Strážníci při výuce přiznávají, že nácvik zákroků skutečně bolí.
Miroslav Honěk, strážník MP Studénka: "Je to hrozné, je to příšerné, každý pohyb, každý zákrok, co na mě nacvičuje strážník, je bolestivý a nikomu to nepřeju."
Speciální výcvik předepisuje strážníkům zákon, který platí od počátku roku. Městští policisté si oživují jak sebeobranu, tak i použití slzotvorných prostředků či uplatnění své pravomoci k zastavení vozidla. Podstatné množství času ale stráví muži zákona v tělocvičně.
Pavel Němec, instruktor MP Nový Jičín "Největší důraz je samozřejmě dán jednak na sebeobranu, na použití donucovacích prostředků a na taktické zásady při zákroku, to znamená zachovávání jednak zákonných mezí a bezpečnosti jak strážníka, tak osob, proti kterým je zakročováno."
Každý strážník musí absolvovat zhruba dvacet hodin intenzivního výcviku. Doslova i do písmene projde rukama dvou instruktorů Městské policie Nový Jičín celkem 42 kolegů.
Ilona Majorošová, mluvčí MP Nový Jičín: "Proškolením musí projít všichni strážníci v České republice. Městská policie Nový Jičín zatím školí své strážníky a strážníky městských policií ze Studénky a ze Starého Jičína. Po celém bloku proškolení se na zkoušku dostaví kolegové z Policie České republiky, kteří přezkouší všechny strážníky."
Zkoušky probíhají průběžně po celý rok. Tucet strážníků ze Studénky je bude skládat na konci měsíce. Podle jejich velitele zde více než jinde platí klasické pravidlo těžko na cvičišti, lehko na bojišti.
Tomáš Žák, velitel MP Studénka: "Myslím si, že by to tak mělo platit, určitě. Každopádně pro nás to bude přínosem si to zopakovat, musí si člověk nějaké ty pohyby vsugerovat a není na škodu opravdu jednou za čas si udělat takovou prověrku. Bolí to. I od těch menších lidí to bolí dost."