové, která to má na starosti, a občané z Bludovic a Straníku, kteří si požádají, tuto popelnici obdrží. No a posléze tu nabídku rozšíříme i na další místní části tak, abychom postupně pokryli všechny.”












Nahlásit chybu


K tématu

Krabice od mléka nebo džusu patří nově do žlutého kontejneru

12. ledna 2026 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový rok přináší ve městě několik změn v oblasti odpadového hospodářství. Novinky souvisí třeba s tříděním nápojových kartonů a rozšířením systému door to door v místních částech.

Nový Jičín mění obsah kontejnerů na plasty a kovy, nově do nich patří i kartony od nápojů

9. ledna 2026 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový rok přináší v Novém Jičíně několik změn v oblasti odpadového hospodářství. Ty souvisí třeba s tříděním nápojových kartonů a rozšířením systému door to door v místních částech.

Oslava Bludovic je spojena s fotbalem, letos děti vyzvaly i maminky

29. srpna 2025 8:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Fotbalové utkání ve velmi přátelské atmosféře se odehrálo v Bludovicích. Ve svátečním klání se tu střetly týmy z Horního a Dolního konce. Novinkou byl zápas žen proti dětem.


Tři vážné případy za dva dny. Ostravský záchranářský vrtulník pomáhal na Zlínsku

Včera 21:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ostravští letečtí záchranáři měli napilno, během dvou dnů třikrát spěchali na urgentní zásahy do Zlínského kraje. Vrtulník pomáhal u vážné nehody koňského povozu, střetu motorkářky s autem i u pacienta se ve vážném zdravotním stavu.

Novojičínští umělci respektují různorodost projevu a usadili se pod střechou zámku

Včera 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Žerotínském zámku je ke shlédnutí výstava, která oceňuje a respektuje různorodost projevu. Pod jednou střechou tu prezentuje svou tvorbu jedenáct novojičínských výtvarníků.

Vykolejení nákladních vagonů v Ostravě zastavilo provoz na železničním koridoru

Včera 10:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nehoda nákladního vlaku zastavila provoz a hlavním železničním tahu z Ostravy na Polsko a Slovensko. Vykolejily tady dva naložené vagony. České dráhy zajistily mezi Ostravou a Bohumínem náhradní autobusovou dopravu.

Při požáru garáže v Orlové vybuchly tlakové lahve. Majitel se snažil oheň předtím hasit

22. května 2026 22:25 | Orlová | Jiří Cileček

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v pátek odpoledne u velkého požáru dvojgaráže v Orlové. Majitel se snažil oheň hasit ještě před příjezdem hasičů a policisté ho dostali do bezpečí. Vzápětí uvnitř vybuchly tlakové lahve. Škoda je dva miliony korun a hasiči svým zásahem uchránili majetek za osm milionů.

Chlapec z Ostravy zemřel na záškrt. Nemoc se v MS kraji dvacet let vůbec neobjevovala

22. května 2026 12:24 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Moravskoslezském kraji stoupá počet případů záškrtu. Poslední případ v jedné z ostravských rodin skončil tragicky. Nemoci podlehl malý chlapec předškolního věku, který nebyl očkovaný. Hygienici vyzývají rodiče, aby zkontrolovali očkování svých dětí.

Historický dům na náměstí Svatopluka Čecha čeká proměna. Přibyde kavárna a služebna městské policie

22. května 2026 15:00 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

V Bruntále otevřeli novou zubní pohotovost v adaptovaných prostorách v nemocnici

21. května 2026 16:28 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále bylo nově otevřeno oddělení zubní pohotovosti, které bude již od příštího týdne sloužit v nových prostorách v Bruntálské nemocnici. Jde o další krok Moravskoslezské nemocnice Krnov, která po spojení s nemocnicí v Bruntále a Rýmařově chce rozvíjet péči v celém okrese.

Ostrava přispěje na zásahové oděvy. Červený kříž přispívá k bezpečnosti ve městě

21. května 2026 14:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

21. května 2026 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Před českým konzulátem v Opole odhalili dílo studénecké výtvarnice

22. května 2026 7:25 | Studénka | Petra Dorazilová

Před Honorárním konzulátem České republiky v polském Opole bylo odhaleno dílo studénecká výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Veřejný prostor obohatila o 3D obraz ve tvaru lamy. Modely tohoto zvířete jsou pro Opole typické.

