Na 1500 pacientů ročně podstupuje operaci ucpané krční tepny, která má za následek omezení přísunu krve do mozku a cévní mozkovou příhodu. Té by se mohli mnozí pacienti vyvarovat, kdyby se lékařům podařilo včas odhalit riziko tohoto onemocnění. Dopomoci jim k tomu může program, který vyvíjí Jakub Skácel: „My se teď snažíme poznat shody mezi histologickým vzorkem a ultrazvukem. Pokud víme, jak na histologickém vyšetření vypadá krvácení, tak se ho snažíme najít i na ultrazvuku.”
Proto je teď nutné všechny vzorky nafotit a následně srovnat s výsledky z ulrazvuku. A najít souvislosti. Poslouží k tomu vzorky dvou set pacientů z celé republiky.
S jejich zpracováním pomáhá fotograf Martin Petrásek: „Mám za sebou zhruba jednu tisícovku snímků. Pokud všechno půjde dobře, tak se uvidí zda to bude stačit pro přípravu programu.
Program pak v mnohém usnadní lékařům práci, respektive dokáže rozeznat, který pacient může být ještě léčený formou pilulek a kdo naopak rychle potřebuje operaci. Jak moc jsou cévy zanesené totiž nyní lékaři zjistí právě až operací. A té se podrobují jen pacienti, kteří už mozkovou mrtvici prodělali.
“Pokud ten program bude během roku až dvou funkční, tak bychom mohli během dalších tří let vědět, zda je použitelný v praxi.“ podotýká neurolob David Školaudík z ostravské Fakultní nemocnice.
Toto není první spolupráce Ústavu informatiky Slezské univerzity s lékaři. Studenti se zabývali také dalším civilizačním onemocněním - Parkinsonovou nemocí. Program, který vytvořili dokáže včas odhalit příznaky a zahájit léčbu.