Do Chráněného bydlení opavské Charity se stěhují především lidé, kteří opustili brány Psychiatrické nemocnice a jejich zdravotní stav jim nedovoluje, aby vedli zcela samostatný život. Ovšem díky zdejším pracovníkům se tomu „běžnému životu“ mohou velmi přiblížit. Společně se učí třeba prát nebo vařit, domluvit si práci nebo hospodařit s penězi.
„Ten základní pobyt je na dva roky. Není to ale tak, že pokud člověk není za tu dobu schopen bydlení opustit ať už z důvodu dluhů nebo toho, že si nenašel podnájem, že bychom ukončili smlouvu. Tak to určitě není.“ říká vedoucí Chráněného bydlení, Kateřina Víchová.
Nejčastěji tady bydlí lidé, kteří onemocněli schizofrenií. Zdejší pracovníci proto musejí být speciálně proškoleni. Jejich úkolem je nejen naučit klienty praktickým věcem, ale také se snažit vyplnit jejich volný čas. Schizofrenie totiž lidi uzavírá do sebe a díky tlumícím lékům, které musí užívat, pak o kontakty s ostatními příliš velký zájem nemají. Proto je nezbytné, aby tito lidé měli dostatek zájmů.
„Chodím do vaření v úterý a ve středu, dnes jdu zase, potom mám počítač a pak ještě zahradničení.“ vyjmenovává svůj program Lucie.
Nejoblíbenější činností je tady vaření. Klienti se několikrát týdně scházejí, aby si připravili společně oběd.
Dvacetiletí fungování charitního chráněného bydlení oslavili jeho klienti i zaměstnanci nejen dobrým obědem, ale také hudbou. Bez nároku na honorář jim zahrála opavská skupina Naděje.