Ukrajina se v současné době skloňuje nejčastěji s ruskou invazí, která začala 24. února. Výstava, která je nyní k vidění v prostorách Unipointu v obchodním centru Breda & Weinstein, představuje tuto zemi ještě v době předválečné. Jako suverénní stát, který v 90. letech nastoupil cestu k demokracii a ekonomickému růstu.
Autorka výstavy Andrea Preissová Krejčí představuje bohatou historii této po Rusku druhé nejrozlehlejší země Evropy. Její kulturu, přírodní krásy i významné regiony a sídla.
Připomíná krizi, která přišla s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991. A pak také rozhodování o dalším směřování země. Zda se připojit k západu či k východu.
Přináší také srovnání bohatého života v sídelních městech s chudobou na vesnicích, kde se mnohde stále hospodaří tak, jako před sto lety.
Součástí vernisáže bylo také autentické vyprávění L. Chyzhevske, která je předsedkyní spolku volyňských Čechů v Žytomyru. Vysokoškolská učitelka odjela z rodné země hned v prvních dnech ruské invaze. A sama organizovala odchod z válkou zmítané Ukrajiny pro tisícovku volyňských Čechů.
Českých krajanů na Ukrajině žijí tisíce. Jen ve spolcích jsou jich zapsány na 4 000. Jejich předkové sem přicházeli ve II. polovině 19. století, když utíkali před bídou a germanizací.
Výstavu Ukrajina – země kontrastů doplní další přednáška, a to 11. května. Týkat se bude integrace Ukrajinců do české společnosti.