Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Linda Bittová pomalu vrací obchodní dům Breda do života

Opava |

Od začátku letošního roku je obchodní dům Breda v majetku města a zdá se, že se chátrající kulturní památka dočká záchrany. Jen málokdo ale ví, že nejdříve byl slyšet hlas Lindy Bittové, která založila Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Následující příspěvek i rozhovor shrne nejpodstatnější.

To, že v centru Opavy stojí chátrající kulturní památka světového významu, věděla Linda Bittová stejně dobře, jako mnozí Opavané. Když se před dvěma lety náhodně seznámila se sochařem Kurtem Gebaurem, dostalo se jí v této věci spolehlivého podporovatele.

Na cestě za záchranou Bredy ji doprovázely ještě stovky, možná i tisíce lidí, kteří nahlédli dovnitř díky přednáškám a prohlídkám. A mohli tak nostalgické vzpomnínky na elegantní obchodní dům s prvorepublikovou atmosférou konfrontovat s realitou. Přestože uvnitř shledali ohořelý interiér, zvlněnou podlahu a rozbitá okna, pořád zde byly stopy ohromujícího díla architekta Leopolda Bauera dobře znát.

Kulturní památka v centru Opavy je kvůli špatnému technickému stavu už devátým rokem zavřená. Když se firma majitele Kamila Kolka dostala do konkurzu, nabídl insolvenční správce zdevastovanou nemovitost k prodeji.

Do života tento architektonický skvost vrátila loňská internetová sbírka na vánoční osvětlení. Zapojilo se do ní na 1500 dárců a vybralo se přes půl milionu korun.

V adventním čase se vloni obchodní dům opět rozzářil jako kdysi.

A v předvánočním čase také zastupitelé rozhodli, že z rozpočtu uvolní necelých 40 milionů korun na odkup nemovitosti od insolvenčního správce.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč vám tato stavba architekta Leopolda Bauera tolik přirostla k srdci?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Je to kulturní památka, nádherná. Tak jednoduše jsem se zamilovala. Máme společné jakési pouto, které ani nedokážu vysvětlit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na podzim jste spolu s Kurtem Gebauerem iniciovala obnovení jeho vánočního nasvícení. Tato nostalgická vzpomínka mobilizovala tisíce Opavanů k finanční podpoře. Množí z nich se o prvorepublikovém obchodním domu vyjadřují až s posvátnou úctou. Čím to?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že pro spoustu lidí je Breda určitá část historie živých vzpomínek. Myslím, že Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed města Opavy, ale dům, který potřebuje zachránit. Tak proto ta sbírka a veřejnost.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Ještě nedávno Opavané chodili kolem zchátralé budovy a mohli jen snít o tom, stejně tak jsme o to usilovali i my, novináři. Teď je naprosto běžné, že se tady pořádají přednášky, besedy, workshopy, prohlídky. Co vás jako první napadlo, když jste vstoupila do obchodního domu Breda & Weinstein?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Vzhledem k tomu, že jsme tady byli jako pracovní skupina, kterou ustanovilo město Opava, tak jako první mne napadlo, že by to měla vidět veřejnost. Aby znala současný stav a měla možnost se zapojit do záchrany objektu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Město nyní dům koupilo. Tak se blýská na lepší časy. Intenzivně se teď řeší, co všechno by tady mělo být. Jaké jsou vaše nápady?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já bych nechtěla zatím nic prozrazovat. Akčně řeším nápady s lidmi v Praze, setkávám se se známými lidmi, kteří mají zkušenosti s takovými objekty. A vůbec s naplněním funkce. Mým snem je,  aby do Opavy jezdili nejen lidé z Prahy, ale  z celé Evropy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na sociálních sítích  vyzýváte veřejnost, aby se k tomu, co by zde mohlo být, vyjádřila. Plánujete Opavany ještě aktivněji zapojit do rozhodování?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Plánujeme udělat veřejné workshopy s různými skupinami. A nechceme zapomenout na veřejnost. Takže bychom pro ně chtěli připravit malá překvapení. A součástí toho bude publikace Já, Breda. Kde budeme vyzývat občany, aby se zapojili a sdělili nám své příběhy, dojmy a emoce z obchodního domu Breda. A proč se zapojili do naší sbírky a proč nám tím vlastně pomáhají.“

HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA & WEINSTEIN V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v privatizaci K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji

2022 město Opava se stává vlastníkem nemovitosti


Nahlásit chybu


K tématu

Další tajemství. V podzemí opavské Bredy objevili dosud neznámou historickou místnost

15. dubna 2026 7:58 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.


