Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhovor s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem

Opava |

V rozhovoru s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem shrneme uplynulých 12 měsíců a zeptáme se, co Opavu v letošním roce komunálních voleb čeká.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Opava má za sebou rok 2021. Jaký byl?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Přestože se jednalo o náročný covidový rok, dařilo se nám dobře hospodařit. Přestože jsme pomáhali podnikatelům a firmám, aby přežili v tomto období, tak se nám podařily se nám ušetřit peníze. A mohli jsme pokračovat v rozvoji strategických projektů. Jako je výstavba parkovacího domu, revitalizace Stříbrného jezera, dále se buduje severní obchvat. Pokračuje se i v drobných věcech, kdy hledíme na to, jaké mají potřeby naši občané. Spravujeme malé věci, jako jsou chodníky, mosty neb např. děláme úpravu na Městském hřbitově.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koronavirová doba s sebou nepřinesla jen stinné stránky. Opava se stala vzorem pro ostatní obce, když na začátku loňského roku začala pomáhat seniorům se složitou registrací k očkování. Jak ten nápad vznikl?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Vznikl v úzkém kruhu spolupracovníků, de facto v krizovém štábu. Přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci občanům v této těžké době. A myslím, že se ukázalo, že to byl dobrý nápad. Později se ukázalo, že jsme byli vzorem pro ostatní města, která se od nás učila.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pojďme se teď podívat vpřed. Plány pro letošní rok komplikuje navýšení cen energií, inflalce i nejistota, jak se bude epidemie vyvíjet. Nicméně Opava má připravené investice pro letošní rok ve výší 300mil. korun. Jak jsou finančně pokryté?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Všechny investice, které máme připravené, jsou pokryté z našich zdrojů. Nebereme si žádné další úvěry. Čekáme na vysoutěžení některých projektů. Věřím, že všechno, co plánujeme, zrealizujeme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Zmíním se ještě o jedné významné investici: zastupitelé v prosinci odsouhlasili odkup obchodního domu Breda od insolvenčního správce za 39,5 mil. korun. To je ovšem jen první, malý krůček k záchraně této národní kulturní památky. Co bude dál?


Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Čekají nás základní opravné práce. Zadáváme projektovou dokumentaci na opravu střechy, kopule a odstranění průchozí lávky. V průběhu roku chceme definitivně stanovit, co konkrétně v budově bude. A jaké možné finanční zdroje můžeme na rekonstrukci získat. Určitě budeme jednat s institucemi, které by nám mohly pomoci. A také se soukromými investory, kteří by se mohli podílet na této rekonstrukci.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Facebook – zásadní komunikační kanál této doby. Opavský magistrát jej využívá a vy sám jste na této platformě velmi aktivní. Jak velkou váhu této virtuální komunikaci s občany přikládáte?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Přikládám jí velkou váhu. Je to důležité, protože sdílené informace mohou mít široký dosah. Proto ji určitě nepodceňujeme. Já sám, jak jste zmínila, jsem aktivní. Takže se snažím, aby lidé byli informovaní o tom, co se děje, v jakém je to stavu, kdy to bude ukončeno, jaké jsou problémy apod. Nicméně zase se nesmí přehánět, co všechno se na internet a sociální sítě dá. Potom se nedobře vysvětlená informace může zkreslit nebo na jiný význam, než jaký skutečně má. A mohou vzniknout dezinformace.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vedení radnice má před sebou necelý rok vládnutí. Na podzim v roce 2022 nás čekají komunální volby. Jak následující měsíce využijete?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chtěl bych dotáhnout všechny akce, které máme připravené: rekonstrukci zimního stadionu, zahájení demolice Slezanky, která hyzdí centrum města, stavbu in-line areál. A chtěl bych pokračovat ve všech strategických rozvojových věcech, které jsme nastartovali. Určitě se v mé práci nic měnit nebude. Já věřím, že jsem celé tři roky pracoval naplno, takže poslední rok nemusím nic dohánět. Naopak, chtěl bych pokračovat ve stejném gardu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pane primátore, děkuji vám za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Děkuji vám a přeji občanům do nového roku hodně štěstí, zdraví. A přeji nám všem, aby se Opava stala znovu sedmdesáti tisícovým městem, kde se nám bude krásně žít!“


Nahlásit chybu


K tématu

Primátor rozdal vysvědčení a představil nového ředitele 7. ZŠ ve Frýdku-Místku

30. června 2025 11:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku proběhlo slavnostní zakončení školního roku. Vysvědčení dětem ve vybrané třídě předal primátor města, který této příležitosti využil, aby uvedl do funkce nového ředitele. Bývalá ředitelka totiž odešla oficiálně na penzi.

