Nízká kvalifikace, nedůvěra nebo také špatná pracovní morálka – to jsou základní aspekty kvůli kterým mají Romové problém najít si zaměstnání. Mnoho z nich nemá práci několik let a často se už ani nesnaží o to, aby ji získali.
Jarmila Mateřanková, ředitelka ÚP Opava:
"Dlouhodobá nezaměstnanost je velmi škodlivá. Nezaměstnanost jako taková ne, ale dlouhodobá nezaměstnanost připavuje lidi o pracovní návyky, sebedůvěru i chuť práci hledat.“
A právě zařazení do projektu rekvalifikace je možnost, jak se do pracovního procesu zapojit. Díky evropským dotacím bude moci také letos čtyřicet Romů nastoupit do rekvalifikačních kurzů. V nich se připraví na profesi zahradníka, profesionálního řidiče či řidiče vysokozvdvižného vozíku. A nejen to.
Vlastimila Bezecná, ved. sociálních služeb, Dživipen:
"Chceme je naučit, jak se píše životopis, jak se píše motivační dopis a potom asertivita. Protože někteří jsou dost nervózní – dá se to pochopit při dlouhodobé nezaměstnanosti."
Většina z těch, kteří nyní kurz začali, jsou bez zaměstnání i několik let. Jak přiznávají, najít práci je pro ně složité.
Nezisková organizace Dživipen organizuje kurzy pro Romy od r. 2009. Rekvalifikovat se mohou vždy podle poptávky trhu tak, aby po ukončení kurzu mohli hned začít pracovat. Dživipen pomáhá následně také se sháněním místa. Někteří lidé pak pracují přímo pro organizaci - uklízejí město a starají se o zeleň.
Julius Lévay, Dživipen – romská nezisková organizace:
„Všechny ty lidi, kteří mají údržbu veř.zeleně, zaměstnáváme na jeden rok. Poté jim hledáme místa, kde by se chytili.“
Dživipen připravil pro své klienty pro lepší porozumění letáky a také některé přednášky s překladem do romštiny.