Každý den jimi procházíme, často spěcháme, a protože je téměř důvěrně známe, nevšímáme si jich…. Ulice, které tvoří kulisu naší cestě do práce či do školy. Mnohdy ani nevíme, jak se jmenují a proč. Víte, že na ulici U Synagogy skutečně stával židovský svatostánek? Že v ulici Solné probíhal čilý obchodní ruch s touto pochutinou? Nebo že nejstarší ulicí ve městě je Masarykova třída, která snad nejčastěji měnila svůj název? To všechno můžete najít v knize Uličník, která právě vychází.
" Chtěli jsme, aby každý občan, který ve městě bydlí, ať už je to v Jaktaři, Kateřinkách, v samotném centru či Kylešovicích... aby si mohl najít tu svou ulici a zjistit si, proč se jmenuje, jak se jmenuje neb o jak se jmenovala v minulosti." přibližuje knihu redaktorka Jana Foltysová.
Na knize společně pracovali historikové opavského Zemského archivu Jaromíra Knapíková a Zdeněk Kravar. Dali dohromady více jak 330 hesel, která v publikaci najdeme. Po dvou letech přišla na svět kniha s názvem Uličník.
„Opravdu to nebyla práce jenom dvou let. Mohli jsme se opřít o náš přibližně desetiletý zájem o publikování v regionálním tisku." líčí spoluautorka knihy a editorka Jaromíra Knapíková.
Autoři pamatovali také na zaniklé ulice. Dali si práci i s hledáním starých snímků, které dokumentují, jak vypadaly ulice v minulosti a jsou připomínkou dávných časů.
„Je to to shrnutí práce mé i mé rodiny, protože já jsem tam umístila také snímky ze svého rodinného alba." doplňuje Knapíková
V knize si můžete připomenout proměnu známých míst v Opavě. Třeba centra města - Horního náměstí. Nebo Pekařské ulice, která vede z Horního náměstí až do Kateřinek. Nechybí ani mapy, takže se můžete s Uličníkem vydat i na procházku městem.
Kniha bude k dispozici v Městském informačním cetnru. Koupit si ji můžete ale také ve vybraných knihkupecvích.