Strážníci v Kopřivnici museli rozbít okno auta, uvnitř zůstalo zamčené miminko

Včera 22:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kopřivničtí strážníci zveřejnili na svém Instagramu dramatické video ze zásahu, při kterém museli vysvobodit malé miminko z uzamčeného auta. Podle vyjádření zůstalo dítě v autě za nešťastných okolností.

Opilý řidič v osobním autě usmrtil cyklistu, pak z místa ujel a znovu boural

Včera 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 6. července ráno v Dolní Lomné. Mladý řidič osobního auta měl podle dosavadních informací vjet do protisměru a následně na chodník, kde se střetl s cyklistou. Ten i přes poskytnutou pomoc na místě zemřel.

Největší zájem o vyšetření melanomu byl ve Frýdku-Místku

Včera 12:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Celorepubliková preventivní akce Spolu proti melanomu letos odhalila celkem 315 kožních nádorů různého typu. Největší zájem o bezplatné vyšetření kůže byl ve Frýdku-Místku.

Muzejní noc odhalila tajemství Černé kostky. Návštěvníci nahlédli do budoucnosti nové knihovny

Včera 14:59 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Moravskoslezská vědecká knihovna se i letos zapojila do ostravské muzejní noci. Návštěvníkům nabídla netradiční pohled do zákulisí své práce i možnost vůbec poprvé virtuálně prozkoumat budoucí sídlo – Černou kostku.

Ostrava rozdělí miliony na kulturu. Peníze dostanou i úplně nové nápady

Včera 18:02 | Ostrava-město | Anna Břenková

Město posílá do kultury dalších dvanáct milionů korun. Dotace pomůžou jak tradičním akcím, tak menším projektům. Zájemci mohou své žádosti o podporu posílat v září.

Branka u Opavy otevřela nové Výletiště. Den obce přilákal stovky návštěvníků

4. července 2026 16:01 | Opava | Yvona Fajtová

Branka u Opavy slavila Den obce ve velkém stylu. Jeho hlavním bodem bylo slavnostní otevření nového komunitního centra Výletiště, které nabídne zázemí místním spolkům, sportovcům i kulturním akcím. Oslavy doplnil bohatý program pro celou rodinu.

Hasiči v Miloticích nad Opavou převzali do užívání novou hasičskou zbrojnici

Včera 10:27 | Bruntál | Karel Soukop

Hasiči v Miloticích nad Opavou právě převzali do užívání novostavbu své hasičské zbrojnice. Ta byla postavena v posledních dvou letech nákladem přes 13 milionů korun a stane se novou dominantou obce.

Nejen hudba a tanec. Festival Beats for Love hostil debaty o hudebním průmyslu

5. července 2026 19:02 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Součástí čtyřdenního festivalu v Dolní oblasti Vítkovice byla také třídenní konference Talking Beats. Ve Velínu Koksovny diskutovali producenti, manažeři a umělci o umělé inteligenci nebo zákulisí bookingu.

Oderáci mohou potřetí využít participativní rozpočet, návrhy město přijímá do konce července

Včera 10:00 | Odry | Michal Slonina

Historické fotografie ve veřejném prostoru, pingpongový stůl na dětském hřišti za Základní školou Komenského nebo oprava studny na Dobešově. To jsou projekty, které se v Odrách realizovaly díky participativnímu rozpočtu. Své návrhy mohou občané podávat i letos.