Primátor a náměstek Havířova vylučují, že by byli zapletení v manipulacích při přidělování bytů

23. září 2025 12:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Na havířovském zastupitelstvu se řešilo obvinění několika lidí z manipulací při přidělování městských bytů. Primátor i náměstek pro sport tvrdí, že oni se žádného protiprávního jednání nedopustili.

V Havířově se dnes bude jednat o výměně na postu primátora

28. ledna 2026 8:14 | Havířov | Libor Běčák

V mimořádně svolaném termínu se ve středu odpoledne sejdou zastupitelé města Havířova, aby zvolili nového primátora. Předpokládá se, že po rezignaci nebo odvolání Ondřeje Baránka město nově povede dosavadní radní Iveta Kočí Palkovská.


Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Dnes 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Dnes 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Dnes 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Dnes 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

Včera 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Dnes 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

FNO obnovila kardiologickou ambulanci pro novorozence, je umístěna na oddělení neonatologie

FNO obnovila specializovanou kardiologickou ambulanci pro novorozence. Nové pracoviště na Oddělení neonatologie umožní vyšetřovat nejmenší pacienty přímo v prostředí, které dobře znají, a bez nutnosti návštěvy centrální kardiologie.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mistrovství republiky v inline bruslení se po dvou letech vrátilo do Opavy

24. června 2026 15:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po dvou letech hostila Opava opět Mistrovství České republiky v rychlobruslení na kolečkových bruslích. Na zdejší oválné dráze bojovalo o republikové tituly více než 180 závodníků všech věkových kategorií včetně reprezentantů, kteří usilují o nominaci na mistrovství Evropy.

Festival ZUŠ Muziáda vyvrcholil v Opavě koncertem nejúspěšnějších mladých hudebníků

24. června 2026 14:55 | Opava | Yvona Fajtová

Nejlepší žáci základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje se představili na závěrečném koncertu festivalu Muziáda. V opavském Minoritu vystoupili vítězové soutěží i mladí skladatelé, kteří svými výkony potvrdili vysokou úroveň uměleckého vzdělávání v regionu.

Sochy na průčelí Knihovny Petra Bezruče v Opavě získávají po 25 letech novou podobu

24. června 2026 14:49 | Opava | Yvona Fajtová

Průčelí budovy Knihovny Petra Bezruče v Opavě prochází obnovou. Restaurátoři zde opravují čtyři monumentální sochy a reliéfní výzdobu od významného sochaře Josefa Obetha. Cílem je zachovat jedinečné umělecké dílo pro další generace a vrátit mu část původní podoby.

Sanitka jedoucí k případu se srazila v Opavě s osobním autem

23. června 2026 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Senior za volantem osobního auta zřejmě neupřednostnil sanitku, která jela k případu. Následovala lehká dopravní nehoda. Přesto on i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici. Okolnosti nehody prověřují opavští policisté.

Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

21. června 2026 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Multižánrový festival Slunovrat proměnil Opavu v město kultury a inspirace

20. června 2026 17:02 | Opava | Yvona Fajtová

Historické centrum Opavy opět ožilo kulturou. Do města se po roce vrátil oblíbený multižánrový festival Slunovrat, který propojuje hudbu, literaturu, divadlo i inspirativní debaty. Návštěvníkům nabízí vystoupení známých českých i zahraničních umělců, prostor pro nové talenty a také zónu věnovanou charitativním projektům.

