Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za jezírko místo kina získalo město celostátní cenu

Nový Jičín |

Město získalo za přeměnu zchátralého areálu letního kina na park s jezírkem Cenu sympatie v celostátní soutěži. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství a zaměřuje se na projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně.

Celostátní soutěž Adapterra Awards vyhlásila Nadace Partnerství posedmé. Oceňuje projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně, ochlazují města a zadržují vodu v přírodě. Nový Jičín do ní přihlásil revitalizaci areálu bývalého letního kina a získal Cenu sympatie.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve odborná porota vybrala 18 finalistů celostátně a mezi nimi potom probíhalo hlasování veřejnosti. Každý mohl hlasovat jednou, bylo to na nějakou identitu, bylo potřeba tam potvrdit e-mail, takže tím bylo zabráněno tom, že by někdo třeba hlasoval stokrát. A naše město získalo velký počet hlasů, asi 1250, druhý v pořadí byl poměrně daleko za námi něco přes 900 hlasů.”

Proměna prostoru na odpočinkový areál s jezírkem začala v roce 2018. Autorem projektu byl architekt Tomáš Kudělka, který vedle letního kina vyrůstal.

Tomáš Kudělka, architekt, autor projektu: “Když jsem byl osloven, abych zkusil nachystat nějakou myšlenku, tak jsem i od pamětníků věděl, že tady to hlediště letního kina byl nějaký nevyužitý nebo nikdy nedokončený projekt bazénu. Takže mě napadla ta myšlenka doplnit tady do prostoru parku přilehlého, zapojit tady tuto plochu s využitím i vodního prvku, který by celý ten prostor nějak ozvláštnil a doplnil.”

Letní kino, které už vyžadovalo velkou investici na obnovu a jehož návštěvnost klesala, zaniklo v roce 2013. Rozhodnutí o definitivním zrušení biografu pod širým nebem vzbuzovalo velké diskuze a rezonovalo také to, jak s místem naložit.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bylo rozhodnuto, že to letní kino se bude konat v zahradě Nového Slunce, kde se myslím, že se to výborně uchytilo, protože na těch 14 dní v roce to poměrně stačí. Takže už v podstatě nebylo potřeba tohoto prostoru na využití pro letní kino. Řešilo se, co s tím, proběhla nějaká studentská soutěž, kde byly všeobecné návrhy, proběhla i anketa mezi občany a z ní vyplynulo to, že by se to každopádně nemělo zastavět, ale spíš by se měl rozšířit ten stávající park právě o tuto oblast.”
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Protože některé náměty chtěly, že by se tam vystavila nějaká budova, nějaké kulturní vyžití nebo jiný účel volnočasový. A my jsme udělali s bývalým kolegou, panem ředitelem Orságem, takový nápad, že bychom oslovili studenty Vysoké školy báňské, fakultu architektury, jestli by neudělali nějaké studie, aby se všichni mohli podívat, jak by tam taková budova mohla vypadat. Velmi milé nás přijeli paní docentka Peřinková a pan profesor Hrůša a zadali pěti studentům, aby zpracovali studii. Já jsem byla strašně ráda účastná těch prací, kdy jim vysvětlovali, že prostě Španělská kaple je mimořádná budova. Nemůže být potlačena žádnou jinou budovou. Ať si ten prostor chráníme. A kdyby tam měla být nějaká budova, tak aby nerušila ten neskutečný prostor. V roce 2015 byla taková veřejná výstava těchto prací. A já jsem byla velmi ráda, že všichni, napříč Novým Jičínem, různé názory se shodly na tom, že tomu prostoru bude nejvíce slušet ten park.”
Tomáš Kudělka, architekt, autor projektu: “Jsem velice rád, že máme na tady tento prostor, na tento projekt jenom kladné odezvy a že se tento prostor spoluobčanům líbí a že ho využívají. Vím, že tady probíhají i různé aktivity, že se tady lidé scházejí, lidé nejrůznějších věkových skupin, takže mám z toho radost.”
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “My jsme projekt vlastně uzavřeli s panem inženýrem Kudělkou a pak nastala obrovská práce pro kolegy z odboru rozvoje investic, kteří vlastně realizovali toto dílo. Nebylo to vůbec jednoduché a to výsledné dílo je tak krásné i zásluhou jejich.”

