Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DPO zruší automat na jízdenky v Ludgeřovicích

Opava |

Obyvatelé obce Ludgeřovice na Hlučínsku přijdou o jediný automat na prodej jízdenek ostravské MHD, která sem zajíždí. Dopravní podnik chce přístroj demontovat s tím, že za dva roky přejde na zcela elektronické odbavování cestujících. Tuto, podle mnohých předčasnou změnu, ale v obci většina lidí s nadšením nevítá.

Jediný automat na prodej jízdenek hromadné dopravy, který stojí v Ludgeřovicích na zastávce u kostela bude zrušený.Cestující tak budou mít problém koupit si papírovou jízdenku na spoje, které provozuje ostravský dopravní podnik. Ten demontáž automatu zdůvodňuje přechodem na elektronické odbavování cestujících. “Problémy s tím budou mít především starší lidé,” zlobí se obyvatelé obce.

Cestující totiž budou muset platit prostřednictvím čipové karty ODIS, SMS zprávy a nebo také bezkontaktní bankovní kartou. Tyto moderní způsoby totiž mohou být pro některé starší lidi problémem. Zatím také není možné odbavit s jednou bankovní kartou více cestujících.

„Já plně chápu, že se rozvíjí elektronický systém. Ale stále je dost lidí kteří nepoužívají bankovní karty. Starší lidé mají kolikrát problém napsat SMS a kupovat takto jízdenku je pro ně problematické.“ zlobí se starosta obce Daniel Havlík (ČSSD).

Automat v centru obce denně využije několik desítek lidí, kteří odtud jezdí do Ostravy nebo do Hlučína. Přes veškeré snažení vedení obce to ale vypadá, že se budou muset s prodejem papírových jízdenek nadobro rozloučit.

„Ten termín se posunul. Původně zamýšleno bylo, že by ke zrušení došlo od září. Na přání občanů jsme ten termín posunuli na listopad.“ ujistila nás Karolína Rycková, mluvčí Dopravního podniku Ostrava.

Pokud si i poté budou chtít cestující stále kupovat papírové jízdenky, budou se pro ně muset vydat do čtyři kilometry vzdáleného Hlučína. Nebo o něco blíž do ostravské části Petřkovice.

Nahlásit chybu


K tématu

Noční kontroly v MHD v centru Ostravy a Jihu. Každý dvacátý jel bez platného lístku

8. února 2025 10:24 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

1 012 zkontrolovaných cestujících v celkem 46 spojích, a z toho 50 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 7. února na sobotu 8. února 2025. Noční akce probíhala na autobusových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

Za jízdu načerno bude v Ostravě nově pokuta až 2 500 korun

23. června 2025 16:31 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Chycení černí pasažéři v ostravské MHD, kteří nebudou mít na okamžité zaplacení pokuty se nově pořádně prohnou. Dopravní podnik chystá od července navýšení pokut za pozdější platbu jízdy bez platného dokladu o rovnou tisícovku. Jízda načerno tak vyjde na 2 500 korun. Změna vychází z nové legislativy a promítne se do aktualizovaných přepravních podmínek.

1 700 vyloučených cestujících za týden. Ostrava posílila kontroly v MHD

22. května 2025 18:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Asistenti přepravy Dopravního podniku Ostrava společně se strážníky městské policie zintenzivnili kontroly ve vozech MHD. Během týdenní akce zkontrolovali více než 23 tisíc cestujících, z nichž každý čtrnáctý byl vyloučen z přepravy. Cílem je zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících.


Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

Dnes 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

První letošní novojičínské děti jsou hned dvě. Pro rodiče jsou to už druhá dvojčata

Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

Včerejší ledovka zranila 33 chodců. Nejvíce úrazů bylo v Ostravě

Dnes 11:27 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Včerejší ledovka potrápila všechny chodce v MS kraji. Celkem se zranilo 33 lidí. Nejvíce záchranáři vyjížděli ke zraněným v Ostravě. Nejčastěji docházelo k poranění kotníku a hlavy.

Dům umění otevřel po půlroční rekonstrukci, galerie zahájila oslavy stých narozenin

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě? Policie upozorňuje na chyby

Včera 10:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Mnoho řidičů zapomíná na své povinnosti při dopravní nehodě. Policii volejte jen když dojde na zranění, poškodí se majetek třetí strany, omezí se provoz nebo když vznikne škoda nad 200 tisíc korun. Pokud řidič z místa nehody odjede, hrozí mu trest.

Ostravské letiště loni odbavilo přes půl milionu cestujících. Nejčastěji cestovali do Egypta

Letiště Leoše Janáčka v Ostravě zažilo rekordní rok 2025. Celkem letištěm prošlo více než půl milionu cestujících. Ti nejčastěji směřovali do Egypta, Turecka a Řecka. Letiště letos přidá na letový řád další tři destinace a posílí lety do Egypta.

Rekonstrukce parkovacího domu přinese více míst pro řidiče

Včera 15:45 | Orlová | Monika Ociepková

Obyvatelé V. etapy v Orlové se mohou těšit na více parkovacích míst.

Stonava bilancuje a chystá další rozvoj

Včera 13:01 | Stonava | Jiří Brzóska

Jaký byl rok 2025 z pohledu rozvoje obce a jaké plány má Stonava pro letošní rok? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali u starosty obce Tomáše Wawrzyka.

