V domově Sírius žije 26 klientů od tří do 23 let. Většina z nich prodělala dětskou mozkovou obrnu a trpí závažnými genetickými vadami. Jejich těžké zdravotní postižení jim znemožňuje pohyb i komunikaci. Přesto se zdejší personál snaží, aby jejich svěřenci žili pokud možno normální život. V podstatě každá výprava mimo domov je k běžnému životu přibližuje.
„Jezdíme k lékařům, jezdíme na výlety, navštěvujeme zajímavá místa, vydáváme se i do hor, jezdíme na bazén, jezdíme s dětmi na kopec sáňkovat.“ přibližuje nám Kateřina Gerová, vedoucí jednoho z bytů.
Děti a mladí lidé žijí v jednotlivých bytech a tvoří spolu se pracovnicemi Síria jakousi komunitu. Přestože mají většinou problém s komunikací, s technikou si rozumí dobře. Aby jejich vnímání nestagnovalo, je potřeba, aby žili pestrý život. A to přesto, že to pro ně není jednoduché.
„Všichni jsou zcela imobilní. Imobilní v tom smyslu, že se opravdu sami nedokáží pohybovat. Člověk, který dokáže ovládat vozík je z mého pohledu mobilní. Ale naše děti nejsou schopny ani ovládat vozík.“
popisuje Soňa Lichovníková, ředitelka domova.
Přesun klientů na invalidním vozíku či speciálním kočáru není jednoduchý. Nové tranzitní auto vše ulehčí. Složili se na něj něj sponzoři. Jako vyjádření díků mají na novém voze své logo.
„Časově to bylo dost náročné.Trvalo to asi rok než jsem dal peníze dohromady." říká Arnošt Tůma, organizátor sbírky.
V rámci Moravskoslezského kraje se už podařilo takovýchto sociálních automobilů zajistit patnáct.