Včelařský spolek Moravy a Slezska vniknul jako protipól k Českému včelařskému svazu. Jeho členy jsou zatím včelaři z okresů Bruntál, Karviná a Opava, kteří nebyli spokojeni s centrálním řízením z Prahy.
„V tom regionu pro včelaře a hlavně včely dovedeme toho více zařídit, více udělat,” říká Alena Vítková, jednatelka Včelařského spolku Moravy a Slezska z.s.
Už dříve navázali včelaři spolupráci s Moravskoslezským krajem, který nyní třetím rokem přispívá dvěma miliony korun vždy na konkrétní projekt: nejprve to byla finanční podpora začínajícím včelařům, pak na vyšetření včelích nemocí a nyní na výměnu starých úlů za nové.
„V letošním roce jsme celou dotaci věnovali na pořízení nových úlů. V úlech, které jsou 15 let staré a starší, tak tam mohou zůstávat spory chorob, přestože se úly vysíří, vyčistí,” vysvětluje Daniel Havlík (ČSSD), náměstek hejtmana MSK
Včelařský spolek Moravy a Slezska chce zajistit zájemcům pravidelné vzdělávání, které je pro ně špatně dostupné. Školící střediska Českého včelařského svazu jsou totiž chovatelům ze severu Moravy stovky kilometrů vzdálená. Zázemí pro školení včelařů nyní poskytne opavská Slezská univerzita, která spolupráci uvítala.
„Aby tady byla možnost i případné interakce s našimi studenty, kteří se věnují monitorování životního prostředí,“ vítá spolupráci Zdeněk Stuchlík, děkan Filosoficko- přírodovědecké fakulty SU Opava
Na včelařské akademii se zájemci dozvědí, jak si včelstvo založit a starat se o něj, a nebo také jak využít dotací. Přednášky začínají v říjnu.