Zhruba dvacet stížností ročně na sousedy, kteří nekvalitním zatápěním ohrožují své okolí, řeší úředníci z opavského magistrátu. Podle novely zákona teď budou mít větší kompetence k tomu, aby mohli zajistit nápravu.
„V případě, že zjistíme, že je důvodné podezření k porušení zákona, dostane občan písemnou výzvu. Dostane občan písemnou výzvu, že bude provedena kontrola u něj doma.“ vysvětluje postup podle novely zákona Marie Vavrečková z odb. životního prostředí z Magistrátu Opava
V rámci šetření se mohou požadovat doklad o revizi kotle či kamen, mohou také odebrat vzorky popela a zkontrolovat čím dotyčný topí.
Problémové domkaře budou při svých pravidelných kontrolách odhalovat magistrátní úředníci. Prověřovat budou také stížnosti od občanů. Uvítají, pokud jim co nejpřesněji popíšou, kdy ke znečištění nastává případně tmavý kouř z komína zdokumentují.
„Vždycky se najdou lidé, kteří budou porušovat tento zákon…Ale já věřím, že se ta situace zlepší. Myslím si, že ty zákony které tady platí k tomu lidi donutí.“ dívá se na novelu optimisticky Radim Lokoč z neziskové organizace, Natura Opava.
Některé domácnosti využily tzv. kotlíkových dotací na pořízení ekologicky přijatelného kotle, který neprodukuje tolik škodlivin do ovzduší.
„Oxid uhelnatý je jedna škodlivina. Ale zároveň se při spalování uvolňují další látky, prioritní znečištění je prach, aerosolové částice. Ty vnikají až do dýchacích cest, až do nejjemnějších plicních sklípků.“ vysvětluje MUDr. Eva Rychlíková.
Vysoká koncentrace znečištění ovzduší je velkým vypětím pro lidský organismus. Při dlouhodobé zátěži dochází ke vzniku alergií a astmatu nebo i nádorových onemocnění. Špatné ovzduší má také vliv na kardiovaskulární systém.