Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Procházka hřbitovem připomněla 20 let lapidária

Nový Jičín |

Klub rodáků a přátel města připravil komentovanou prohlídku hřbitova. Ta jednak vedla kolem hrobů významných osobností, ale také připomněla 20. výročí zřízení lapidária.

Novojičínský hřbitov je osazen množstvím zajímavých uměleckořemeslných děl, různých náhrobků, soch a dalších historických artefaktů. Komentovanou procházku, která je připomněla, připravil počátkem listopadu Klub rodáků a přátel města.

Václav Nezval, Klub rodáků a přátel města NJ: “Hlavním tématem dnešní prohlídky je připomenutí 20 let od založení lapidária, které je v centrální části hřbitova, a potom si taky projdeme čestné a významné hroby, které jsou roztroušeny po celém hřbitově. Takže to bude taková trasa asi na hodinku.”

    Václav Nezval, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tak čestných hrobů je celkem 17, některé jsou hrobové skupiny, některé jsou dvojhroby a vlastně 10 z nich již bylo v minulých letech opraveno. Například hrob, který je i kulturní památkou malíře Hugo Baara a taky třeba průmyslníků Maxe Preisenhammera nebo církevních hodnostářů jako Josefa Proroka.”

    První náhrobek, u kterého se skupina zastavila, ovšem zdobí místo posledního odpočinku členů rodiny Neusser, což byli vyhlášení stavitelé varhan a harmonií. Právě od smrti Karla Neussera uplynulo letos 100 let.

      Nejdůležitějším cílem komentované procházky bylo ovšem lapidárium. Na hřbitově bylo vybudováno před dvaceti lety. Podařilo se tak zachránit téměř dvě stovky pomníků, které tu zůstaly po dřívějších obyvatelích, především německé národnosti.

      Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Byl to takový náš trochu dluh těm, kteří tady spočinuli a kteří bohužel nemohli být, tak říkajíc, opečovávání a to bylo hodně smutné.”

      Vznik lapidária náhrobků a litinových křížů, který financovalo město Nový Jičín, tehdy podpořili také krajané žijící v zahraničí a přispěl i Česko-německý fond budoucnosti.

      Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Ne všem se líbilo, že se staví lapidárium někdejším zdejším obyvatelům. To byli lidi, trošku řekl bych zapšklí, kteří nepochopili, proč to vlastně stavíme. A musím říct, že to nebyly zdaleka jenom německé náhrobky. Dominantně jsou Němci, samozřejmě, protože o ty se neměl kdo tady na tom hřbitově postarat. Ale taky polské jména tam najdeme, čteme tam česká jména, takže to jsem musel poopravit jednoho horlivého občana, který někdy kvůli tomu kdysi napadl. Jsem rád, že jsme to postavili bez betonáře tak, že po 20 letech pomníky stále stojí a nepadají a doufám, že ještě budou stát.”
      Nahlásit chybu


      K tématu

      Náhrobky předků uchovává i novojičínské lapidárium

      11. listopadu 2025 11:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Klub rodáků a přátel města Nového Jičína připravil komentovanou prohlídku hřbitova. Ta jednak vedla kolem hrobů významných osobností, ale také připomněla 20. výročí zřízení lapidária.

      Valčík v centru Nového Jičína tančili na Straussovu počest

      25. srpna 2025 11:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Klub rodáků a přátel města upozornil netradičním způsobem na jedno výročí týkající se Nového Jičína. Na Laudonově nádvoří uspořádal happening, který připomněl vystoupení Johanna Strausse na zdejším plese před 180 lety.

      Nový Jičín zviditelnil osobnosti odpočívající na hřbitově a jejich pozoruhodné náhrobky

      25. června 2025 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Na městském hřbitově v Novém Jičíně nechala radnice instalovat informační tabuli. Návštěvníci pietního místa tak hned u hlavního vstupu uvidí plánek areálu s rozmístěním významných hrobů a památníků, včetně jejich popisu.


      Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

      Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

      Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

      Dnes 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

      Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

      Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

      Dnes 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

      Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

      Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

      Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

      Dnes 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

      Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

      Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

      Dnes 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

      Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

      Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

      Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

      Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

      Dnes 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

      Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

      Falešný zástupce energetických firem obral desítky lidí po celé republice, hrozí mu osm let vězení

      Dnes 13:01 | Nový Jičín | Anna Břenková

      Pod záminkou řešení smluv o dodávkách energií vymáhal od obětí vysoké poplatky. Podvodník pod falešnými jmény oslovil nejméně 17 lidí, které zastrašoval smyšlenými pokutami a dluhy. Kriminalisté z Nového Jičína muže po rozsáhlém vyšetřování dopadli a obvinili z podvodu.

      Ostrava hostila jubilejní ročník mezinárodního turnaje para stolních tenistů, dorazil rekordní počet sportovců

      Dnes 13:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

      Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.

