Patrně to byla první oficiální realizace mladého Eduarda Veitha, významného malíře, kterého si později najímali Rothschildové nebo novojičínští Hücklové. Na výzdobě zasedací síně v tehdejším Krajském soudu pracoval se svým otcem Juliem. Radek Polách z Muzea Novojičínska objevil tento prostor před několika dny při průzkumu kdysi významné budovy.
“Naštěstí byly tyto prostory zakonzervovány, byly uchráněny od tehdejšího stavebního ruchu. Podařilo se tady nalézt unikátní výtvarné a štukatérské dílo,” komentuje objev Radek Polách.
Na stropu a stěnách jsou vyobrazeny symboliky soudnictví, Veith zde namaloval i malý státní znak Rakouska-Uherska nebo znak Nového Jičína. Krajský soud, který zde fungoval sto let, byl velmi váženou institucí.
“Tyto záležitosti byly 17. října 1880 poprvé oficiálně otevřeny veřejnosti a do druhé poloviny 20. století ještě stále tento sál byl ve své kráse k dispozici,” líčí historik.
Ve své době byl strop v této místnosti až v šestimetrové výšce. Teď jsou pod ním kanceláře úředníků. Město teď spolu s muzejníky bude řešit případnou rekonstukci celého prostoru.