Součástí areálu je i malé podium s hledištěm, brodítko a promenáda. Travnatá plocha je kombinovaná s lučním kvítím a bylinkovými záhony. Základními použitými materiály jsou tu kámen, dřevo a kov. Revitalizace prostoru stála město téměř 15 milionů korun.

Jako bonus k prestižnímu ocenění město obdrželo finanční odměnu 50 tisíc korun. Investuje ji tu do obnovy a výsadby nové zeleně.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín získal cenu za proměnu letního kina v park s jezírkem

19. listopadu 2025 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín získal za přeměnu zchátralého areálu letního kina na park s jezírkem Cenu sympatie v celostátní soutěži. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství, zaměřuje se na projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně.

Nový Jičín nechává postupně opravit budovu, ve které pronajímá osmdesát místností

28. února 2025 13:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice pokračuje v revitalizaci budovy na ulici Suvorovova, ve které je více než osm desítek místností k pronájmu. Zatím má nový plášť a okna. Na její další modernizace chce získat státní dotaci.

Hřiště u Komenského škol již užívají sportovci, mezi nimi fotbalisté Žiliny

10. února 2025 16:22 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Už teď v zimě využívají nový umělý trávník u Komenského ulice ke svým tréninkům fotbalisté, zastihli jsme tu například mladé sportovní naděje Tělovýchovné jednoty Sokol Žilina.


Nový Jičín ocenil hrdiny všedního dne, bylo jich více než čtyřicet

Nový Jičín ocenil bezpříspěvkové dárce krve. Do auly radnice pozvalo přes 40 mužů a žen, kteří vzácnou tekutinu dávají pravidelně, a poděkovalo jim za projevenou solidaritu.

Cizinec uškrtil krajanku a její tělo hodil do potoku, našli ji za 12 dnů

Dnes 13:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezská mordparta vyřešila další brutální vraždu. 33letý cizinec připravil o život o 10 let mladší krajanku. Kriminalisté ji nejprve pohřešovali. Později našli její tělo v říčce Olešná u Staříče.

Třinecká CirkArena bude přínosem pro celý MS kraj

Včera 14:33 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Na místě bývalé hokejové haly Werk Arena v Třinci byla slavnostně zahájena stavba ambiciózního projektu CirkArena. Nové výzkumné a vzdělávací centrum zaměřené na cirkulární ekonomiku, materiálové procesy a technologie budoucnosti, by mělo vyrůst do dvou let.

Žáci SOŠ Frýdek-Místek vyrobili pokladničku pro Vánoční sbírku

Dnes 7:29 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Obyvatelé Frýdku-Místku se mohou na Vánoce těšit nejen na vánoční strom na Zámeckém náměstí ve Frýdku, ale také na zbrusu novou pokladničku pro charitativní sbírku. Zajímavé na ni je, že ji vyrobili žáci místní Střední odborné školy.

Předvánoční polévka Armády spásy pomáhá lidem v nouzi

Včera 12:49 | Havířov | Bára Kelnerová

Myslet na druhé a pomoci tam, kde je potřeba. To je hlavním posláním Armády spásy. Právě proto k předvánočnímu období už neodmyslitelně řadí i tradiční rozlévání polévky potřebným na náměstí Republiky v Havířově.

Populární sbírka se rozjela, pokladničky jsou na obou náměstích

Včera 19:00 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Advent ve Frýdku-Místku každým rokem provází sbírka Vánoční strom. Tentokrát jsou pokladničky pro dobrou věc umístěné na obou hlavních náměstích. A výtěžek využije domácí zdravotní péče Salvie.