      Pokojská

      Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

      Turnaj ve streetballu má za sebou třicet let

      Dnes 13:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Konal se jubilejní 30. ročník streetballového turnaje. Nepříznivé počasí ovšem nedovolilo organizátorům uspořádat jej v kulisách historického centra města. Akci museli přesunout do sportovní haly a školní tělocvičny.

      Den Loučky zpříjemnil odpoledne dětem, večer rockerům

      Dnes 13:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Venkovní areál u Orlovny je místem, kde se Loučka opět rozhodla oslavit svůj den obce. Organizátoři připravili program, který tentokrát více zaměří i na děti. Spojili se s volnočasovým střediskem a rodinným centrem.

      Fulnecké městské slavnosti nabídly program pro děti i dospělé

      Dnes 10:39 | Fulnek | Libor Běčák

      Spoustu vystoupení místních dětí nabídly letošní městské slavnosti. Den města Fulneku se konal v zahradě kulturního domu. Vedle programu na pódiu byly v areálu různé atrakce pro děti, stánky s občerstvením a v parném dni lidé využívali i možnost ochlazení.

      Prázdniny přivítáme v původním termínu, v úterý 30. června

      Včera 8:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      V závěru expresu pozveme na několik nejbližších akcí Novojičínsko kulturního léta a připomeneme, že Vítání prázdnin proběhne v původním termínu, tedy až v úterý 30. června.

      Svůj sportovní den mají i novojičínské mateřské školy

      20. června 2026 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

      Středisko volného času Fokus připravilo sportovní dopoledne pro děti všech novojičínských mateřských škol. Utkaly se v sedmi disciplínách, například v běhu, jízdě na koloběžce nebo opičí dráze.

      BEZ KOMENTÁŘE: Dětský den ve Studénce byl plný zábavy

      20. června 2026 10:32 | Studénka | Jan Plášil

      Zatímco v posledních dvou letech oslavy Dne dětí zhatilo ve Studénce špatné počasí, buď byly úplně zrušeny nebo pořadatelé improvizovali a přesunuli je dovnitř do sportovního centra, letos vyšel den ukázkově.

      Procházka hřbitovem připomněla 20 let lapidária
      Vydáno 15. listopadu 2025 10:20, Nový Jičín, Petra Dorazilová
      Klub rodáků a přátel města připravil komentovanou prohlídku hřbitova. Ta jednak vedla kolem hrobů významných osobností, ale také připomněla 20. výročí zřízení lapidária.

      Novojičínský hřbitov je osazen množstvím zajímavých uměleckořemeslných děl, různých náhrobků, soch a dalších historických artefaktů. Komentovanou procházku, která je připomněla, připravil počátkem listopadu Klub rodáků a přátel města.

      Václav Nezval, Klub rodáků a přátel města NJ: “Hlavním tématem dnešní prohlídky je připomenutí 20 let od založení lapidária, které je v centrální části hřbitova, a potom si taky projdeme čestné a významné hroby, které jsou roztroušeny po celém hřbitově. Takže to bude taková trasa asi na hodinku.”

        Václav Nezval, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tak čestných hrobů je celkem 17, některé jsou hrobové skupiny, některé jsou dvojhroby a vlastně 10 z nich již bylo v minulých letech opraveno. Například hrob, který je i kulturní památkou malíře Hugo Baara a taky třeba průmyslníků Maxe Preisenhammera nebo církevních hodnostářů jako Josefa Proroka.”

        První náhrobek, u kterého se skupina zastavila, ovšem zdobí místo posledního odpočinku členů rodiny Neusser, což byli vyhlášení stavitelé varhan a harmonií. Právě od smrti Karla Neussera uplynulo letos 100 let.

          Nejdůležitějším cílem komentované procházky bylo ovšem lapidárium. Na hřbitově bylo vybudováno před dvaceti lety. Podařilo se tak zachránit téměř dvě stovky pomníků, které tu zůstaly po dřívějších obyvatelích, především německé národnosti.

          Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Byl to takový náš trochu dluh těm, kteří tady spočinuli a kteří bohužel nemohli být, tak říkajíc, opečovávání a to bylo hodně smutné.”

          Vznik lapidária náhrobků a litinových křížů, který financovalo město Nový Jičín, tehdy podpořili také krajané žijící v zahraničí a přispěl i Česko-německý fond budoucnosti.

          Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Ne všem se líbilo, že se staví lapidárium někdejším zdejším obyvatelům. To byli lidi, trošku řekl bych zapšklí, kteří nepochopili, proč to vlastně stavíme. A musím říct, že to nebyly zdaleka jenom německé náhrobky. Dominantně jsou Němci, samozřejmě, protože o ty se neměl kdo tady na tom hřbitově postarat. Ale taky polské jména tam najdeme, čteme tam česká jména, takže to jsem musel poopravit jednoho horlivého občana, který někdy kvůli tomu kdysi napadl. Jsem rád, že jsme to postavili bez betonáře tak, že po 20 letech pomníky stále stojí a nepadají a doufám, že ještě budou stát.”
          Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000051629/prochazka-hrbitovem-pripomnela-20-let-lapidaria