Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studuj řemeslo – stipendia i vybavení pro žáky

Opava |

Druhým rokem mají žáci Středního odborného učiliště stavebního v Opavě možnost získat stipendium. Škola je vloni vyplatila třem desítkám budoucích řemeslníků s dobrým prospěchem. Své potenciální zaměstnance takto podporují místní firmy, které na stipendia a třeba také na nářadí žákům přispívají v rámci projektu Studuj řemeslo.

Od loňského školního roku mohou žáci opavského stavebního učiliště získat měsíční stipendium ve výši čtyř set korun, pokud mají dobrý prospěch a řádně chodí do školy. Nováčci pak také dostanou základní nářadí, které pro studium oboru zedník, instalatér, truhlář nebo třeba elektrikář potřebují. Vloni bylo takto rozděleno na 200 000 korun třem desítkám nejlepších studentů.

„Byli jsme velice mile překvapeni, protože spousta žáků zareagovala kladně. Opravdu si hlídali docházku i prospěch, tak aby na slíbená stipendia dosáhli.“ pochvaluje si Miroslav Weisz, ředitel SOU stavební Opava.

Vedení školy chtělo ve spolupráci s místní Hospodářskou komorou takto podpořit zájem o studium řemesla a také motivaci k lepšímu prospěchu. Zatímco vloni mohli na stipendia dosáhnout pouze první ročníky, letos budou mít šanci i druháci.

„Třetí ročníky tam nejsou proto, že bychom na ně zapomněli. Nejsou tam záměrně, protože je pak posíláme přímo do těch firem, které se tohoto projektu účastní a mají možnost si přivydělat v rámci odborného výcviku přímo u firem,“ vysvětluje Weisz.

Firmy si tak zároveň mohou mezi žáky vyhlédnout a vyškolit své budoucí zaměstnance. Takto nyní spolupracuje s učilištěm 34 firem z Opavy i okolí.

„Určitě bych je chtěl vyzvat k tomu, aby se zapojili do těchto aktivit. Hodně firem se přidává, připojuje. Ale chce to ještě další firmy.“ posteskl si Václav Hon, předseda opavské Hospodářské komory.

S tím, jak se projekt rozrůstá, je potřeba získat také větší finanční podporu od firem nebo i živnostníků. Z počtu 310 žáků učiliště dosáhlo na stipendium vloni 10%. Vedení školy očekává, že v letošním školním roce to bude podobné.

Nahlásit chybu


K tématu

Titul Talent roku získali 4 studenti z Ostravy. Mladí vědci mohou být inspirací ostatním

6. února 2025 10:34 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava vybrala další čtyři mimořádně nadané studenty, kteří získali titul Talent roku. Jde o výjimečné osobnosti s výbornými studijními výsledky, které ale dělají i něco navíc a mohou tak být inspirací pro své okolí.

Letošní titul Talent roku získají čtyři studenti. Je s ním spojeno i stipendium 100 tisíc kč

10. dubna 2025 12:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava může být vzorem v péči o talentované děti, mládež i studenty. Jedním ze způsobů je titul Talent roku, který je spojen se stipendiem a je určen pro osobnosti, které město reprezentují nejen u nás, ale třeba i v zahraničí. Pro letošní rok byli vybráni čtyři studenti.

Nový Jičín lanaří zubaře, studenty podpoří stipendiem. Zájemci mohou být z Česka nebo Slovenska

18. června 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín vyhlásil dotační programy na příští rok. Mezi nimi je i novinka, kterou chce přilákat stomatology. Studenti tohoto oboru mohou získat stipendium ve výši čtvrt milionu korun.


Zápisy do mateřských i základních škol jsou letos dříve. Kapacita je v Ostravě dostatečná

Včera 12:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Zápisy do mateřských základních škol jsou letos výrazně dříve. Podle nové legislativy tak rodiče nebo zákonní zástupci musejí své děti zapsat do školy už mezi 15. lednem a 15. únorem. Do školky pak od poloviny března. Ostrava má kapacity dostatečné.