Sbor vznikl pro jeden koncert, teď má zlato z Barcelony

21. května 2026 14:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ženský pěvecký sbor A PRIMA VISTA z Nového Jičína zaznamenal úspěch na mezinárodním pěveckém festivalu v Barceloně. Soutěžil ve dvou kategoriích a přivezl si dvě zlatá ocenění.

Ukradl charitativní kasičku na pomoc nevyléčitelně nemocným lidem. Všechny peníze z ní utratil

21. května 2026 11:13 | Nový Jičín | Anna Břenková

Původně šel do obchodního centra v Novém Jičíně pro jídlo, když si ale všiml kasičky, změnil názor. 39letý muž ukradl charitativní kasičku, která měla pomoct nemocným. I když ho policisté dopadli za pár dní, celý obsah kasičky už stihl utratit.

Novojičínský bazén otevírá s unikátním systémem

21. května 2026 10:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Díry z cest mizí, opravy začaly na Budovatelské

21. května 2026 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Studénka začala s opravami městských komunikací po zimním období. Dodavatelská firma postupně zaceluje výtluky a praskliny, které vznikly zejména vlivem mrazu a posypových materiálů.

Lidé v Bludovicích a Straníku třídí plasty a kovy do vlastních popelnic
Vydáno 31. července 2024 13:59, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Bludovicích a Straníku proběhl první svoz plastů a kovů v rámci nově zaváděného systému door to door. Zájem o kontejnery umístěné přímo u domu zatím v těchto dvou místních částech projevilo asi 90 domácností.

Systém třídění odpadu door to door, tedy přímo od domu, je v Novém Jičíně jako první zaváděn v místních částech Bludovice a Straník. V červenci proběhl první svoz nádob na kovy a plasty. Dosud tu lidé mohli využívat na jejich třídění některé z popelnicových stanovišť, případně shromažďovat plasty do pytlů.

obyvatelka Bludovic: “Ta popelnice je prostě lepší, líp se s ní manipuluje, je to mnohem větší objem, než ty pytle, takže to byl super nápad.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: ”Je to jeden z kroků, kterým se snažíme snížit množství komunálního odpadu. Věříme tomu, že jednak tím, že se zvýší komfort pro občany, protože do těchto 240 litrových popelnic je určitě odkládání jednodušší než do pytlů, a navíc je tam větší objem, tak zvýšíme i motivací ke třídění. No ale taky se sníží celkově produkce směsného komunálního odpadu, protože díky té motivaci věříme, že víc těch plastů skončí v tom tříděném odpadu. Výhledově by nám to mohlo ušetřit finance, protože ten svoz nebude muset být dělán tak často, jako u těch pytlů, které mají menší objem, a taky díky tomu, že více vytřídíme, tak bude možné i méně často svážet ten směsný komunální odpad.”

Pro zavedení tohoto systému třídění byly Bludovice a Straník zvoleny jako první proto, že jsou to menší místní části a jsou za sebou po cestě. Lidé mohli o umístění nádob žádat od konce března. Následně je v červnu technické služby rozvezly k jednotlivým domům.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “V obci Straník bylo požádáno o 51 nádob, v Bludovicích o zatím 29. Takže osmdesát nádob jsem rozvezli na místo určení s tím, že první vývoz se provede třetí týden v měsíci ve středu.”

V polovině července pak město evidovalo dalších 13 žádostí o černo-žluté kontejnery - a hlásit se o ně mohou lidé z těchto lokalit i dále.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TSM: “Popelnic jsme nakoupili 300, protože zhruba kolem těch 300 obytných domů v těch dvou obcích je. Takže, když si někdo požádá o tu nádobu, abychom ji byli schopni operativně dodat.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “K dispozici je ještě dvě stě těchto nádob. Takže tímto i vyzýváme občany, kteří mají zájem si ještě tuto popelnici pořídit, tak mají možnost. Je to zcela zdarma, stačí podat žádost na elektronické podatelně a nebo přímo na odboru životního prostředí u paní Ruskové, která to má na starosti, a občané z Bludovic a Straníku, kteří si požádají, tuto popelnici obdrží. No a posléze tu nabídku rozšíříme i na další místní části tak, abychom postupně pokryli všechny.”












Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000044165/lide-v-bludovicich-a-straniku-tridi-plasty-a-kovy-do-vlastnich-popelnic