Město na dotacích rozdělí přes 35 milionů korun, nejvíce půjde do sociální oblasti

Včera 10:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří sport, kulturu, obnovu kulturních památek, volnočasovou a sociální oblast.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Káva, která pomáhá. Nemocniční kavárna už čtyři roky podporuje pacienty

Včera 15:51 | Opava | Yvona Fajtová

Šálek kávy, vlídné slovo a lidská podpora. Tak funguje kavárna Nadace Pavla Novotného v areálu Moravskoslezské nemocnice Opava. Už čtyři roky pomáhá onkologickým pacientům i jejich blízkým zvládat nejtěžší životní chvíle.

Branka u Opavy otevřela nové Výletiště. Den obce přilákal stovky návštěvníků

4. července 2026 16:01 | Opava | Yvona Fajtová

Branka u Opavy slavila Den obce ve velkém stylu. Jeho hlavním bodem bylo slavnostní otevření nového komunitního centra Výletiště, které nabídne zázemí místním spolkům, sportovcům i kulturním akcím. Oslavy doplnil bohatý program pro celou rodinu.

Den Charity na zámku v Raduni spojil pomoc, umění i historii

4. července 2026 15:22 | Opava | Yvona Fajtová

Klienti Charity Opava si užili tradiční Den charity na státním zámku v Raduni. Součástí programu byla vernisáž fotosoutěže Můj svět i prohlídka nové zážitkové výstavy Vzpomínky na Afriku.

Jubileum Zlatníků nabídlo svěcení kaple, ocenění spolků i setkání se slovenskými přáteli

1. července 2026 17:57 | Opava | Yvona Fajtová

Městská část Opavy Zlatníky si připomněla významné jubileum. Oslavy 770 let od první písemné zmínky doplnilo svěcení zrekonstruované kaple i setkání s partnerskou obcí Zlatníky na Slovensku.

Opavské letní koupaliště hostilo největší letní setkání podnikatelů v regionu

1. července 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Více než tři stovky podnikatelů, živnostníků i zástupců města se sešly na druhém ročníku letního setkání Okresní hospodářské komory Opava. Na městském koupališti nechyběl networking, sportovní aktivity ani módní přehlídka.

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Spojil pěstounské rodiny i děti

1. července 2026 15:15 | Opava | Yvona Fajtová

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Sportovní dopoledne připravil magistrát pro pěstounské rodiny a děti, které si kromě závodění užily také společný program a odměny.

Linda Bittová pomalu vrací obchodní dům Breda do života
Vydáno 30. června 2022 14:26, Opava, Katka Geryková
Od začátku letošního roku je obchodní dům Breda v majetku města a zdá se, že se chátrající kulturní památka dočká záchrany. Jen málokdo ale ví, že nejdříve byl slyšet hlas Lindy Bittové, která založila Spolek na záchranu obchodního domu Breda. Následující příspěvek i rozhovor shrne nejpodstatnější.

To, že v centru Opavy stojí chátrající kulturní památka světového významu, věděla Linda Bittová stejně dobře, jako mnozí Opavané. Když se před dvěma lety náhodně seznámila se sochařem Kurtem Gebaurem, dostalo se jí v této věci spolehlivého podporovatele.

Na cestě za záchranou Bredy ji doprovázely ještě stovky, možná i tisíce lidí, kteří nahlédli dovnitř díky přednáškám a prohlídkám. A mohli tak nostalgické vzpomnínky na elegantní obchodní dům s prvorepublikovou atmosférou konfrontovat s realitou. Přestože uvnitř shledali ohořelý interiér, zvlněnou podlahu a rozbitá okna, pořád zde byly stopy ohromujícího díla architekta Leopolda Bauera dobře znát.

Kulturní památka v centru Opavy je kvůli špatnému technickému stavu už devátým rokem zavřená. Když se firma majitele Kamila Kolka dostala do konkurzu, nabídl insolvenční správce zdevastovanou nemovitost k prodeji.

