Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Unikátní krakovské jesličky zapsané v UNESCO se vystavují v CKV Ostrava

Ostrava-Centrum |

Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.

Vila Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 v Ostravě se proměnila ve vilu kouzelnou. Láká totiž na unikátní světovou výstavu krakovských jesliček, zvaných szopki. Ty jsou navíc úplně poprvé v České republice.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Pokud Ostravákům přijde, že szopka znamená něco jako kůlna, tak ono to tak skutečně kdysi dávno v Krakově bylo. Nicméně je to nejušlechtilejší forma jesliček. A to ještě v takovém duchu, že Krakováci tam dávají i část svých věží, budov, historického Wawelu, královského sídla, a tak dále. Ale nejenom historické, ale třeba existují i Krakovské szopki jesličky se současně nejpopulárnějším fotbalovým týmem. Že ti autoři do toho dávají nejen historické, ale třeba i osobnosti současného krakovského života. Herce, politiky a podobně."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Jsme strašně rádi, že se nám tato výstava podařila dostat do Ostravy. Je to unikátní záležitost, protože pokud vím a při jednání, u kterých jsem byla v Krakově, přímo v krakovském muzeu, jsem se dozvěděla, že Krakovské szopki se dostávají do takových měst jako je Paříž, Londýn, Amsterodam. A že se to podařilo nám do Ostravy, tak to považuju drobný zázrak."
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Máme tady celkem 20 modelů. Za mnou je ten největší úplně. Ten přišel v obrovské bedně. No a možná bych měla dodat, že ty krakovské jesličky se vyrábějí od konce 19. století. Samotná soutěž začala v roce 1937. A od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO."

Pravé krakovské szopki se musí vyrábět pouze ručně.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Krakov nám poskytl nejenom szopki. A to jsou většinou vítězové soutěží za ty desítky let. Ale také film o tom, jak se lidé, jsou to celé rodiny betlémářů, hlásí do té soutěže. Jak si vystojí tu frontu, jak se vyrábějí takové szopki, takové jesličky, protože těch materiálů je spousta."

Výstava bude v Centru kultury a vzdělávání k vidění až do soboty 30. prosince.

Nahlásit chybu


K tématu

Parlament dětí a mládeže se začal scházet i na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

7. března 2025 10:11 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Parlament dětí a mládeže v Ostravě pomáhá mladým lidem aktivně se zapojit do veřejného dění. Nyní se k iniciativě připojuje také městská část Moravská Ostrava a Přívoz, která chce posílit spolupráci se školami a dát dětem prostor pro realizaci vlastních projektů.

Skok v pytli i pojídání koblihů. Netradiční olympiáda bavila školáky v centru Ostravy

20. června 2025 10:48 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Děti ze čtyř ostravských základních škol se zapojily do prvního ročníku netradiční olympiády. Tu uspořádal Parlament dětí a mládeže městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Cílem bylo nejen pobavit, ale také vyzkoušet organizační schopnosti žáků a propojit je napříč školami.

Výstava fotografa Dalibora Bednáře (Ne)známí ve Dvoraně centrálního ostravského obvodu

4. dubna 2025 17:56 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Dvorana radnice Moravské Ostravy a Přívozu hostí výstavu černobílých portrétů fotografa Dalibora Bednáře. Pod názvem (Ne)známí představuje tváře lidí, kteří podle autora více či méně ovlivnili jeho životní i umělecký pohled na svět.


Adra pořádá kroužky pro děti s autismem, Frýdek-Místek je podporuje

Včera 17:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek podporuje charitativní organizaci Adra už od roku 2020 a výjimkou není ani letošní rok. Tentokrát dostaly potřebné vybavení kroužky pro děti s poruchou autistického spektra.

Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

20. prosince 2025 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

20. prosince 2025 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

20. prosince 2025 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

20. prosince 2025 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

Ostravské letiště překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících

20. prosince 2025 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos poprvé ve své historii odbavilo více než půl milionu cestujících. Významný milník potvrzuje rostoucí zájem o regionální letiště a širší nabídku pravidelných i charterových letů.

OKD uctilo památku třinácti obětí neštěstí na dole ČSM z roku 2018

20. prosince 2025 14:16 | Stonava | Jiří Cileček

Ve Stonavě se uskutečnil pietní akt na památku třinácti horníků, kteří zahynuli při výbuchu metanu na Dole ČSM v prosinci roku 2018. Zástupci společnosti OKD spolu s hosty uctili památku jedné z nejtragičtějších událostí v historii tuzemského hornictví.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, vyšla na téměř 140 milionů korun

19. prosince 2025 14:15 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.

V sídle CKV v centru Ostravy vyrostla Betlémská Jurta bratří Formanů

19. prosince 2025 11:30 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Prostory Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě v Ostravě se proměnily ve výjimečné místo plné vánoční atmosféry, poezie a klidu. Divadlo bratří Formanů a jejich přátel představilo v Centru kultury a vzdělávání interaktivní expozici Betlémská jurta.

