Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce bitvy z roku 1939 o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku měla velký ohlas

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

14. března roku 1939 přijela německá jednotka Wehrmachtu před Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku a měla je zabrat. Vojín Sagan na vrátnici ale odstartoval na Němce palbu, která bleskově zmobilizovala celý 8. pěší pluk v kasárnách.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Bitva o Czajankova kasárna byla zajímavá tím, že ji nečekala ani jedna strana. To byl boj z chodu, kdy ani Němci nebo Čechoslováci netušili, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Další věc byla, že jak na německé straně, tak na československé bojovali záložáci, z velké části. Samozřejmě tam byli i profesionálové, ale byla tam spousta chlapů, kteří ještě neměli ten výcvik. Ani Němci, ani Čechoslováci. Takže to bylo takové dost divoké ta přestřelka. Němci tam udělali několik naprosto fatálních chyb, že si nezjistili síly, postupovali velmi zbrkle. Naopak Čechoslováci zase bojovali s tím, co měli. A to bylo pár nábojů. I slepé náboje během bitvy použili, aby je pak odstrašili. Aby je odrazili od kasáren. Tak stříleli i slepými."

Kluby vojenské historie pomohly v areálu ředitelství Slezanu po 85 letech co nejvěrněji bitvu zrekonstruovat. Pomohly dobové dokumenty a svědectví.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "No a bohužel ta přestřelka skončila tak, jak skončit musela. To znamená, že nakonec československý bílý prapor, velitel kapituluje, protože dochází munice a došlo mu, že v žádném případě není šance, aby kdokoliv přišel těm chlapů pomoct. Takže to takovým způsobem zakončili. Ale byl to opravdu boj se ctí, protože ty své kasárna nevydali bez boje. Což nakonec uznali i Němci a ty dotyčné později propouští. Takže, nebyly za to žádné tresty smrti nebo něco podobného."
Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Byla to jediná jednotka v celém Československu, která se té německé okupaci postavila. Budeme se snažit zrekapitulovat i část toho dne. I činnost vojáků v kasárnách, kdy museli vykonávat práce, cvičení."
Anketa: 1.) "Bylo to dobré." – Co se vám na tom nejvíc líbilo? – "Střelba asi."
Anketa: 2.) "Bylo to super. Miluju takové válečné věci, takže za mě to byla nejlepší věc." – Co bylo na tom nejvíce zajímavé? – "Asi ten obrněný vůz."
Anketa: 3.) "Celkově, provedení, že do toho investují kluci spousty vlastní energie, spousty vlastních peněz a myslím si, že je fajn, že se takové akce ještě pořádají, abychom o svojí historii občas něco věděli."

Po celý den mohli lidé obdivovat ve Faunaparku vojáky v dobových uniformách i jejich výzbroj a další techniku.

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Dále je tady možno vidět i pár kusů vojenské techniky. Jak německé, tak československé. A v neposlední řadě tady máme různé dobové tábory. Ať československé, tak i německé. Ale i tady máme ukázku vojáků, takzvané Svobodovy armády, 1. československého armádního sboru v sovětském svazu. A to z toho důvodu, že několik občanů z Frýdku-Místku v této jednotce sloužilo a padlo. Dále potom tady máme na ukázku i malý stánek, ve kterém představujeme československou lidovou armádu. A to z toho důvodu, že Frýdek byl posádkovým městem až do roku 1994."
Viktor Grossmann, vojenský historik: "Byl tady zajímavý kanón Pak 35/36 v ráží 37 mm, aby se to nepletlo. No a je to reálná replika. Stejně tak tady byla použita reálná replika německého průzkumného obrněného vozidla SdKfz 222. No byli zde vojáci na koních, byli zde vojáci s těžkými kulomety, lehkými kulomety a tak dále."
Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Asi takový nejzajímavější kousek, který tu máme, je československý tank vzor 33, který se používal v československé prvorepublikové armádě. Tento tank samozřejmě nezasáhl do bojů o Czajankova kasárna, ale vzali jsme ho tady proto, abychom ho lidem ukázali. Jak ta technika tenkrát vypadala a do čeho se vyvinula."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že rekonstrukci bitvy o Czajankova kasárna navštívilo tolik občanů města i lidé, kteří přijeli z větší dálky. Nakonec vydrželo i to počasí. Myslím, že akce se velmi povedla. A já už sem to říkal několikrát. Jsem moc rád, když se spojí dvě věci. Udělá se akce, která je populární, ale zároveň je připravena erudovaně a opravdu věrně rekonstruuje ty události, které pro dnešní dny mají velký význam."