Oblíbený park ve Vítkovicích bude atraktivním místem k odpočinku a relaxaci

Sad Jožky Jabůrkové vznikl v centru Vítkovic už v roce 1922 a dnes nese jméno novinářky, spisovatelky a odbojářky Jožky Jabůrkové. Radnice plánuje jeho rozsáhlou revitalizaci, která má zvýšit jeho bezpečnost i atraktivitu pro návštěvníky všech generací.

Stříbrné jezero v Opavě zaplnili bruslaři. Podle hasičů by si měli kontrolovat stav a tloušťku ledu

Včera 16:06 | Opava | Yvona Fajtová

Mrazivé počasí posledních dnů láká bruslaře na zamrzlé vodní plochy. Je to ale velmi nebezpečné, protože led nebývá dostatečně silný. Jeho prolomení hrozí zejména na tekoucích řekách.

MDPO má další elektrovozidlo. Senior taxi v Opavě tak bude nově plně ekologické

Včera 15:47 | Opava | Yvona Fajtová

Senior taxi v Opavě bude nově plně ekologické. Město pořídilo městskému dopravnímu podniku už druhé elektrovozidlo, které nahradí dosluhující automobil s dieselovým motorem. Služba, kterou využívají především senioři a zdravotně znevýhodnění, je dlouhodobě velmi vytížená.

Rekonstrukce po povodních je u konce. Kulturní dům v Držkovicích je znovu otevřen

Včera 15:36 | Opava | Yvona Fajtová

Kulturní dům v Držkovicích je znovu otevřen. Budovu, kterou předloni v září vážně poškodila povodeň, se podařilo po patnácti měsících náročné rekonstrukce vrátit zpět do života. Obyvatelům se otevřela symbolicky při společenském večeru místních hasičů.

Ve věznici v Opavě fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu

12. ledna 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Závislosti na drogách, alkoholu nebo hazardu patří k častým důvodům, proč se lidé opakovaně dostávají do konfliktu se zákonem. Ve věznici v Opavě proto fungují specializované léčebné kurzy, které dávají odsouzeným šanci začít znovu.

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Participativní rozpočet je po roční pauze zpět

12. ledna 2026 15:11 | Opava | Yvona Fajtová

Opava znovu dává prostor nápadům svých obyvatel. Po roční pauze způsobené předloňskými povodněmi město vyhlašuje devátý ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Na projekty, které zlepší veřejný prostor i kvalitu života ve městě, je vyčleněno jeden a půl milionu korun.

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub Siréna

10. ledna 2026 17:10 | Opava | Yvona Fajtová

Kino Odboj v Opavě rozšířilo svůj program o nový filmový klub. Siréna nabídne každou první středu v měsíci klasická díla světové kinematografie, a to především z původního celuloidového filmového pásu. Projekt spojuje filmovou historii, nostalgii i nadčasové snímky.

DPO zruší automat na jízdenky v Ludgeřovicích
Vydáno 8. srpna 2017 12:11, Opava, Katka Geryková
Obyvatelé obce Ludgeřovice na Hlučínsku přijdou o jediný automat na prodej jízdenek ostravské MHD, která sem zajíždí. Dopravní podnik chce přístroj demontovat s tím, že za dva roky přejde na zcela elektronické odbavování cestujících. Tuto, podle mnohých předčasnou změnu, ale v obci většina lidí s nadšením nevítá.

Jediný automat na prodej jízdenek hromadné dopravy, který stojí v Ludgeřovicích na zastávce u kostela bude zrušený.Cestující tak budou mít problém koupit si papírovou jízdenku na spoje, které provozuje ostravský dopravní podnik. Ten demontáž automatu zdůvodňuje přechodem na elektronické odbavování cestujících. “Problémy s tím budou mít především starší lidé,” zlobí se obyvatelé obce.

Cestující totiž budou muset platit prostřednictvím čipové karty ODIS, SMS zprávy a nebo také bezkontaktní bankovní kartou. Tyto moderní způsoby totiž mohou být pro některé starší lidi problémem. Zatím také není možné odbavit s jednou bankovní kartou více cestujících.

„Já plně chápu, že se rozvíjí elektronický systém. Ale stále je dost lidí kteří nepoužívají bankovní karty. Starší lidé mají kolikrát problém napsat SMS a kupovat takto jízdenku je pro ně problematické.“ zlobí se starosta obce Daniel Havlík (ČSSD).

Automat v centru obce denně využije několik desítek lidí, kteří odtud jezdí do Ostravy nebo do Hlučína. Přes veškeré snažení vedení obce to ale vypadá, že se budou muset s prodejem papírových jízdenek nadobro rozloučit.

„Ten termín se posunul. Původně zamýšleno bylo, že by ke zrušení došlo od září. Na přání občanů jsme ten termín posunuli na listopad.“ ujistila nás Karolína Rycková, mluvčí Dopravního podniku Ostrava.

Pokud si i poté budou chtít cestující stále kupovat papírové jízdenky, budou se pro ně muset vydat do čtyři kilometry vzdáleného Hlučína. Nebo o něco blíž do ostravské části Petřkovice.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000009355/dpo-zrusi-automat-na-jizdenky-v-ludgerovicich