Myšlenka založit v Opavě loutkové divadlo spadá už do období první republiky. Její realizace se ale nakonec o mnoho let posunula. Divadlo bylo založeno především díky Františku Podgrabinskému na jaře v r.1951 a jmenovalo se Pionýr.
Od té doby pravidelně, každou neděli, vystupovaly loutky pro své malé diváky. A je tomu tak prakticky dodnes. Před 11 lety převzalo správu loutkového divadla opavské Středisko volného času.
„Vzniklo nějakých 7 dalších dětských div. souborů, čímž se zdvojnásobil počet souborů, které v současné době oproti minulému období fungují v loutkovém divadle,“ říká Jaroslava Poláková, ředitelka SVČ Opava.
Během uplynulých desetiletí se generačně obměnily nejen jednotlivé soubory, ale změnil se také způsob práce herců. Pojízdná vodící rampa, která je svým způsobem v republice unikátní, se využívá už jen málokdy.
„Skupina loutkářů hraje shora z lávky marionetami a druhá skupina ze spod ty látky mluví, “ vysvětluje
Jana Vondálová, vedoucí Loutkového divadla SVČ Opava.
Styl hry se během let zásadně proměnil. „Vlastně se začalo hrát s odkrytým voděním a začíná se loutkář objevovat i na jevišti. Získávalo tak to inscenační pojetí více dynamiky,“ říká Sylva Pracná, historička, Slezského zemského muzea.
Loutkářské soubory se pravidlené účastní celostátních přehlídek a festivalů. Každoročně se také do Opavy sjíždějí malí herci aby soutěžili o Divadelní lízátko či Opavskou rolničku.
Letitou historii má nejen loutkové divadlo, ale také budova, ve které sídlí. V rámci církevních restitucí o ni totiž požádala Církev československá husitská. Majitel objektu není dosud jasný.