Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řidiči si díky spolku Být spolu aktivní poslechli, co je v dopravě nového

Nový Jičín |

Policie a BESIP připravili speciální přednášku pro seniory zaměřenou na novinky v silničním provozu. Tyto poučné informace si vyžádali sami senioři ze spolku Být spolu aktivní, který byl pořadatelem akce.


Téměř čtyřicet zájemců si přišlo do klubovny v Beskydském divadle poslechnout informace o novinkách v dopravě a silničním provozu. Byli to lidé seniorského věku, pořadatelem akce byl zdejší spolek Být spolu aktivní.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Právě, že i ta naše generace je aktivnější než generace seniorů před námi. Aktivnější i v tom, že my všichni řídíme motorová vozidla a autoškoly jsme všichni dělali asi před padesáti a více lety a za tu dobu došlo samozřejmě ke změnám a my už v těch sedmdesáti a více letech neznáme ty novely zákona o silničním provozu. A to byl ten důvod, proč jsem oslovila policii, abychom tyto přednášky pro ty naše aktivní seniory pořádali, abychom se vyhnuli nějakým nepříjemnostem na silnicích, na přechodech, abychom byli připraveni jako mladá generace.”
účastníci přednášky:
“Řidičák jsem už dělal před padesáti lety, takže mě to určitě bude zajímat.”
“Jsem řidička, ale dlouho nevím o žádných změnách, takže doufám, že se novinky dovím, hlavně o tom bodovém systému.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Obsahem dnešní besedy bude novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích, ke které došlo v roce 2024. Například, co se týká změn v bodovém systému nebo ohledně řidičského.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Provoz se nám zrychluje, pravidla se mění, ne zásadně, ale mění se, a mnoho řidičů třeba ani nemá ponětí, které novinky aktuálně platí. Snažíme se třeba připomenout i lékařské prohlídky, ty jsou sice zmiňovány, ale řidiči často neví, v kolika letech to přesně je. Snažíme se řidiče nabádat k tomu, ať jsou opatrní vůči sobě navzájem i vůči ostatním účastníkům, prostě snažíme se je podpořit v té jejich dobré vůli se něčemu novému přiučit.”

Policejní preventistka dále připomněla, že tato a podobná bezpečnostní témata jsou shrnuta ve videích, která lze shlédnout na policejním kanále na youtube.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje má od roku 2020 preventivní projekt Poradce, policejní rádce pro bezpečný život. Jedná se o edukativní videa, celkem je jich 18 a některé z nich jsou věnovány přímo seniorům a jejich bezpečnosti v silničním provozu.”

Spolek Být spolu aktivní funguje zhruba dva roky. Pořádá taneční odpoledne v kavárně Praha, hraje pohádky pro děti a loni připravil oslavu Mezinárodního dne seniorů na nádvoří Žerotínského zámku. Už před časem zorganizoval také besedu na téma dědického řízení a plánuje další přednášku o bezpečnosti na sociálních sítích.

Nahlásit chybu


K tématu

Přednáška ukázala, jak může AI posloužit seniorům

1. března 2026 11:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Spolek Být spolu aktivní pořádal přednášku na téma využití umělé inteligence v životě seniorů. Lekce ukázala, kde může být AI dobrým pomocníkem.

Policisté opakovali známou pravdu a rozdávali nealko pivo

22. července 2025 18:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie uspořádala dopravně preventivní akci zaměřenou na odhalování alkoholu u řidičů. Hlídka, doplněná o koordinátora BESIPu, stála v brzkých ranních hodinách na ulici Hřbitovní.

Alkohol netolerujeme, připomínali v Novém Jičíně řidičům policisté

15. července 2025 9:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie uspořádala dopravně preventivní akci zaměřenou na odhalování alkoholu u řidičů. Hlídka, doplněná o koordinátora BESIPu, stála v brzkých ranních hodinách v Novém Jičíně.


Hasiči v Ostravě soutěži ve vyprošťování z havarovaných aut

Včera 20:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Profesionální a dobrovolní hasiči v sobotu v Ostravě soutěžili ve vyprošťování osob z havarovaných aut.

