Původní domy a statky na vesnicích. Na Novojičínsku bylo jejich mapování dlouhou dobu opomíjeno. Muzeum Novojičínska se proto pustilo do vlastního výzkumu a zdokumentovalo jejich současný stav.
Marie Baďuříková, etnografka Muzea Novojičínska: “Naše dokumentace byla zaměřena především na zděné statky, které byly typické pro oblast Novojičínska. Je to dodnes oblast s úrodnou půdou a vyhlášeným chovem kravařského skotu. Proto ty statky odpovídaly tomu, co se tady chovalo. Mimo jiné se na Novojičínsku také hojně pěstovala zelenina.”
Muzejníci vycházeli i z archivních pramenů. Většina domů, které zdokumentovali, pomalu ale jistě podléhá zubu času. Navíc pokud je jejich majitelé opraví, málokdy zůstanou u původního vzhledu. I přesto je v regionu zachováno několik unikátů.
Marie Baďuříková, etnografka Muzea Novojičínska: “Třeba v Bernarticích jsou zajímavé sušírny. Dochovaly se tam jen tři. Ve Vésce, tam jsou zajímavé boží tělové kapličky, to je také ojedinělá záležitost. V Kuníně jsme dokumentovali dva objekty, které jsou také zajímavé.”
Výstava, která je spojena i s ukázkami původních lidových řemesel, bude v Žerotínském zámku přístupná do 1. února. Pracovníci Muzea budou ve zkoumání lidové architektury pokračovat i v dalších letech.