V rámci samotné bitvy v roce 1939 nebyli na české straně žádní mrtví, pouze dva lehce zranění. Naopak na německé straně se uvádí až 18 mrtvých, šest desítek zraněných i poškozené obrněné vozidlo.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Ve Frýdku-Místku se poklonili u památníku hrdinným obráncům kasáren

Vedení města společně s řadou významných hostů a spolků i veřejností uctilo památku 85. výročí boje o Czajankova kasárna. Nejprve se všichni sešli ve čtvrtek u památníku v Místku.

Slezské zemské muzeum nejen akcí Drahany 1945 ukazuje, jak je válka hrozivá

14. srpna 2023 10:40 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Události 2. světové války připomíná Slezské zemské muzeum Opava především památníkem v Hrabyni, který byl v dubnu otevřen po roční rekonstrukci. Kromě toho se podílí také na pořádání různých vojenských ukázek, teď v srpnu to byla akce Drahany 1945.


Investice spojené s dopravním omezením jsou pro centrum Ostravy klíčové

Centrum Ostravy čekají v následujících 5 letech velké investice. Nový koncertní sál, výstavba knihovny Černá kostka, proměna sadu Dr. Milady Horákové, revitalizace Náměstí republiky a Frýdlantských mostů, výstavba parkovacích domů a další stavby. Vše je bohužel spojeno i s řadou dopravních omezení. Ale tyto investice jsou klíčové pro další rozvoj města.

Na zámku Hošťálkovy objevili dosud neznámé fresky

4. července 2024 19:24 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

V Havířově se konalo diskuzní fórum zástupců zdravotnictví v MSK

Ředitelé nemocnic a pověření zástupci zdravotních pojišťoven společně se zástupci vedení Moravskoslezského kraje a Lékařské fakulty OU diskutovali o situaci ve zdravotnictví a problémech, se kterými se v našem kraji potýkají.

Jednotka dobrovolných hasičů ve Městě Albrechticích je nejstarší v okrese, oslavila 150 let

4. července 2024 19:42 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V MS kraji působí na 260 profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek. Z toho je téměř 250 jednotek dobrovolných. Nejdéle existující Sbor dobrovolných hasičů v okrese působí ve Městě Albrechticích a velkou akcí právě oslavil svých 150 let.

Na návěsu kamionu ve Zbyslavicích začal hořet koks, škoda milion korun

Včera 12:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V noci na pátek 5. července začal hořet koks na návěsu kamionu ve Zbyslavicích. Po telefonátu na tísňovou linku v jednu hodinu v noci na místo zamířily tři jednotky hasičů. Požár napáchal škodu za zhruba milion korun.

Mariánskohorská radnice dál opravuje silnice. Teď přišla na řadu ulice Karasova, která byla samá boule

Ulice Karasova v Ostravě-Mariánských Horách prochází kompletní rekonstrukcí. Potřebovala ji už dlouhou dobu, byla totiž tak zvlněná, že připomínala spíše přírodní tankodrom, po kterém se téměř nedalo jezdit.

Na rozvoj sociálních služeb přispěje Ostrava 6 mil. korun. Podpoří 29 žádostí

4. července 2024 8:58 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podpoří celkem 29 projektů, které rozvíjejí sociální služby. Nejčastěji se jedná o podporu zlepšování životních podmínek pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením.

Děti ve Frýdku-Místku soutěžily na dopravním hřišti o Putovní pohár

Městská policie pořádala na dopravním hřišti ve Frýdku-Místku soutěž Putovní pohár. Žáci čtvrtých tříd mezi sebou poměřili znalosti z teorie i v praktickém simulovaném provozu. Ti nejlepší si odnesli pohár i věcné ceny.