Světový pohár Nordic Walking přilákal do Bruntálu téměř 300 závodníků z 9 zemí světa

Včera 15:02 | Bruntál | Karel Soukop

Ani chladné a deštivé počasí neodradilo od bohaté účasti závodníky Světového poháru v Nordic Walking. Valkeři z celého světa ukázali v Bruntále odolnost, rychlost a umění této mladé sportovní disciplíny s kolébkou ve Skandinávii. Utkalo se téměř 300 závodníků, z toho více něž polovina z Polska, dále Slovenska, Francie, Španělska, Litvy, Německa a Ukrajiny.

Ve Frýdku-Místku vyrůstají dva talentovaní varhaníci

Včera 19:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Bratry Štěpána a Dominika Pončovy, dva úspěšné mladé varhaníky z Frýdku-Místku, přijal na radnici náměstek primátora Tomáš Pyško, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci města. Oba totiž zazářili v Ústředním kole soutěže Základních uměleckých škol České republiky ve hře na varhany.

Zdravotničtí záchranáři pořádali na svých základnách Den otevřených dveří

16. května 2026 13:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Svá výjezdová stanoviště v pátek zpřístupnili veřejnosti zdravotníci ZZS MSK. Den otevřených dveří pro školáky a také pro všechny ostatní zájemce pořádají každým rokem.

Policisté jeli na majáky a nedostali v Ostravě přednost. Tři lidé skončili v nemocnici

15. května 2026 17:28 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté jeli frekventovanou ulicí v Ostravě k případu a do cesty jim vjelo osobní auto. Následovala podle svědků velká rána. Do nemocnice byli poté převezeni dva policisté a řidič osobního auta. Policisté měli spěchat k možnému incidentu se zbraní.

Den zdraví v Havířově nabídl desítky vyšetření, lidé měli velký zájem o prevenci

15. května 2026 17:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovská nemocnice již po 13. uspořádala Den zdraví zaměřený na prevenci a osvětu. Zájem ze strany veřejnosti byl opět obrovský.

Frýdlantské mosty jsou částečně průjezdné. Stavebníci otevřeli směr na Porubu

15. května 2026 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes jistě potěšíme řidiče aut, kteří jezdí z centra Ostravy. Od pátku je částečně zprůjezdněn směr do Poruby na Frýdlantských mostech, což velmi uleví objízdným trasám a ubude kolon. Rekonstrukce náměstí Republiky má ale velké zpoždění.

V Ostravě vzniká centrum umělé inteligence pro firmy i veřejnou správu

15. května 2026 9:13 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ostrava se stává jedním z evropských center umělé inteligence. Slavnostně tam odstartoval projekt Czech AI Factory, který propojí superpočítačové technologie, expertní podporu i výzkum. Cílem je pomoci firmám, startupům i veřejné správě s využitím umělé inteligence v praxi.

Lidé v MSK loni vytřídili téměř 86 kg odpadu na osobu. Nejlepší města převzala ocenění

15. května 2026 9:12 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Třídění odpadů v Moravskoslezském kraji se rok od roku zlepšuje. Potvrzují to výsledky společnosti EKO-KOM. Výborných hodnot dosahují obce a města kraje také ve sběru elektroodpadu. Ty nejlepší si za skvělé výsledky převzaly ocenění.

BEZ KOMENTÁŘE: Zahradní slavnost ve studénecké škole FKT

16. května 2026 10:42 | Studénka | Jan Plášil

Vodu z různých úhlů pohledu, podob, výskytu a využití představily stanoviště s úkoly na zahradě Základní školy Františka kardinála Tomáška. Konala se tu tradiční slavnost, která v termínu blízkému Dni Země podporuje přírodní a ekologická témata.

Swap na zahradě byl i přípravou na Den matek

15. května 2026 16:49 | Studénka | Petra Dorazilová

Rodinné centrum uspořádalo zahradní swap. Lidé měnili sazeničky zeleniny, bylinek i kvetoucích rostlin. Akce se konala v rámci května měsíce rodin.

Tóny pro Jáchyma lidé vyslyšeli

15. května 2026 10:16 | Studénka | Petra Dorazilová

Otevření nového charitního Domu sv. Jáchyma podpořil benefiční koncert. Konal se v zaplněném sále Dělnického domu. Výtěžek z něj pomůže dofinancovat vybavení domova.