Seniorce se zatočila hlava a spadla na zem. Další záchrana díky Senior lince

Seniorka šla po tmě na záchod, zatočila se jí hlava a spadla. Zavolala si pomoc přes tlačítko Senior linky. Přivolaní strážníci ženu uložili do postele a zavolali záchranku. Žena byla nakonec převezena do nemocnice.

Král Viluš I. vyrazil na MikuLašské vyprášení prašivců na Prašivé

Včera 12:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Veselo bylo první prosincovou neděli na beskydské Prašivé. Vyhánět prašivce se tam totiž vypravila družina lašského krále Viluše I.

Osobnosti se shodují: Nová Osmička je vynikající projekt!

Včera 18:33 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nová Osmička má být centrum, které budou ostatní města Frýdku-Místku závidět. Pojďme se podívat, jak vznik unikátního projektu vnímají osobnosti, které se slavnostního představení zúčastnily.

Kvůli nebezpečnému předjíždění skončilo auto ve stromě. Dva senioři se vážně zranili

Včera 10:20 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Zatím neznámý řidič ohrozil auto při předjíždění, které kvůli němu sjelo z cesty a narazilo do stromu. Bezohledný řidič ani nezastavil a pokračoval v jízdě. Oba starší cestující utrpěli vážná zranění. Policie prosí svědky nehody u Ženklavy o bližší informace.

Strom pomohl rozsvítit čtyřmetrový anděl

Včera 10:27 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na Den s Mikulášem se na Masarykově náměstí rozsvítil i vánoční strom. Slavnostní událost provázeli andělé, čerti, tanec a zpěv.

Jízdní řád městských autobusů se moc nemění, zato názvy zastávek ano

Včera 9:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Od 14. prosince vstupují v platnost upravené jízdní řády městských autobusů. Současně se také změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

Studéňáci založili fond na podporu místního zámku

Včera 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Vznikl Nadační fond Zámek Studénka. Skupina místních lidí, která jej založila, si dává za cíl podnikat kroky k obnově a rozvoji památkově chráněného objektu a přilehlého areálu

BEZ KOMENTÁŘE: Ve Studénce už také svítí vánoční strom

6. prosince 2025 11:39 | Studénka | Jan Plášil

Už svítí! Tak zněl letošní program, kterým Studénka přivítala advent a vedl k rozsvícení jednoho z hlavních symbolů nadcházejících svátků. Stalo se tak v první adventní neděli 30. listopadu.

Jubileum chce klub připomenout hlavně na svahu

6. prosince 2025 8:49 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lyžařský areál na Svinci byl založen před šedesáti lety. Oddíl chce jubileum oslavit především na svahu. Věří v solidní zimní sezonu.

Přibyly další kontejnery ukryté pod zemí

5. prosince 2025 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve městě přibyly další stanoviště s polopodzemními kontejnery. Místa jsou esteticky vzhlednější a nádoby pojmou větší objem odpadu.

Za jezírko místo kina získalo město celostátní cenu
Vydáno 16. listopadu 2025 8:04, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Město získalo za přeměnu zchátralého areálu letního kina na park s jezírkem Cenu sympatie v celostátní soutěži. Vyhlašuje ji Nadace Partnerství a zaměřuje se na projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně.

Celostátní soutěž Adapterra Awards vyhlásila Nadace Partnerství posedmé. Oceňuje projekty, které pomáhají přizpůsobit krajinu klimatické změně, ochlazují města a zadržují vodu v přírodě. Nový Jičín do ní přihlásil revitalizaci areálu bývalého letního kina a získal Cenu sympatie.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nejprve odborná porota vybrala 18 finalistů celostátně a mezi nimi potom probíhalo hlasování veřejnosti. Každý mohl hlasovat jednou, bylo to na nějakou identitu, bylo potřeba tam potvrdit e-mail, takže tím bylo zabráněno tom, že by někdo třeba hlasoval stokrát. A naše město získalo velký počet hlasů, asi 1250, druhý v pořadí byl poměrně daleko za námi něco přes 900 hlasů.”