Mladí lidé z několika zemí řešili digitální technologie, umělou inteligenci nebo fake news

4. července 2024 8:58 | Jablunkov | Libor Běčák

V rámci mezinárodního výměnného programu Erasmus+ se na Jablunkovsku opět setkaly skupiny studentů z několika evropských zemí, které tam řešily problematiku související s jejich studijními obory nebo zájmy.

Zastupitelé Ostravy schválili memorandum k Bazalům. Nový stadion pojme asi 17 tisíc lidí

4. července 2024 13:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Zastupitelstvo Ostravy se napříč politickým spektrem shodlo, že Baník potřebuje nový fotbalový stadion na Bazalech. Bylo schváleno memorandum, které deklaruje další konkrétní kroky k přípravě projektu. Stavba by měla být zahájena za 3 roky.

Taneční studio Dancepoint Frýdek-Místek připravilo pro děti letní tábory i jednodenní akce

Taneční studio Dancepoint Frýdek-Místek se opět zapojilo do letní akce Prázdniny ve městě. Kromě jednodenních akcí pro děti, ale připravilo také několik vlastních příměstských táborů.

Rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením

Rekonstrukce pobočky domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před dokončením. Dodělávají se vnitřní stavební práce a v průběhu prázdnin by měl být objekt předán provozovateli, který ho následně začne vybavovat. V domově bude 27 lůžek s vysokým komfortem.

Opilý mladík a jeho kamarád seděli se zbraněmi nedaleko festivalu ve Frýdku-Místku, lidé je v obavě nahlásili policistům

2. července 2024 8:58 | Frýdek-Místek | Lukáš Zavadil

Policisté ve Frýdku-Místku byli v sobotu večer informováni, že u řeky Ostravice nedaleko festivalu FM City Fest se pohybuje muž s dlouhou zbraní. Na místo okamžitě vyrazili společně se strážníky a zajistili 19letého mladíka. Ten seděl na trávě se svým známým a vedle sebe měl skutečně položenou dlouhou zbraň a igelitovou tašku.

Frýdek-Místek chce ihned po nabytí Českého domu začít se záchovnými pracemi na objektu

Nákup Českého domu je pro Frýdek-Místek významnou událostí. V průběhu let se navíc podařilo dohodami snížit jeho cenu o více než 5 milionů. Jakmile bude objekt přepsán na město, okamžitě začnou záchovné práce.

ZUŠ Frýdek-Místek pořádala Galakoncert populárních melodií

Základní umělecká škola Frýdek-Místek připravila unikátní akci. Pěvecké sbory a smyčcové orchestry spojily síly a společně připravili Galakoncert populárních melodií. Na akci, která sklidila velký úspěch vystoupilo na 130 účinkujících.

Školáci z Chlebovic u Frýdku-Místku dostávali vysvědčení ve včelařském muzeu

Školáci mají za sebou předávání vysvědčení. V Chlebovicích letos pro tuto událost zvolili prostory včelařského muzea. Prvňáčkům sem přijel předat vysvědčení osobně i primátor Frýdku-Místku.

Rekonstrukce bitvy z roku 1939 o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku měla velký ohlas
Vydáno 18. března 2024 14:14, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

14. března roku 1939 přijela německá jednotka Wehrmachtu před Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku a měla je zabrat. Vojín Sagan na vrátnici ale odstartoval na Němce palbu, která bleskově zmobilizovala celý 8. pěší pluk v kasárnách.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Bitva o Czajankova kasárna byla zajímavá tím, že ji nečekala ani jedna strana. To byl boj z chodu, kdy ani Němci nebo Čechoslováci netušili, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Další věc byla, že jak na německé straně, tak na československé bojovali záložáci, z velké části. Samozřejmě tam byli i profesionálové, ale byla tam spousta chlapů, kteří ještě neměli ten výcvik. Ani Němci, ani Čechoslováci. Takže to bylo takové dost divoké ta přestřelka. Němci tam udělali několik naprosto fatálních chyb, že si nezjistili síly, postupovali velmi zbrkle. Naopak Čechoslováci zase bojovali s tím, co měli. A to bylo pár nábojů. I slepé náboje během bitvy použili, aby je pak odstrašili. Aby je odrazili od kasáren. Tak stříleli i slepými."

