Seznamovat se i v seniorském věku s novými poznatky, například z oblasti historie, to je cíl Univerzity III. věku. Ve Studénce v knihovně zahájili 5. února její první semestr.
Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Mně se ta myšlenka velmi líbila, protože si myslím, že vzdělávání je důležité v každém věku. A protože jsem slyšela i ohlasy z okolí, že by bylo dobré tady tohle ve Studénce mít, tak jsme se do toho jako knihovna pustili. Virtuální univerzitu provozu je Česká zemědělská univerzita v Praze, jsou to virtuální přednášky vybíráme a vždycky určité téma kurzů.”
Pro první cyklus, který obsahuje šest přednášek, vybrali téma Rituály královských rodů, které připravil historik a publicista Kamil Rodan.
účastníci přednášky:
“Těším se na zprostředkování nových impulsů, protože mozek by se měl stále něčím zabývat a něčím pozitivním, protože kolem nás je spousta negativních věcí. Myslím si, že v každém věku se můžeme něčemu věnovat a něčemu se přiučit, je to celoživotní proces. A moc se těším na cokoliv, protože cokoliv je zprostředkováno a můžu o tom přemýšlet, tak bude přínosem. Doufám.”
“Já se zabývám jednak naší historií, protože kdysi mě to moc nebavilo, ale teďka ten zájem mám, a také jsem si získala hodně informací o těch evropských královských rodech, to především četbou, a tak bych to chtěla i slyšet na přednášce, třeba tam bude zase něco jiného.”
Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Jedná se přibližně o dvouhodinové setkání jednou za 14 dní. Samotná virtuální přednáška trvá přibližně hodinu, potom děláme společně test, takže spolu projdeme všechno to, co jsme se dozvěděli, a následujících 14 dní potom účastníci mají na to, aby si přednášku třeba sami ještě pustili, aby si prošli studijní materiály, které mohou dostat, nebo které jsou i na internetu, a aby si udělali potom také individuální test.”
Celý přednáškový cyklus je završen závěrečným testem. První, tedy letní semestr, bude ukončen 15. dubna. Až do 25. února se do něj ještě mohou hlásit i další zájemci. Bližší informace získají v knihovně.
Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Pokud se univerzita u nás ujme, tak bychom zvolili zase na podzim jiné téma, která bude zase třeba přitažlivé pro jinou skupinu lidí.”
Pořádající Česká zemědělská univerzita v Praze nabízí pro další semestry asi 40 různorodých přednáškových okruhů, jsou to opět historická témata, ale i zeměpisná, týkající se etiky, bylinek, náboženství, východních filozofií a podobně.