Výstava se vydává po stopách tragédie z roku 1914. Ačkoliv se odehrála stovky kilometrů od Novojičínska, s tímto regionem má mnoho zajímavých souvislostí.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku v Kuníně: “Málokdo tuší, že vychovatelem princů, následovníků trůnu, člověk, který pak předával dětem, těm prvním sirotkům války, zprávu o smrti jejich rodičů, a který pak ty děti vychovával až do roku 1923, i po jejich vyhnání z Československa, byl nikoliv slavný čech Jára Cimrman, jak to tvrdí ona slavná filmová fikce, ale rodák ze Slatiny u Bílovce na Novojičínsku, pozdější pražský kanovník Otto Lev Stanovský.”
Při osudových okamžicích byl s císařem i kunínský hrabě Harrach, další osobnost, která sarajevskou tragédii pojí s Novojičínskem.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku v Kuníně: “V jeho automobilu byl také spáchán tento atentát. Výstava je věnována také těmto událostem, které začaly na císařských manévrech ve Velkém Meziříčí, na zámku hraběte Harracha. Tam se potkává následník trůnu, vzniká tam přátelství s hrabětem Harrachem.”
Autoři výstavy představují také osobního řidiče císaře Ferdinanda - Leopolda Lojku. V podkroví kunínského zámku se můžete po stopách Sarajeva vydat do konce října.