Značit jízdní kola syntetickou DNA začali opavští strážníci před třemi lety. Kdo měl zájem, mohl si nechat na kolo nanést neviditelné značky -mikročipy, které odkazují na typ kola i jeho majitele. Vloni na podzim si mohli takto označit svůj vozík i invalidé. Nyní tuto službu nabízejí strážníci školám, které speciální pomůcky používají pro své postižené žáky.
Petra Stonišová, mluvčí Městské policie Opava
„My jsme se rozhodli tento vstřícný krok nabídnout školám speciálním, kde mají pomůcky a kompenzační věci, které dětem pomáhají a, bohužel, se také někdy ztrácejí,“
A tak strážníci vyrazili přímo do škol: Od podzimu označili celkem 50 vozíčků či jiných pomůcek pro postižené děti ve třech speciálních opavských školách. V této základní škole na ulici Dostojevského se pustili do značení speciálních kol určených pro rehabilitaci. Značí se na deseti místech.
"Máme nádhernou rozsáhlou zahradu, kde děti v rámci hodin tělocviku mohou děti využívat tandemová kola, říká Silvie Häuserová," ředitelka ZŠ Dostojevského pro tělesně postižené v Opavě.
Možnost označení kompenzačních pomůcek čipem mohli využít také rodiče, kteří je vlastní.
„Kolo používám při rehabilitaci se svou dcerou a nechal jsem si ho označit proto, že si myslím, že v případě ztráty by bylo lépe dohledatelné,“ sdělil nám majitel tandemového kola Michal Varyš.
Samotné čipování ale kolo či vozík před krádeží neochrání. Takže stejně jako u ostních věcí platí, že by je majitelé neměli nechávat bez dohledu. V Opavě je mikročipy označeno téměř 700 kol. Čtení čipů je součástí pravidelných silničních kontrol.