Ve čtvrtek 14. března odpoledne se sešli zástupci vedení města, armády, legionářů, skautů a dalších organizací, spolků i veřejnosti, u památníku boje o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku. Na místě, kde kdysi kasárna stála, uctili 85. výročí události, kdy se jednotka 8. pěšího pluku Slezského postavila na odpor proti obsazení německému vojsku.
Patrik Šostý, Československá obec legionářská: "Opravdu to byl ojedinělý odpor, na kterém později zakládal prezident Beneš v Anglii druhý odboj. Díky tomu nás spojenci uznali za spojence, dalo by se říct. Protože jsme nevydali republiku bez výstřelu."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "I když byla tato událost ojedinělým a krátkým hrdinným odporem, postupem času získává stále více na významu. A je to událost, která věřím sjednocuje náš národ a zároveň nám ukazuje, že i odpor v menšině má smysl. Protože ukazuje charakter. A v dnešní době, kdy pár set kilometrů odsud čelí menší národ agresi toho většího, se tyto události stávají stále významnějšími. A já jsem rád, že my v České republice jsme součástí největší obranné aliance na světě. A již 25 let zažíváme období bezpečí a klidu, které věřím, bude trvat i nadále."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Nezaznělo dneska velice důležité konstatování, které bych rád dodal, že v roce 1946, v září se přesně na tomto místě zastavila prezidentská kolona. Byl zde i armádní generál Ludvík Svoboda. Pan prezident Československé republiky, doktor Edvard Beneš se svou ženou a příslušníci 8. pěšího pluku, kteří přežili dobu okupace, zde byli dekorování a přebírali vyznamenání a pamětní medaile."
Czajankova kasárna byla zbourána z části v roce 1940, většina pak na konci 70. let 20. století. Pomník byl na místě postaven v roce 1989.