Cílem Projektu emise je čistější ovzduší. Protože 20% polétavého prachu pochází z lokálních topenišť, upozorňují emisaři, jak správně topit. V projektu je nyní 17 základních i středních kol z Moravskoslezského kraje, 8 z Ústeckého, 2 z Olomouckého a 1 ze Zlínského kraje, tedy celkem 28 subjektů.
„Když jsem přišel do projektu, což je rok zpátky, tak s takovými čísly jsem nepočítal
Protože nárůst ze stany prváků je opravdu veliký.“ konstatoval Filip Novák, studentský vedoucí Projektu Emise na Slezském gymnáziu v Opavě
Nováčci už mají za sebou první pochůzky, které začaly s topnou sezonou. Pokračovat v nich budou až do jara.
„Někteří lidé měli i obavu – vykoukli z okna a nechtěli s námi mluvit. Ve většině případů vyšli ven, zajímalo je to.“ svěřila se členka jedné hlídky Anna Vávrová.
Emisaři radí, jak správně zatápět v kotlích na pevná paliva, rozdávají brožury, informují o kotlíkových dotacích i škodlivých látkách vznikajících při špatném spalování. Upozorňují také na novelu zákona o ovzduší, díky které budou moci úředníci provádět kontroly přímo v domech.
„Připravuje se tisk nové brožury, která bude obohacena o novou legislativu se kterou nám pomáhá Univerzita Palackého, Právnická fakulta.“ Kamila Tkáčová, koordinátorka projektu.
Projekt podporují jednotlivá města a také ministerstvo životního prostředí.
„Má to jednoznačně naši podporu jak mediální, tak se snažíme ten projekt finančně podpořit a budeme jej podporovat i dál. Díky za takovou aktivitu, která jde zespodu a toto se nám pořád strašně líbí,” tak zní komentář ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Emisaři se podílejí také na školení svých nových kolegů a snaží se na fyzikálních a chemických pokusech vysvětlovat, jak velký problém špatné spalování v kotlích může být.