Kontroly topenišť podle novely zákona měly přispět ke zlepšení kvality ovzduší zejména tam, kde převažuje zástavba rodinných domů, které musí jejich majitelé vytápět. Pokud to nedělají předepsaným palivem, mohou se dostat do konfliktu se zákonem. Úředníci totiž mohou zkontrolovat, čím dotyčný topí. Příslušný úřad mohou na hříšníka upozornit také sousedé. Vloni se to v Opavě stalo ve dvanácti případech.
„Ze zkušenosti nemůžu říct, že by nový zákon způsobil zvýšený počet podnětů podávaných občany,“ shrnula loňský rok Marie Vavrečková, ved. odb. životního prostředí, Magistrát města Opavy.
Každý podnět, ať už telefonický či písemný, úředníci prověří. Ke kotli se zašli vloni podívat jen ve dvou případech. Nakonec ale nenašli žádná pochybení.
„Pravdou je to, že např. zápach není vidět. A, bohužel, kouř je nejhorší během zátopu,“ doplňuje Albert Červeň, který kontroly provádí.
Podle ministerstva životního prostředí se kvalita ovzduší za poslední rok zlepšila.Přispěl k tomu nejspíš také Projekt Emise, který vymysleli studenti opavského Slezského gymnázia a rozšířili jej do celé republiky. V rámci pochůzek informují občany, jak správně topit i jak si vyjednat dotaci na ekologický kotel.
„Co by bylo dobré zlepšit – tu vymahatelnost. Aby se lidé nebáli chtít věci,na které mají právo,“ říká koordinátorka projektu Kamila Tkáčová.
Vlastníci kotlů na pevná paliva musí topit pouze předepsaným palivem, jako je černé uhlí, dřevo či brikety. Musí provádět pravidelnou kontrolu komína i kotle. A také počítat s tím, že od roku 2022 bude zakázaný provoz starých kotlů s první a druhou emisní třídou.