Podle statistik každý z nás ročně vyprodukuje zhruba 15 kilo starého oblečení. To ale většinou nekončí v těchto speciálních kontejnerech, ale v komunálním odpadu a následně na skládce. Přitom jednoduchým tříděním by nemusely být tolik zatěžovány skládky. Z textilu se navíc vyrábí čistící tkaniny, stavební izolace a další materiály. Velká část oblečení se také dostává zpět do oběhu a zbytek se recykluje.
Anketa, občané Nového Jičína: 1/ "Já myslím, že je to dobrá věc, protože v domácnosti je hodně věcí, které by ještě třeba někdo jiný mohl použít." 2/ "Já jsem ještě o tom nevěděla." 3/ "Já to většinou na tu charitu dávám, pokud je to ještě použitelné, a jinak na separák."
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: "Všech sedm kontejnerů je rozmístěno v různých částech města. Například tady, kde natáčíme, na tržnici, je jeden kontejner, na ulici Jugoslávské, na ulici Lesní. Kontejner je také v Bludovicích, v Loučce, v Žilině a jedna kovová klec je v separačním dvoře. Pokud bude mezi občany o tuto službu zájem, není problém počet navýšit."
Soukromá firma měsíčně zpracovává až 500 tun všech oděvů. Takové množství by v žádném ze sociálních šatníků nezvládli. Navíc si tam vybírají.
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: "Tam už by lidé měli trošičku zvažovat, aby to bylo nositelné, aby to stále bylo vkusné, kdežto tady nejsou ničím limitovaní."
Podobné kontejnery jsou i na dalších místech kraje a textil přijímají i na separačních dvorech.