Péřová bunda, speciální zateplené boty, stan, spacák, cepín, mačky, satelitní telefon a zásoby jídla. Batoh s tímto nákladem váží dvacet kilogramů. Lézt s takovou zátěží na osmitisícku chce pořádnou fyzičku. A taky odvahu. A ta Tomáši Petrečkovi nechybí: po roce se totiž vrací pod Gasherbrum, aby se s Markem Holečkem pokusil jihozápadní stěnou vystoupat na vrchol. Vloni se zastavili jen necelých 800 výškových metrů pod vrcholem
„My jsme plánovali vloni, že ta cesta bude trvat sedm dní se sestupem. Nakonec se počasí prudce změnilo. My jsme v té stěně zůstali 12 dnů," vzpomíná Tomáš Petreček.
Od výstupu na vrchol Gasherbrum I. Dělil oba horolezce pouhý den. Čekání na lepší počasí se změnilo v boj o život. Nakonec se jim podařilo sestoupit do základního tábora: Petreček s lehkými omrzlinami nohou a také o deset kilogramů lehčí. V tak vysoké nadmořské výšce totiž dochází k rychlému úbytku váhy a člověku ani moc nechutná.
„Nejčastěji jíme sladkosti a věci, které máme ověřené: bramborové kaše, vysušená strava, která je lehká,“ popisuje horolezec.
Tomáš Petreček se už na vrchol této 11. nejvyšší hory světa podíval a to v r. 2013. Ovšem klasickou cestou. Prvovýstup jihozápadní stěnou je pro něj ale stále výzva. Věří, že jim letos počasí bude přát a s Markem Holečkem shlédnou z vrcholu.
„Těším se, ty hory tam jsou kouzelné. Všude kolem sedmi, osmi tisícovky. Všude klid. Je tam fakt pěkně,“ usmívá se Tomáš Petreček.