Zcela zaplněný sál a desítky všetečných dotazů na členy přípravného výboru. Veřejná schůze v úterý v podvečer představila záměr osamostatnění Libhoště veřejnosti. Lidé se zajímali především o praktické záležitosti jako postup v případě rekonstrukce silnice I/48, financování spolků či sportovních klubů nebo vliv ekonomické krize. Členové přípravného výboru odpovídali, proč si myslí, že by se obec měla osamostatnit.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "Já to manko cítím už pět deset let pozpátku, co se týče toho rozpočtového dělení daní od roku 2000. Ta obec je už dneska jinak financovaná. Do toho roku 2000 ty obce dostávaly peníze hlavně z počtu podnikatelů, počtu domů a tak dále, na což by asi tady tahleta obec neměla. Nicméně teď, když to rozpočtové dělení daní je jiné, tak si myslíme, že pod tím Novým Jičínem ne, že bychom se měli hůř, ale budeme se mít lépe sami."
Podle místostarosty Vladimíra Bárty investovalo město v posledních třech letech do Libhoště zhruba 60 milionů korun na první část kanalizace. Dokončení její druhé poloviny se přitom musí stihnout do konce roku 2015. Malé obce přitom nemají automaticky menší možnosti získat dotace než větší města.
Vladimír Bárta (ODS), místostarosta města: "My jsme třeba v hodnocení do 50 tisíc obyvatel, máme určitě ty šance úplně jiné, máme to úplně z jiných programů, než to mají tyto menší obce. Já teď nedokážu posoudit, na co jsou schopni oni dosáhnout v roce 2011, to si myslím, že není schopen nikdo, protože by to bylo věštění z křišťálové koule. Věřím, že získají prostředky na to, aby dokončili ty projekty, které jsou v obci rozjeté a to je kanalizace, případně chodníkové těleso. Ale budou potřebovat částku mezi 90 a 100 miliony korun."
Přípravný výbor se při několikaleté činnosti nechal inspirovat v okolních obcích podobné velikosti. Předseda Martin Skalík věří, že se v obci najde i jen dvacet lidí, kteří budou chtít pro Libhošť pracovat ať už v zastupitelstvu nebo ve spolcích. První krok má ale přípravný výbor ještě před sebou: přesvědčit minimálně 382 lidí k podpisu pod žádost o vypsání místního referenda.
Martin Skalík, předseda přípravného výboru: "S tím vůbec nemám strach. Jestli kolegové říkají, že tady je 120 podpisů, já jich mám doma už zhruba 80. O tohleto vůbec nejde, ty lidi přesvědčíme k tomu podpisu. Ten podpis ale ještě neznamená souhlas, on při tom referendu do té urny může vhodit ne. Spíš mám ne obavy, ale vidím, že ta práce, co je před námi, co se týče toho přesvědčování těch lidí k tomu referendu a k hlasování ano, tak to bude daleko složitější než teď nějakých 400 podpisů."
Místní referendum o osamostatnění Libhoště by se mělo konat nejpozději v červnu příštího roku. Obec by se pak osamostatnila k 1. lednu 2011. Komunální volby do novojičínského zastupitelstva na podzim příštího roku by pak v obci buď byly zrušeny, nebo by už libhošťští volili rovnou své zástupce.