Opava byla v minulosti jediným místem, kde se na území Rakouska – Uherska těžil sádrovec, který se používá i dnes jako hnojivo, nebo se přidává do malty.
Protože hlubinná těžba byla problematická kvůli prosakujícím podzemním vodám, začalo se těžit povrchově. Nicméně i sem se začala tlačit voda. A výsledkem toho je 6 hektarové Stříbrné jezero, nedaleko opavské městské části Kateřinky. Mezi místními dodnes kolují legendy o zatopeném bagru i dělnících na dně jezera. Nic takového se ale nepotvrdilo. Zaplavení bylo pozvolné a trvalo asi měsíc. V parném létě sem už po 5 desetiletí míří stovky lidí, aby se zchladily.
V budoucnu se toto rekreační místo promění. Na jaře už začala revitalizace, v rámci které se zlepší dostupnost. Vybuduje se podchod pod přilehlou silnicí a také lávka přes řeku Opavu, která cestu ke Stříbrnému jezeru Opavanům zkrátí. Větší komfort pak návštěvníkům slibuje úprava vstupu do vody na jižní pláži, nové toalety i převlékárny.
Svůj název zatopený lom dostal zřejmě podle legenárního Stříbrného jezera známého z knih Karla Maye. Nebo také podle hladiny plné stříbřitých odlesků.
TĚŽBA SÁDROVCE V OPAVĚ
1848 zahájení těžby
1956 zahájení povrchové těžby (Stříbrné jezero)
1964 zatopení lomu
1970 dokončena rekultivace území