Proměna prostoru na odpočinkový areál s jezírkem začala v roce 2018. Autorem projektu byl architekt Tomáš Kudělka, který vedle letního kina vyrůstal.

Tomáš Kudělka, architekt, autor projektu: “Když jsem byl osloven, abych zkusil nachystat nějakou myšlenku, tak jsem i od pamětníků věděl, že tady to hlediště letního kina byl nějaký nevyužitý nebo nikdy nedokončený projekt bazénu. Takže mě napadla ta myšlenka doplnit tady do prostoru parku přilehlého, zapojit tady tuto plochu s využitím i vodního prvku, který by celý ten prostor nějak ozvláštnil a doplnil.”

Letní kino, které už vyžadovalo velkou investici na obnovu a jehož návštěvnost klesala, zaniklo v roce 2013. Rozhodnutí o definitivním zrušení biografu pod širým nebem vzbuzovalo velké diskuze a rezonovalo také to, jak s místem naložit.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bylo rozhodnuto, že to letní kino se bude konat v zahradě Nového Slunce, kde se myslím, že se to výborně uchytilo, protože na těch 14 dní v roce to poměrně stačí. Takže už v podstatě nebylo potřeba tohoto prostoru na využití pro letní kino. Řešilo se, co s tím, proběhla nějaká studentská soutěž, kde byly všeobecné návrhy, proběhla i anketa mezi občany a z ní vyplynulo to, že by se to každopádně nemělo zastavět, ale spíš by se měl rozšířit ten stávající park právě o tuto oblast.”
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Protože některé náměty chtěly, že by se tam vystavila nějaká budova, nějaké kulturní vyžití nebo jiný účel volnočasový. A my jsme udělali s bývalým kolegou, panem ředitelem Orságem, takový nápad, že bychom oslovili studenty Vysoké školy báňské, fakultu architektury, jestli by neudělali nějaké studie, aby se všichni mohli podívat, jak by tam taková budova mohla vypadat. Velmi milé nás přijeli paní docentka Peřinková a pan profesor Hrůša a zadali pěti studentům, aby zpracovali studii. Já jsem byla strašně ráda účastná těch prací, kdy jim vysvětlovali, že prostě Španělská kaple je mimořádná budova. Nemůže být potlačena žádnou jinou budovou. Ať si ten prostor chráníme. A kdyby tam měla být nějaká budova, tak aby nerušila ten neskutečný prostor. V roce 2015 byla taková veřejná výstava těchto prací. A já jsem byla velmi ráda, že všichni, napříč Novým Jičínem, různé názory se shodly na tom, že tomu prostoru bude nejvíce slušet ten park.”
Tomáš Kudělka, architekt, autor projektu: “Jsem velice rád, že máme na tady tento prostor, na tento projekt jenom kladné odezvy a že se tento prostor spoluobčanům líbí a že ho využívají. Vím, že tady probíhají i různé aktivity, že se tady lidé scházejí, lidé nejrůznějších věkových skupin, takže mám z toho radost.”
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “My jsme projekt vlastně uzavřeli s panem inženýrem Kudělkou a pak nastala obrovská práce pro kolegy z odboru rozvoje investic, kteří vlastně realizovali toto dílo. Nebylo to vůbec jednoduché a to výsledné dílo je tak krásné i zásluhou jejich.”

Součástí areálu je i malé podium s hledištěm, brodítko a promenáda. Travnatá plocha je kombinovaná s lučním kvítím a bylinkovými záhony. Základními použitými materiály jsou tu kámen, dřevo a kov. Revitalizace prostoru stála město téměř 15 milionů korun.

Jako bonus k prestižnímu ocenění město obdrželo finanční odměnu 50 tisíc korun. Investuje ji tu do obnovy a výsadby nové zeleně.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000051630/za-jezirko-misto-kina-ziskalo-mesto-celostatni-cenu