V loňském roce zastupitelé Studénky schválili přistoupení k systému třídění odpadu door to door, jehož princip spočívá v tom, že by občané měli mít nádoby i na třídění přímo u každého domu. Po dalších úvahách se ale město v oblasti nakládání s odpady rozhodlo pro jiné kroky.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Vzhledem k situaci týkající se legislativy a možnosti zavedení zálohování PET lahví jsme v tuto chvíli ustoupili od zavedení systému door to door v plošném systému v roce 2025, ale spíše se zaměříme na optimalizaci odpadového hospodářství, a to jednak z hlediska systému svozu, to znamená četnosti, i z hlediska počtu nádob, hlavně v sídlištní zástavbě.”
Dalším důvodem, proč se radnice od systému door to door odklání, je finančně nákladná úprava míst pro rozmístění kontejnerů téměř u každého domu i v sídlišti.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Vypsali jsme výběrové řízení na projektanta, který by nám zpracoval úpravu stavebních míst pro jednotlivé nádoby, ale nabídka od tohoto projektanta, jediná nabídka, byla ve výši 1,8 milionů, což opravdu město za zpracování projektové dokumentace dát nemůže.”
Koncepce města je tedy aktuálně taková, že pracovníci města nyní vyráží do ulic a před svozem kontrolují naplněnost odpadních nádob, aby bylo možné lépe stanovit potřebné počty a umístění kontejnerů ve městě.
Pro město je totiž důležité, dle stanovené legislativy, dosáhnout v roce 2025 60 procent vytříděného odpadu. Podle dostupných údajů z roku 2022 vytřídili obyvatelé Studénky necelých 40 procent.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Jediná možná cesta, jak na těch odpadech ušetřit, je skutečně potřeba důsledně třídit. V těch zelených popelnicích na směsný komunální odpad dneska najdeme úplně všechno, od plastů, stavební suti, včetně papíru. Na to skutečně máme kontejnery zvlášť, ale bohužel v téhle chvíli nám končí v tom komunálního odpadu, což je pro město jedna z těch nejdražších složek na placení, kterou město platí.”
Dále zástupci úřadu apelují na lidi, aby zejména PET lahve a třeba papírové krabice před vyhozením co nejvíce stlačovali. Nešvarem je také ukládání odpadu vedle kontejnerů. Ten pak slouží jako potrava pro přemnožené potkany a holuby a také zbytečně zaměstnává pracovníky z oblasti údržby města.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “My bychom potřebovali, aby dělali i jiné činnosti, a oni opravdu velkou část té své pracovní doby vynaloží na to, aby uklízeli kontejnerová stání ve městě.”
Na základě rostoucího objemu produkovaného odpadu a zvyšujících se nákladů na jeho likvidaci letos Studénka zvýšila občanům poplatek za odpad na 888 korun.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Některým se to může zdát hodně, ale ve skutečnosti jsou plánovaný náklady pro rok 2024 na úrovni 1 455 korun na jednoho občana, to znamená, že město v tuto chvíli doplácí 567 korun za občana a rok.”
Za likvidaci a svoz odpadu zaplatilo město v loňském roce téměř 12 milionů korun, při poplatku 720 korun na každého obyvatele doplácelo 550 korun.