Situace, nad kterou vám zůstává rozum stát. Záznam z průmyslové kamery. reálně zachycuje zhruba dvě minuty, během nichž se tento muž pomalým tempem rozhodne přejít již zavřený pětikolejný přejezd. Díky zrychlení už teď vidíte, že tento risk nedopadl dobře. Stejně, jako mnohé další, které mohli studenti v rámci preventivní akce ve vlaku vidět.
Kamil Durczok, vrchní inspektor SŽDC:
„Neodhadnou vzdálenost, myslí si, že vlak jede pomaleji. Snaží se přeběhnout. Vlak jede 160 km/hod, ujede za 10 sekund třeba skoro půl kilometru.“
Hraný dokument „To nedáš!“ pak ukázal, co může způsobit vyhozená lahev z okna vlaku, jak nebezpečné je dobíhání už rozjeté soupravy, jak ochromíme vnímání, když si nasadíme sluchátka nebo také smrtící zásah elektrickým proudem.
O svých zkušenostech mluvili s mládeží drážní vyšetřovatelé i policisté. Součástí debaty bylo mnoho fotografií i videozáznamů.
René Černohorský, mluvčí PČR Opava:
„Co řeší nejčastěji policie ve vlacích, stanicích. Tak to jsou drobné krádeže na osobách případně protiprávní jednání podnapilí lidé.“
Preventivní vlak bezpečné železnice byl určený především mládeži – deváťákům a také středoškolským studentům. Právě tato věková skupina totiž mnohdy na kolejích nepochopitelně riskuje.
Elen Mátéová. Manažerka Preventivního vlaku:
„Bohužel jsou častými účastníky nehod, která jsou buď smrtelná nebo mají těžká zranění. My jim chceme ukázat, jak se mají chovat, aby k tomu nedocházelo.“
Preventivní vlak vzbudil v Opavě velký zájem. Během dvou dnů jej navštívilo 160 zájemců.