Atrium uprostřed sídlištní panelové ZŠ Edvarda Benešev Opavě nemělo dříve využití. Po rekonstrukci ale dostalo zcela nový smysl. Zasazeny zde byly stromky a keře, přibyly lavičky. Vznikla tak speciální třída, využívaná především v teplých dnech. Školáci sem chodí hlavně na hodiny přírodovědy či přírodopisu. Názorně tady mohou vidět třeba stromy, o kterých se právě učí: smrk, borovici nebo jedli.
„Větší účinnost než jakékoliv vysvětlování má ukázka. Pokud si děti samy tu ukázku vyhledat a ještě v přirozeném prostředí, tak se učiní stává něčím veselým, přirozeným a hravým.“ libuje si při hodině přírodovědy učitelka Eliška Drápelová ze ZŠ E.Beneše.
V rámci pěstitelských prací se budou žáci o tento útulný školní kout starat – budou rostliny zalévat, plít záhonky či zastříhávat keře.
„Věřím, že bude mít využití také v jiných předmětech, jako např. etická výchova, která se bude lépe probírat v příjemném prostředí arboreta.“ doplňuje ředitel ZŠ E. Beneše Karel Frýdl.
Nová venkovní učebna vyrostla také tady, na školním dvoře další opavské ZŠ Otická. Neotřelý nábytek je vyrobený z vyřazené elektroniky, kterou sesbírali sami žáci. Zastřešení chrání před drobným deštěm.
„Žáci sedmého ročníku mají hodinu přírodopisu. Máme teď botaniku.Budeme určovat podle listů, plodů a květů různé druhy listnatých stromů.“ popisuje průběh hodiny učitelka Lucie Lyková ze ZŠ Otická.,
Postupem času na dvoře vyrostou o kousek dál také další učebny.
„Ten dvůr by měl být koncipovaný tak, že to bude nejen odpočinková zóna, ale také vzdělávací zóna. Chceme tady mít místa, kde se děti budou seznamovat s přírodními vědami interaktivním způsobem.“ plánuje ředitel školy Jiří Kupčík.
Aby si venkovního vyučování mohli užít všichni žáci, má venkovní učebna svůj rozvrh. Každá třída se pod širým nebem může učit i třikrát do týdne.