Kluby vojenské historie pomohly v areálu ředitelství Slezanu po 85 letech co nejvěrněji bitvu zrekonstruovat. Pomohly dobové dokumenty a svědectví.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "No a bohužel ta přestřelka skončila tak, jak skončit musela. To znamená, že nakonec československý bílý prapor, velitel kapituluje, protože dochází munice a došlo mu, že v žádném případě není šance, aby kdokoliv přišel těm chlapů pomoct. Takže to takovým způsobem zakončili. Ale byl to opravdu boj se ctí, protože ty své kasárna nevydali bez boje. Což nakonec uznali i Němci a ty dotyčné později propouští. Takže, nebyly za to žádné tresty smrti nebo něco podobného."
Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Byla to jediná jednotka v celém Československu, která se té německé okupaci postavila. Budeme se snažit zrekapitulovat i část toho dne. I činnost vojáků v kasárnách, kdy museli vykonávat práce, cvičení."
Anketa: 1.) "Bylo to dobré." – Co se vám na tom nejvíc líbilo? – "Střelba asi."
Anketa: 2.) "Bylo to super. Miluju takové válečné věci, takže za mě to byla nejlepší věc." – Co bylo na tom nejvíce zajímavé? – "Asi ten obrněný vůz."
Anketa: 3.) "Celkově, provedení, že do toho investují kluci spousty vlastní energie, spousty vlastních peněz a myslím si, že je fajn, že se takové akce ještě pořádají, abychom o svojí historii občas něco věděli."

Po celý den mohli lidé obdivovat ve Faunaparku vojáky v dobových uniformách i jejich výzbroj a další techniku.

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Dále je tady možno vidět i pár kusů vojenské techniky. Jak německé, tak československé. A v neposlední řadě tady máme různé dobové tábory. Ať československé, tak i německé. Ale i tady máme ukázku vojáků, takzvané Svobodovy armády, 1. československého armádního sboru v sovětském svazu. A to z toho důvodu, že několik občanů z Frýdku-Místku v této jednotce sloužilo a padlo. Dále potom tady máme na ukázku i malý stánek, ve kterém představujeme československou lidovou armádu. A to z toho důvodu, že Frýdek byl posádkovým městem až do roku 1994."
Viktor Grossmann, vojenský historik: "Byl tady zajímavý kanón Pak 35/36 v ráží 37 mm, aby se to nepletlo. No a je to reálná replika. Stejně tak tady byla použita reálná replika německého průzkumného obrněného vozidla SdKfz 222. No byli zde vojáci na koních, byli zde vojáci s těžkými kulomety, lehkými kulomety a tak dále."
Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Asi takový nejzajímavější kousek, který tu máme, je československý tank vzor 33, který se používal v československé prvorepublikové armádě. Tento tank samozřejmě nezasáhl do bojů o Czajankova kasárna, ale vzali jsme ho tady proto, abychom ho lidem ukázali. Jak ta technika tenkrát vypadala a do čeho se vyvinula."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že rekonstrukci bitvy o Czajankova kasárna navštívilo tolik občanů města i lidé, kteří přijeli z větší dálky. Nakonec vydrželo i to počasí. Myslím, že akce se velmi povedla. A já už sem to říkal několikrát. Jsem moc rád, když se spojí dvě věci. Udělá se akce, která je populární, ale zároveň je připravena erudovaně a opravdu věrně rekonstruuje ty události, které pro dnešní dny mají velký význam."

V rámci samotné bitvy v roce 1939 nebyli na české straně žádní mrtví, pouze dva lehce zranění. Naopak na německé straně se uvádí až 18 mrtvých, šest desítek zraněných i poškozené obrněné vozidlo.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042098/rekonstrukce-bitvy-z-roku-1939-o-czajankova-kasarna-ve-frydku-mistku-mela-velky-ohlas