Tyto svazky knih mají zvláštní osud. Příborští piaristé je dokonce ukrývali na hradě Hukvaldy. Knihovna ale zažila i své smutnější období.
“Skončila tady ve skleníku na zahradě, ale jenom na chviličku. I tak ale byla velká část knih zničena. Potom byla ve sklepě budovy radnice,” vypráví vedoucí Muzea v Příboře Václav Michalička.
Knihy se nakonec po mnoha oklikách dostaly zpět do piaristického kláštera.
“Tohle je kniha, která byla vydána ve třicátých letech 15. století, ještě před vynálezem knihtisku. Tohle je jeden z rukopisů, které tady máme ve sbírkách,” ukazuje historický klenot Michalička.
Obsahem knih jsou filozofické a teologické texty psané v latině, němčině, řečtině a dalších jazycích. Pracovníci příborského muzea předčítají návštěvníkům z knih psaných v češtině. O tato komorní setkání mají největší zájem místní lidé.
“Zajímá mě to. Je to historie kláštera i tohoto města. Zajímá mě vše, co se tady dělo,” říká jedna z účastnic předčítání.
“Knihovna prochází systematickou katalogizací, na které se pracuje. Ale takovým našim největším úkolem v dnešní době je přestěhovat knihovnu do nových depozitárních systémů,” líčí vedoucí příborského muzea.
Stěhování začne už tento rok. Některé z těchto vzácných kousků pak čeká ošetření restaurátorem a v budoucnu zřejmě i digitalizace.