Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích slaví letos 110 let od vysvěcení. Předlohou pro tuto monumentální novogotickou stavbu byl chrám v polské Vroclavi.Iniciátorem stavby byl tehdejší farář Alois Bitta.
„Začal usilovat, aby se postavil nový kostel. To nebylo jednoduché, protože platily pruské stavební předpisy. A dosáhnout toho, aby se tato stavba povolila, musel prokázat, že na to má.“ vypráví obecní kronikář Alois Vjačka.
Peníze na stavbu sháněl farář Bitta těžko, ale nakonec se to podařilo. Na počátku minulého století zahrnovala ludgeřovická farnost na 5000 věřících. Ti zprvu chodili na mše do dřevěného, později do kamenného kostela, který stál hned vedle toho současného.
„Když ten kostel postavili a vysvětili, tak byl naprosto prázdný, nevymalovaný. Jen omítnutý. Aby vůbec z toho byl kostel, tak tam přenesli z dosavadního kostelíka otářík – musel vypadat směšně protože byl maličký." přemýšlí Vjačka.
Kostel sv. Míkuláše se pak vybavoval ještě téměř čtyři desetiletí. Ozdobou jsou tři novogotické oltáře Georga Schreinera z Řezna.
O kostel se stará současný farář Václav Koloničný, který musí být také zběhlý ve stavebnictví. Spravovat tuto národní kulturní památku totiž není jednoduché.
„Teď nás čekají opravy režného zdiva.Tzn. musí se ta místa zvenku zkontrolovat a kde jsou vydrolené cihly, tak opravit. Spravit se musí betonové čepice polopilířů. Některé už hrozí zřícením.“ obává se farář Václav Koloničný.
Oslavy 110. výročí posvěcení ludgeřovického kostela začaly už vloni na podzim. Součástí bylo také nedávné otevření nové křížové cesty, která spojuje Ludgeřovices místní částí Vrablovec. Stezka je určena pro pěší a cyklisty. Oslavy vyvrcholí 19. listopadu slavnostní mší.