Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci sesbírali obrovské množství elektroodpadu

Nový Jičín |

Téměř 3300 vysloužilých elektrospotřebičů či baterií sesbírali během čtyř sběrných dní žáci téměř všech základních škol ve městě.

Konec května, hromada starých televizorů, rádií, žehliček či rychlovarných konvic za budovou základní školy Tyršova není nová černá skládka, ale přesně řízená akce. Po čtyři dny, vždy poslední středu v měsíci, donášeli žáci to, co doma či u známých už nepotřebují. Vyškolené ekotýmy zapsaly i sebemenší přístroj spolu se jménem a třídou žáka a tuto středu dopoledne se ti nejlepší konečně dočkali, v kině Květen se vyhlašovaly nejlépe třídící třídy a také jednotlivci z každé školy. Vůbec nejvíce přístrojů, rovných 329, dala dohromady 9. A z Komenského 66, více než třetinu, přesně 148 kusů, nasbíral Antonín Janák.

Antonín Janák, žák 9. A ZŠ Komenského 66: „My jsme se shodli, že se každý poptá po své rodině, po svých sousedech, a doneslo se toho opravdu hodně. Každý přinesl něco, ale byli i jedinci, kteří elektrospotřebičů donesli opravdu moc, spolupracovali jsme všichni dohromady. Převažovaly žehličky, vysavače, lampy, sem tam se objevily i nějaké součástky do automobilů."

Každá z vítězných tříd v rámci školy získala šek na pět tisíc korun. Vyhodnocovali se také nejlepší jednotlivci, nejvíce kusů elektro odpadu nasbírala Natálie Davidová z 5. B na základní škole Tyršova, vyhrála kvůli ohromnému množství odevzdaných baterií.

Natálie Davidová, žákyně 5. B ZŠ Tyršova: „Bylo toho asi přes 1300. Můj strejda má kamaráda, kterému všichni dávají baterky, a on mi je všechny dal. Potřetí jsem nesla už také televize a další věci."

Ekosoutěž letos navázala na loňské skládání velkého zeleného bodu na Masarykově náměstí. Všechny elektrospotřebiče odvezly technické služby tam, kam správně patří, na separační dvůr.

Martin Jakůbek, zástupce ředitelky SVČ Fokus: „Téměř 3300 elektrospotřebičů to, si myslím, jsme opravdu nečekali. Je to obrovský úspěch jednak tedy ekotýmů, které na školách pracovaly a především jim patří naše poděkování, pracovaly v uvozovkách, jsou to žáci jednotlivých základních škol, kteří akce pomáhali organizovat a hlavně propagovat ať už v rodinách, u sousedů, v domácnostech či u kamarádů. Poděkování patří také rodičům, kteří navozili všechny spotřebiče v dané svozové dny. Opravdu téměř 3300 kusů během čtyř svozů z území města Nového Jičína bude ekologicky zlikvidováno."

Do soutěže se vyjma školy Jubilejní zapojily všechny třídy ve městě, odměnou pro nejlepší třídy bylo kromě větších i menších cen také závěrečné filmové představení.

Nahlásit chybu


Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Dnes 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

Dnes 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

Dnes 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

Dnes 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

Dnes 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Falešný zástupce energetických firem obral desítky lidí po celé republice, hrozí mu osm let vězení

Dnes 13:01 | Nový Jičín | Anna Břenková

Pod záminkou řešení smluv o dodávkách energií vymáhal od obětí vysoké poplatky. Podvodník pod falešnými jmény oslovil nejméně 17 lidí, které zastrašoval smyšlenými pokutami a dluhy. Kriminalisté z Nového Jičína muže po rozsáhlém vyšetřování dopadli a obvinili z podvodu.

Ostrava hostila jubilejní ročník mezinárodního turnaje para stolních tenistů, dorazil rekordní počet sportovců

Dnes 13:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Turnaj ve streetballu má za sebou třicet let

Dnes 13:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se jubilejní 30. ročník streetballového turnaje. Nepříznivé počasí ovšem nedovolilo organizátorům uspořádat jej v kulisách historického centra města. Akci museli přesunout do sportovní haly a školní tělocvičny.

Den Loučky zpříjemnil odpoledne dětem, večer rockerům

Dnes 13:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Venkovní areál u Orlovny je místem, kde se Loučka opět rozhodla oslavit svůj den obce. Organizátoři připravili program, který tentokrát více zaměří i na děti. Spojili se s volnočasovým střediskem a rodinným centrem.