Autobus převážející děti narazil do nákladního auta. Zranili se čtyři školáci

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Autobus s dětmi se střetl s nákladním vozidlem v Havířově. Řidič autobusu nestihl dobrzdit na zasněžené cestě. Při nehodě se čtyři děti uhodily do hlavy a byly předány zdravotníkům.

Ostrava připravila výstavu návrhů na Nové Bazaly. K vidění jsou na radnici centrálního obvodu

Včera 10:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak už jistě víte, Ostrava se chystá vrátit slavný fotbalový klub Baník Ostrava zpět na legendární Bazaly a stadion bude vybudován podle návrhu renomovaného španělského ateliéru L35 Arquiectos. Ten zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži a zájemci si od středy mohu prohlédnout také další návrhy z finálového výběru.

Fulnek zasíťoval dvě lokality pro rodinnou zástavbu, stavební parcely jsou připravené k prodeji

Včera 13:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneku se rozšíří rodinná zástavba. Město k tomuto účelu začalo před několika lety připravovat dvě oblasti. V loňském roce bylo konečně dokončeno veškeré zasíťování a letos dojde k prodeji jednotlivých stavebních parcel. Zájemci o stavbu rodinného domu jich budou mít k dispozici přes dvacet.

Teplo v Novém Jičíně lehce zlevnilo, cena jde dolů o dvě procenta

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Cena tepla v Novém Jičíně letos mírně zlevnila. Oproti roku 2025 je to méně o dvě procenta. Na příznivý vývoj měly vliv nižší náklady na nákup plynu, a také investice města do rekonstrukcí kotelen a teplovodů.

Žáci karvinské ZŠ Cihelní se učí bruslit na ledě, zahájili tříměsíční kurz

Včera 14:53 | Karviná | Gabriela Stašová

Děti ze Základní školy Cihelní odstartovaly tříměsíční kurz ledního bruslení, na kterém se mají naučit jeho základy a pochopit především techniku. Zatím žáci na ledě vše spíše zkoušejí, a to ve dvou skupinách podle jejich schopností.

Ve věznici v Opavě fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu

12. ledna 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

Havířovští zastupitelé budou jednat o odvolání obviněného primátora Ondřeje Baránka

Včera 13:06 | Havířov | Anna Břenková

Havířov čeká mimořádné zastupitelstvo. Tématem bude výměna primátora Ondřeje Baránka z hnutí ANO. Ten je jedním z obviněných v kauze havířovských městských bytů. Jednání by se podle hejtmana Josefa Bělici mělo uskutečnit nejpozději do 28. ledna. Kauza podle něj nemá na mimořádné svolání zastupitelstva vliv.

Kumštkabinet v centru Ostravy baví a vzdělává děti

12. ledna 2026 12:35 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Centrum kultury a vzdělávání pořádá v Ostravě celoročně řadu akcí napříč nekomerční kulturou. Provozuje Minikino Kavárnu, Klub Parník, Klub Atlantik a v neposlední řadě Vilu Hanse Ulricha, kde organizace také sídlí. Právě tam se nyní rozkládá unikátní a hravá expozice Kumštkabinet, jenž vznikla ve spolupráci s Divadlem bratří Formanů. Jedná se o interaktivní výstavu plnou rekvizit, loutek, vynálezů a divadelní krásy.

Havířov má nové vozidlo na svoz odpadu, pomůže v hůře dostupných oblastech

12. ledna 2026 9:00 | Havířov | Michal Slonina

Havířov má nové vozidlo na svoz odpadu. Díky menším rozměrům pomůže v hůře dostupných oblastech, kam se velká popelářská auta nedostanou. Nahradí v nich kapacitně nedostatečná vozidla Multicar.


Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Participativní rozpočet je po roční pauze zpět

12. ledna 2026 15:11 | Opava | Yvona Fajtová

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Po roční pauze způsobené předloňskými povodněmi město vyhlašuje devátý ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Na projekty, které zlepší veřejný prostor i kvalitu života ve městě, je vyčleněno jeden a půl milionu korun.

