Oběd ve školní jídelně Základní školy ve Vávrovicích končí zdejší žáci pokaždé hlasováním, jak jim chutnalo. Zbytky na talíři totiž znamenají plýtvání. Měsíčně tady vyhodí kolem dvou set kilogramů jídla.
„Občas nám to nechutná, bylo plno zbytků, a tak jsme se rozhodli s tím něco udělat,“ vysvětlují žáci zdejší školy, proč se pustili do hodnocení jednotlivých pokrmů.
„Nejde tolik o oblíbená a neoblíbená jídla, ale spíš sledujeme množství zbytků, odpadu, které zůstane,“ dodává ředitel školy Pavel Gregor.
Rýžový nákyp, rybí filé s paprikou a žampiony, čočka s vejcem, zeleninové rizoto nebo chilli con carné vede zdejší hitparádu nejméně oblíbených jídel. Prázdné talíře naopak zaručeně zůstanou, když je k obědu řízek, krupice nebo buchtičky s krémem.
Dodržet předepsané zastoupení některých surovin v jídelníčku a ještě k tomu vařit zdravě není vůbec jednoduché.
„Hledáme formu, jak to změnit. Skladbou jídelníčku, možná přílohou, barevným provedením jídla, aby to děti lákalo. Ale už neumíme ovlivnit to, jaké mají děti stravovací návyky z domu,“ dodává Dalibor Zeman, ředitel Zařízení školního stravování Opava, které obědy pro opavské školáky připravuje.
V mnohých jídelnách se osvědčil samoobslužný bar, kde strávníci najdou zeleninu, ovoce, mléčné výrobky či nápoje. Vše si mohou nabrat podle vlastní chuti. A to přesně tolik, kolik sní.
Kuchaři by uvítali,kdyby se propojila více jídelna se školou. Daří se to třeba také díky projektům, kdy v jídelnách vaří zahraniční menu. Školáci tak mohli ochutnat třeba norská nebo španělská jídla a leccos se nich dozvědět.