Fulnecké městské slavnosti nabídly program pro děti i dospělé

Dnes 10:39 | Fulnek | Libor Běčák

Spoustu vystoupení místních dětí nabídly letošní městské slavnosti. Den města Fulneku se konal v zahradě kulturního domu. Vedle programu na pódiu byly v areálu různé atrakce pro děti, stánky s občerstvením a v parném dni lidé využívali i možnost ochlazení.

Prázdniny přivítáme v původním termínu, v úterý 30. června

Včera 8:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V závěru expresu pozveme na několik nejbližších akcí Novojičínsko kulturního léta a připomeneme, že Vítání prázdnin proběhne v původním termínu, tedy až v úterý 30. června.

Svůj sportovní den mají i novojičínské mateřské školy

20. června 2026 10:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Středisko volného času Fokus připravilo sportovní dopoledne pro děti všech novojičínských mateřských škol. Utkaly se v sedmi disciplínách, například v běhu, jízdě na koloběžce nebo opičí dráze.

BEZ KOMENTÁŘE: Dětský den ve Studénce byl plný zábavy

20. června 2026 10:32 | Studénka | Jan Plášil

Zatímco v posledních dvou letech oslavy Dne dětí zhatilo ve Studénce špatné počasí, buď byly úplně zrušeny nebo pořadatelé improvizovali a přesunuli je dovnitř do sportovního centra, letos vyšel den ukázkově.

Školáci sesbírali obrovské množství elektroodpadu
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Nový Jičín, Michal Polášek
Téměř 3300 vysloužilých elektrospotřebičů či baterií sesbírali během čtyř sběrných dní žáci téměř všech základních škol ve městě.

Konec května, hromada starých televizorů, rádií, žehliček či rychlovarných konvic za budovou základní školy Tyršova není nová černá skládka, ale přesně řízená akce. Po čtyři dny, vždy poslední středu v měsíci, donášeli žáci to, co doma či u známých už nepotřebují. Vyškolené ekotýmy zapsaly i sebemenší přístroj spolu se jménem a třídou žáka a tuto středu dopoledne se ti nejlepší konečně dočkali, v kině Květen se vyhlašovaly nejlépe třídící třídy a také jednotlivci z každé školy. Vůbec nejvíce přístrojů, rovných 329, dala dohromady 9. A z Komenského 66, více než třetinu, přesně 148 kusů, nasbíral Antonín Janák.

Antonín Janák, žák 9. A ZŠ Komenského 66: „My jsme se shodli, že se každý poptá po své rodině, po svých sousedech, a doneslo se toho opravdu hodně. Každý přinesl něco, ale byli i jedinci, kteří elektrospotřebičů donesli opravdu moc, spolupracovali jsme všichni dohromady. Převažovaly žehličky, vysavače, lampy, sem tam se objevily i nějaké součástky do automobilů."

Každá z vítězných tříd v rámci školy získala šek na pět tisíc korun. Vyhodnocovali se také nejlepší jednotlivci, nejvíce kusů elektro odpadu nasbírala Natálie Davidová z 5. B na základní škole Tyršova, vyhrála kvůli ohromnému množství odevzdaných baterií.

Natálie Davidová, žákyně 5. B ZŠ Tyršova: „Bylo toho asi přes 1300. Můj strejda má kamaráda, kterému všichni dávají baterky, a on mi je všechny dal. Potřetí jsem nesla už také televize a další věci."

Ekosoutěž letos navázala na loňské skládání velkého zeleného bodu na Masarykově náměstí. Všechny elektrospotřebiče odvezly technické služby tam, kam správně patří, na separační dvůr.

Martin Jakůbek, zástupce ředitelky SVČ Fokus: „Téměř 3300 elektrospotřebičů to, si myslím, jsme opravdu nečekali. Je to obrovský úspěch jednak tedy ekotýmů, které na školách pracovaly a především jim patří naše poděkování, pracovaly v uvozovkách, jsou to žáci jednotlivých základních škol, kteří akce pomáhali organizovat a hlavně propagovat ať už v rodinách, u sousedů, v domácnostech či u kamarádů. Poděkování patří také rodičům, kteří navozili všechny spotřebiče v dané svozové dny. Opravdu téměř 3300 kusů během čtyř svozů z území města Nového Jičína bude ekologicky zlikvidováno."

Do soutěže se vyjma školy Jubilejní zapojily všechny třídy ve městě, odměnou pro nejlepší třídy bylo kromě větších i menších cen také závěrečné filmové představení.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/1196/skolaci-sesbirali-obrovske-mnozstvi-elektroodpadu