Domov Korýtko bude nejmodernějším zařízením pro seniory v Ostravě

19. prosince 2025 17:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba Domova Korýtko v Ostravě se blíží k závěru. Stavba se kvůli technickým komplikacím protáhla o dva roky a výrazně prodražila. Hotová by ale měla být v únoru. Konečná kapacita bude 254 klientů.

V Dětském centru Domeček v Ostravě-Zábřehu se už radují z vánoční nadílky

Dnes 9:11 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Dětském centru Domeček na Jedličkově ulici v Ostravě-Zábřehu se už radují z vánoční nadílky. Na Štědrý den si tady dárky rozbalí 14 dětí, které jsou aktuálně v centru umístěny. Největším dárkem pro centrum bude ale stěhování do nového moderního zázemí, které se začalo stavit letos v létě.

Ranní nehoda na Mariánskohorské: policie hledá svědky vážného střetu s chodkyní

19. prosince 2025 13:48 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

V pátek 19. prosince ráno zasahovaly složky IZS v Moravské Ostravě u vážné dopravní nehody. Řidič osobního auta se na Mariánskohorské ulici střetl s chodkyní, která utrpěla těžká zranění a skončila v nemocnici. Policisté nyní hledají svědky události.

Zanedbaný hřbitov ožívá: Mariánské Hory investují miliony

19. prosince 2025 10:33 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Hřbitov v Ostravě-Mariánských Horách prochází v těchto měsících rozsáhlou rekonstrukcí, která má zlepšit jeho celkový stav i komfort pro návštěvníky. Práce probíhají za plného provozu a jsou rozděleny do dvou etap.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla Vojtovi. Nyní se vybírá na rehabilitace pro Karin

18. prosince 2025 17:54 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Vánoce nejsou pouze o výzdobě a dobrém jídle a pití, jsou především o solidaritě. Součástí vánočního jarmarku na Alšově náměstí byla opět charitativní sbírka Srdce pro Porubu. Návštěvníci si vychutnali punč se starostkou, projížďky vláčkem i vystoupení.

Ostrava-Poruba plánuje v r. 2026 proinvestovat 180 mil. Kč. Vrátí se také Corrency

18. prosince 2025 17:44 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba v investicích nezpomalí ani příští rok. Městský obvod bude v roce 2026 hospodařit téměř s jednou miliardou korun a i přes rostoucí mandatorní výdaje chce pokračovat v rozsáhlých projektech.

Děti ve školkách v Porubě rozvíjí program Začít spolu. K dispozici mají centra aktivit

18. prosince 2025 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba se v rámci vzdělávání zaměřuje na ucelené koncepty už od mateřských škol. Také díky příspěvku radnice se některé zapojily do mezinárodního programu Začít spolu.

Unikátní krakovské jesličky zapsané v UNESCO se vystavují v CKV Ostrava
Vydáno 15. prosince 2023 11:20, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Do Ostravy zavítala unikátní výstava krakovských betlémů. Takzvané Krakovské szopki, které jsou dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, můžeme vidět v Centru kultury a vzdělávání na Sokolské třídě.

Vila Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26 v Ostravě se proměnila ve vilu kouzelnou. Láká totiž na unikátní světovou výstavu krakovských jesliček, zvaných szopki. Ty jsou navíc úplně poprvé v České republice.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Pokud Ostravákům přijde, že szopka znamená něco jako kůlna, tak ono to tak skutečně kdysi dávno v Krakově bylo. Nicméně je to nejušlechtilejší forma jesliček. A to ještě v takovém duchu, že Krakováci tam dávají i část svých věží, budov, historického Wawelu, královského sídla, a tak dále. Ale nejenom historické, ale třeba existují i Krakovské szopki jesličky se současně nejpopulárnějším fotbalovým týmem. Že ti autoři do toho dávají nejen historické, ale třeba i osobnosti současného krakovského života. Herce, politiky a podobně."
Alena Pataky (ANO), místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu: "Jsme strašně rádi, že se nám tato výstava podařila dostat do Ostravy. Je to unikátní záležitost, protože pokud vím a při jednání, u kterých jsem byla v Krakově, přímo v krakovském muzeu, jsem se dozvěděla, že Krakovské szopki se dostávají do takových měst jako je Paříž, Londýn, Amsterodam. A že se to podařilo nám do Ostravy, tak to považuju drobný zázrak."
Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Máme tady celkem 20 modelů. Za mnou je ten největší úplně. Ten přišel v obrovské bedně. No a možná bych měla dodat, že ty krakovské jesličky se vyrábějí od konce 19. století. Samotná soutěž začala v roce 1937. A od roku 2018 jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO."

Pravé krakovské szopki se musí vyrábět pouze ručně.

Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava: "Krakov nám poskytl nejenom szopki. A to jsou většinou vítězové soutěží za ty desítky let. Ale také film o tom, jak se lidé, jsou to celé rodiny betlémářů, hlásí do té soutěže. Jak si vystojí tu frontu, jak se vyrábějí takové szopki, takové jesličky, protože těch materiálů je spousta."

Výstava bude v Centru kultury a vzdělávání k vidění až do soboty 30. prosince.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000040618/unikatni-krakovske-jeslicky-zapsane-v-unesco-se-vystavuji-v-ckv-ostrava