Zážitkový Branný den připomněl výročí konce války

15. května 2026 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí konce druhé světové války připomněl Branný den konaný v Kamenném divadle. Návštěvníci si mohli prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku. Především děti zkoušely i různé adrenalinové disciplíny.

Chtěl splatit dluhy filmovými penězi. Muž z Nového Jičína podvedl své známé

15. května 2026 9:39 | Nový Jičín | Anna Břenková

Dvě ženy z Novojičínska věřily, že pomáhají známému, místo peněz jim ale v rukou zůstaly jen bezcenné papíry. Podvodník jim podstrčil filmové rekvizity, se kterými se marně pokoušely uspět v bance i ve směnárně. Teď mu hrozí osm let ve vězení.

Studénecký swap pomohl lidem obohatit zahrádky

15. května 2026 9:25 | Studénka | Petra Dorazilová

Rodinné centrum ve Studénce uspořádalo zahradní swap. Lidé měnili sazeničky zeleniny, bylinek i kvetoucích rostlin. Akce se konala v rámci května měsíce rodin.

Řidiči si díky spolku Být spolu aktivní poslechli, co je v dopravě nového
Vydáno 3. února 2025 16:17, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Policie a BESIP připravili speciální přednášku pro seniory zaměřenou na novinky v silničním provozu. Tyto poučné informace si vyžádali sami senioři ze spolku Být spolu aktivní, který byl pořadatelem akce.


Téměř čtyřicet zájemců si přišlo do klubovny v Beskydském divadle poslechnout informace o novinkách v dopravě a silničním provozu. Byli to lidé seniorského věku, pořadatelem akce byl zdejší spolek Být spolu aktivní.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Právě, že i ta naše generace je aktivnější než generace seniorů před námi. Aktivnější i v tom, že my všichni řídíme motorová vozidla a autoškoly jsme všichni dělali asi před padesáti a více lety a za tu dobu došlo samozřejmě ke změnám a my už v těch sedmdesáti a více letech neznáme ty novely zákona o silničním provozu. A to byl ten důvod, proč jsem oslovila policii, abychom tyto přednášky pro ty naše aktivní seniory pořádali, abychom se vyhnuli nějakým nepříjemnostem na silnicích, na přechodech, abychom byli připraveni jako mladá generace.”
účastníci přednášky:
“Řidičák jsem už dělal před padesáti lety, takže mě to určitě bude zajímat.”
“Jsem řidička, ale dlouho nevím o žádných změnách, takže doufám, že se novinky dovím, hlavně o tom bodovém systému.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Obsahem dnešní besedy bude novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích, ke které došlo v roce 2024. Například, co se týká změn v bodovém systému nebo ohledně řidičského.”
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Provoz se nám zrychluje, pravidla se mění, ne zásadně, ale mění se, a mnoho řidičů třeba ani nemá ponětí, které novinky aktuálně platí. Snažíme se třeba připomenout i lékařské prohlídky, ty jsou sice zmiňovány, ale řidiči často neví, v kolika letech to přesně je. Snažíme se řidiče nabádat k tomu, ať jsou opatrní vůči sobě navzájem i vůči ostatním účastníkům, prostě snažíme se je podpořit v té jejich dobré vůli se něčemu novému přiučit.”

Policejní preventistka dále připomněla, že tato a podobná bezpečnostní témata jsou shrnuta ve videích, která lze shlédnout na policejním kanále na youtube.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje má od roku 2020 preventivní projekt Poradce, policejní rádce pro bezpečný život. Jedná se o edukativní videa, celkem je jich 18 a některé z nich jsou věnovány přímo seniorům a jejich bezpečnosti v silničním provozu.”

Spolek Být spolu aktivní funguje zhruba dva roky. Pořádá taneční odpoledne v kavárně Praha, hraje pohádky pro děti a loni připravil oslavu Mezinárodního dne seniorů na nádvoří Žerotínského zámku. Už před časem zorganizoval také besedu na téma dědického řízení a plánuje další přednášku o bezpečnosti na sociálních sítích.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000047100/ridici-si-diky-spolku-byt-spolu-aktivni-poslechli-co-je-v-doprave-noveho