Rozhovor s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem
Vydáno 1. ledna 2022 10:44, Opava, Katka Geryková
V rozhovoru s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem shrneme uplynulých 12 měsíců a zeptáme se, co Opavu v letošním roce komunálních voleb čeká.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Opava má za sebou rok 2021. Jaký byl?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Přestože se jednalo o náročný covidový rok, dařilo se nám dobře hospodařit. Přestože jsme pomáhali podnikatelům a firmám, aby přežili v tomto období, tak se nám podařily se nám ušetřit peníze. A mohli jsme pokračovat v rozvoji strategických projektů. Jako je výstavba parkovacího domu, revitalizace Stříbrného jezera, dále se buduje severní obchvat. Pokračuje se i v drobných věcech, kdy hledíme na to, jaké mají potřeby naši občané. Spravujeme malé věci, jako jsou chodníky, mosty neb např. děláme úpravu na Městském hřbitově.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Koronavirová doba s sebou nepřinesla jen stinné stránky. Opava se stala vzorem pro ostatní obce, když na začátku loňského roku začala pomáhat seniorům se složitou registrací k očkování. Jak ten nápad vznikl?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Vznikl v úzkém kruhu spolupracovníků, de facto v krizovém štábu. Přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci občanům v této těžké době. A myslím, že se ukázalo, že to byl dobrý nápad. Později se ukázalo, že jsme byli vzorem pro ostatní města, která se od nás učila.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pojďme se teď podívat vpřed. Plány pro letošní rok komplikuje navýšení cen energií, inflalce i nejistota, jak se bude epidemie vyvíjet. Nicméně Opava má připravené investice pro letošní rok ve výší 300mil. korun. Jak jsou finančně pokryté?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Všechny investice, které máme připravené, jsou pokryté z našich zdrojů. Nebereme si žádné další úvěry. Čekáme na vysoutěžení některých projektů. Věřím, že všechno, co plánujeme, zrealizujeme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Zmíním se ještě o jedné významné investici: zastupitelé v prosinci odsouhlasili odkup obchodního domu Breda od insolvenčního správce za 39,5 mil. korun. To je ovšem jen první, malý krůček k záchraně této národní kulturní památky. Co bude dál?


Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Čekají nás základní opravné práce. Zadáváme projektovou dokumentaci na opravu střechy, kopule a odstranění průchozí lávky. V průběhu roku chceme definitivně stanovit, co konkrétně v budově bude. A jaké možné finanční zdroje můžeme na rekonstrukci získat. Určitě budeme jednat s institucemi, které by nám mohly pomoci. A také se soukromými investory, kteří by se mohli podílet na této rekonstrukci.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Facebook – zásadní komunikační kanál této doby. Opavský magistrát jej využívá a vy sám jste na této platformě velmi aktivní. Jak velkou váhu této virtuální komunikaci s občany přikládáte?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Přikládám jí velkou váhu. Je to důležité, protože sdílené informace mohou mít široký dosah. Proto ji určitě nepodceňujeme. Já sám, jak jste zmínila, jsem aktivní. Takže se snažím, aby lidé byli informovaní o tom, co se děje, v jakém je to stavu, kdy to bude ukončeno, jaké jsou problémy apod. Nicméně zase se nesmí přehánět, co všechno se na internet a sociální sítě dá. Potom se nedobře vysvětlená informace může zkreslit nebo na jiný význam, než jaký skutečně má. A mohou vzniknout dezinformace.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vedení radnice má před sebou necelý rok vládnutí. Na podzim v roce 2022 nás čekají komunální volby. Jak následující měsíce využijete?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chtěl bych dotáhnout všechny akce, které máme připravené: rekonstrukci zimního stadionu, zahájení demolice Slezanky, která hyzdí centrum města, stavbu in-line areál. A chtěl bych pokračovat ve všech strategických rozvojových věcech, které jsme nastartovali. Určitě se v mé práci nic měnit nebude. Já věřím, že jsem celé tři roky pracoval naplno, takže poslední rok nemusím nic dohánět. Naopak, chtěl bych pokračovat ve stejném gardu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pane primátore, děkuji vám za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Děkuji vám a přeji občanům do nového roku hodně štěstí, zdraví. A přeji nám všem, aby se Opava stala znovu sedmdesáti tisícovým městem, kde se nám bude krásně žít!“


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000029082/rozhovor-s-primatorem-opavy-tomasem-navratilem