Funguje to jednoduše. Stačí přijít v kteroukoliv denní i noční hodinu s vlastní lahví, vložit do automatu mince a stisknout tlačítko. Čerstvé a vychlazené kravské mléko si sem chodí natočit až desítky lidí denně.
Anketa, zákaznice: "Rozdíl je oproti kupovaným velký. Má vyšší tučnost, můžu si z toho udělat kyšku domácí, tvaroh, všechno. Rozhodně lahodnější než kupované mlíko."
Pracovníci družstva vyměňují mléko každý den. Podle předpisů se totiž musí mléko před použitím převařit. Skutečně čerstvé mléko nadojené maximálně několik hodin před výdejem je v současné době spíše raritou.
Milan Krumpoch, ředitel Starojicko, a. s.: "Pro pořízení automatu jsme se rozhodli i z toho důvodu, abychom v rámci osvěty lidem ukázali, jak vypadá pravé čerstvé mléko nadojené a aby si ho lidé mohli koupit přímo, jak se říká ze dvora. Mléko prodávané v supermarketech je jinak složkově položené a tady to mají originál."
Anketa, obyvatelé Nového Jičína: 1. "Čerstvé kravské mléko jsem nepila, ale ráda bych ochutnala, když je teďka prostě možno vyzkoušet." 2. "Čerstvé kravské mléko jsem snad já už ani nepil. Snad mí rodiče asi. Ale nápad je to určitě dobrý, už kvůli tady takovým dětem, než pít nějaké mléko z obchodu."
A také důvod číslo dvě, výkupní ceny mléka. Zatímco vloni se jeden litr čerstvého mléka v nejvyšší jakostní třídě vykupoval za zhruba 10 korun, letos ceny klesly až o 40 procent. Zemědělci přitom dlouhodobě kalkulují s minimální návratností investic na úrovni ceny zhruba osm korun. Při denním objemu 16 tisíc litrů je ztráta oproti loňskému roku více než 60 tisíc denně.
Prodej mléka z automatů ale neznamená, že by dávali zemědělci mlékárnám vale. Na celkovém objemu výroby jde pouze o zlomky procent. Milan Krumpoch, ředitel Starojicko, a. s.: "Výkupní ceny mléka v současné době se pohybují kolem šesti korun a pod šest korun, tak jsme se rozhodli i z těchto ekonomických důvodů k pořízení těchto automatů, kde cena je nějakých dvanáct korun, ale za plnosložkové mléko. Tento automat nám tady běží asi tři týdny a denně prodáváme asi do sto litrů mléka a chceme do budoucna to rozšířit o další prodejní místo někde v centru Nového Jičína."
Automaty na čerstvé mléko plánuje zavést řada zemědělců a družstev po celé zemi. Umožňuje jim to novela vyhlášky, která povoluje prodávat čerstvé mléko i mimo areál podniku. Model úspěšně funguje třeba v Itálii, Rakousku či Švýcarsku a nedávno odstartoval i na Slovensku. V Moravskoslezském kraji se podobným způsobem prodává mléko ještě v Čeladné.