Vloni na podzim odborníci analyzovali půl tuny komunálního odpadu z jednoho opavského sídliště. Zjistili, že víc jak polovinu tvoří komodity, které je možné ještě dále roztřídit, jako sklo, papír, plast nebo elektro. Největší část tvořil biologicky rozložitelný odpad.
V rámci pilotního projektu má teď 1 700 domácností na opavském sídlišti Olomoucká možnost kuchyňský odpad vytřídit. Do této hnědé popelnice, mohou uložit například zbytky jídla, pečivo, skořápky od vajec nebo potraviny po datu spotřeby.
Během května dostanou dotčené domácnosti také košík, ve kterém mohou odpad skladovat a pak přenášet.
Cílem projektu je snížit množství komunálního odpadu, který putuje na skládku. A tak také snížit náklady na jeho zpracování.
Pilotní projekt třídění kuchyňského odpadu bude město vyhodnocovat jeden rok. Poté se nejspíš nádoby na gastro odpad rozšíří do celého města.
Opava rozšiřuje také možnost třídění bioodpadu. Zatímco dříve byly tyto kontejnery k odkládání např. zbytků rostlin, trávy či listí dostupné pouze v místech se zástavbou rodinný domků, nyní se postupně objevují také na sídlištích.
Opava ročně zaplatí za svoz a zpracování odpadu zhruba 70 milionů korun. Přitom poplatky, které město vybírá od občanů, tyto náklady pokryjí jen asi ze 60%. Snižování produkce odpadů, který se vyváží na skládku, je nutné také kvůli ukončení skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných surovin, které má přijít v roce 2030.