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub Siréna

10. ledna 2026 17:10 | Opava | Yvona Fajtová

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub. Siréna nabídne každou první středu v měsíci klasická díla světové kinematografie, a to především z původního celuloidového filmového pásu. Projekt spojuje filmovou historii, nostalgii i nadčasové snímky.

Nápady pro Opavu jsou po roční přestávce zpět. Lidé mohou podávat své návrhy

10. ledna 2026 16:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Po roční pauze způsobené předloňskými povodněmi město vyhlašuje devátý ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Na projekty, které zlepší veřejný prostor i kvalitu života ve městě, je vyčleněno jeden a půl milionu korun.

Léčebné programy v opavské věznici pomáhají odsouzeným změnit život

10. ledna 2026 15:51 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

V opavské porodnici se jako jedné z mála nemocnic v ČR loni narodilo více dětí

9. ledna 2026 11:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská porodnice vstoupila do nového roku opravdu netradičně. Hned 1. ledna se tam narodilo pět dětí. Radost ale mají lékaři i z celkových čísel. Loni se tu narodilo víc miminek než v roce předcházejícím.

125 let péče s lidským srdcem. Slezská nemocnice v Opavě slavila výročí svého založení

7. ledna 2026 23:47 | Opava | Yvona Fajtová

Slezská nemocnice v Opavě loni oslavila 125 let od svého založení. Výjimečné jubileum si připomněla nejen Dnem otevřených dveří pro širokou veřejnost, ale také slavnostním setkáním s primáři, vrchními sestrami a vedením nemocnice.

Studuj řemeslo – stipendia i vybavení pro žáky
Vydáno 20. prosince 2016 13:33, Opava, Katka Geryková
Druhým rokem mají žáci Středního odborného učiliště stavebního v Opavě možnost získat stipendium. Škola je vloni vyplatila třem desítkám budoucích řemeslníků s dobrým prospěchem. Své potenciální zaměstnance takto podporují místní firmy, které na stipendia a třeba také na nářadí žákům přispívají v rámci projektu Studuj řemeslo.

Od loňského školního roku mohou žáci opavského stavebního učiliště získat měsíční stipendium ve výši čtyř set korun, pokud mají dobrý prospěch a řádně chodí do školy. Nováčci pak také dostanou základní nářadí, které pro studium oboru zedník, instalatér, truhlář nebo třeba elektrikář potřebují. Vloni bylo takto rozděleno na 200 000 korun třem desítkám nejlepších studentů.

„Byli jsme velice mile překvapeni, protože spousta žáků zareagovala kladně. Opravdu si hlídali docházku i prospěch, tak aby na slíbená stipendia dosáhli.“ pochvaluje si Miroslav Weisz, ředitel SOU stavební Opava.

Vedení školy chtělo ve spolupráci s místní Hospodářskou komorou takto podpořit zájem o studium řemesla a také motivaci k lepšímu prospěchu. Zatímco vloni mohli na stipendia dosáhnout pouze první ročníky, letos budou mít šanci i druháci.

„Třetí ročníky tam nejsou proto, že bychom na ně zapomněli. Nejsou tam záměrně, protože je pak posíláme přímo do těch firem, které se tohoto projektu účastní a mají možnost si přivydělat v rámci odborného výcviku přímo u firem,“ vysvětluje Weisz.

Firmy si tak zároveň mohou mezi žáky vyhlédnout a vyškolit své budoucí zaměstnance. Takto nyní spolupracuje s učilištěm 34 firem z Opavy i okolí.

„Určitě bych je chtěl vyzvat k tomu, aby se zapojili do těchto aktivit. Hodně firem se přidává, připojuje. Ale chce to ještě další firmy.“ posteskl si Václav Hon, předseda opavské Hospodářské komory.

S tím, jak se projekt rozrůstá, je potřeba získat také větší finanční podporu od firem nebo i živnostníků. Z počtu 310 žáků učiliště dosáhlo na stipendium vloni 10%. Vedení školy očekává, že v letošním školním roce to bude podobné.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000006760/studuj-remeslo--stipendia-i-vybaveni-pro-zaky