Život každé skleněné ozdoby začíná v dílně u foukaček, které sklu doslova vdechnou život. Chce to cit i přesnost. Rozměry koule totiž musí na milimetr sedět. Zkušená foukačka to zvládne za pár sekund. Figurky se pak tvarují v těchto formách. Za směnu tady vzniknou stovky ozdob. Ve vedlejší dílně se pak stříbří, aby se mohly nabarvit, a pak přicházejí na řadu malířky. Zvládnout musí hned několik desítek motivů. Letos jim daly nejvíce zabrat sovy.
„Sovy jsou velký hit a dělají se různé druhy. Dělají se různé posypy, jsou stříkané do hněda.“ řekla nám malířka ze Slezské tvorby Lenka Baranová.
Zatímco skleněné sovy putují především do zahraničí, v Čechách zůstává spíš léty prověřená klasika, kterou jsme vídali třeba u našich babiček. A zdá se, že si nyní na vánoční stromečky Češi věší skleněné ozdoby častěji, než dřív.
„Dá se říci, že se Češi už zase vracejí k tradičním skleněným ozdobám.A je ten trend poslední tři, čtyři roky. A co se týče exportu, tak tvoří asi 60% naší kapacity.” konstatoval Jaroslav Veverka, předseda družstva Slezská tvorba
Přestože výtvarníci chystají každý rok na vánoce novou sérii dekorů, ty letošní se od loňských příliš neliší.
“Nejvíce budou módní bílo – stříbrné ozdoby. A objeví se také zlato-hnědé a zemité odstíny. A módní bude v Čechách klasická červená.” prozradil Veverka.
Ať budete mít stromeček jakýkoliv, důležité je, abyste pod ním našli nejen dárky, ale také klid a pohodu.