Do života tento architektonický skvost vrátila loňská internetová sbírka na vánoční osvětlení. Zapojilo se do ní na 1500 dárců a vybralo se přes půl milionu korun.

V adventním čase se vloni obchodní dům opět rozzářil jako kdysi.

A v předvánočním čase také zastupitelé rozhodli, že z rozpočtu uvolní necelých 40 milionů korun na odkup nemovitosti od insolvenčního správce.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Vaše jméno je v poslední době spjaté s obchodním domem Breda & Weinstein. Pamatujete si, kdy poprvé jste začala uvažovat, že se do jeho záchrany aktivně zapojíte?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Jsou to zhruba dva roky, kdy jsme společně s Kurtem Gebauerem navštívili primátora Tomáše Navrátila. Tam jsme rozvinuli debatu o nemovitostech v Opavě a jedním z objektů byla Breda. A tam jsme se v podstatě dohodli, že s tím něco uděláme.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Proč vám tato stavba architekta Leopolda Bauera tolik přirostla k srdci?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Je to kulturní památka, nádherná. Tak jednoduše jsem se zamilovala. Máme společné jakési pouto, které ani nedokážu vysvětlit.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na podzim jste spolu s Kurtem Gebauerem iniciovala obnovení jeho vánočního nasvícení. Tato nostalgická vzpomínka mobilizovala tisíce Opavanů k finanční podpoře. Množí z nich se o prvorepublikovém obchodním domu vyjadřují až s posvátnou úctou. Čím to?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já si myslím, že pro spoustu lidí je Breda určitá část historie živých vzpomínek. Myslím, že Breda nám ukázala, že to není jen dům uprostřed města Opavy, ale dům, který potřebuje zachránit. Tak proto ta sbírka a veřejnost.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR:  Ještě nedávno Opavané chodili kolem zchátralé budovy a mohli jen snít o tom, stejně tak jsme o to usilovali i my, novináři. Teď je naprosto běžné, že se tady pořádají přednášky, besedy, workshopy, prohlídky. Co vás jako první napadlo, když jste vstoupila do obchodního domu Breda & Weinstein?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Vzhledem k tomu, že jsme tady byli jako pracovní skupina, kterou ustanovilo město Opava, tak jako první mne napadlo, že by to měla vidět veřejnost. Aby znala současný stav a měla možnost se zapojit do záchrany objektu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Město nyní dům koupilo. Tak se blýská na lepší časy. Intenzivně se teď řeší, co všechno by tady mělo být. Jaké jsou vaše nápady?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Já bych nechtěla zatím nic prozrazovat. Akčně řeším nápady s lidmi v Praze, setkávám se se známými lidmi, kteří mají zkušenosti s takovými objekty. A vůbec s naplněním funkce. Mým snem je,  aby do Opavy jezdili nejen lidé z Prahy, ale  z celé Evropy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Na sociálních sítích  vyzýváte veřejnost, aby se k tomu, co by zde mohlo být, vyjádřila. Plánujete Opavany ještě aktivněji zapojit do rozhodování?

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda:  „Plánujeme udělat veřejné workshopy s různými skupinami. A nechceme zapomenout na veřejnost. Takže bychom pro ně chtěli připravit malá překvapení. A součástí toho bude publikace Já, Breda. Kde budeme vyzývat občany, aby se zapojili a sdělili nám své příběhy, dojmy a emoce z obchodního domu Breda. A proč se zapojili do naší sbírky a proč nám tím vlastně pomáhají.“

HISTORIE OBCHODNÍHO DOMU BREDA & WEINSTEIN V DATECH:

1927 zahájení stavby

1928 dokončení stavby

1945 přejmenován na „Průkopník“, později na „Prior“

1965 rekonstrukce

1989 vrací se původní název „Breda“

1994 objekt získal v privatizaci K. Kolek

2004 požár a následně rekonstrukce

2013 uzavření

2017 insolvenční správce nabízí budovu k prodeji

2022 město Opava se stává vlastníkem nemovitosti


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000032141/linda-bittova---pomalu-vraci--obchodni-dum-breda-do-zivota