Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Učitel, řeholník, přírodovědec, zakladatel genetiky. Tím vším Johann Gregor Mendel byl. Jak byste jej označila vy?
Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já si myslím, že to byl hlavně nadšenec. On miloval vědu a vše co s tím bylo spojené. On se věnoval nejen genetice ale i meteorologii, včelařství. On to všechno miloval a dával do toho spoustu energie.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Co všechno obnášela příprava na vytvoření komiksu? Které materiály jste musela nastudovat, abyste získala představu o Mendelově životě a jeho práci?
Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem si napůjčovala hodně knih a materiálů. Ale nakonec jsem zůstala u jedné. Napsal ji Vítězslav Orel. Ta obsáhla snad úplně všechno. Podrobně popisuje, co všechno bylo před Mendelem i to, co následovalo. Mendelův příběh totiž nekončí jeho smrtí, ale naopak se rozvíjí. Především zde popisuje, jak jej tady komunisté zkrouhli, a vůbec se o něm nesmělo mluvit.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Do knihy jste zahrnula také šest let, které Mendel strávil šest let na studiích v Opavě. Jak jste toto období zachytila?
Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Tady se probudila jeho vášeň. Ještě před příchodem Mendela do Opavy zde bylo v roce 1814 zde bylo založeno nejstarší muzeum u nás (dnes Slezské zemské muzeum, pozn. red.), o což se zasloužili gymnaziální profesoři ze školy, kde Mendel studoval. Tito pedagogové byli pravými nadšenci. Milovali svou práci a on se nechal nakazit. A tady právě během studia propadl jedné ze svých vášní – meteorologii. Ve své době byl uznávaným meteorologem. Tenkrát ještě nikoho nezajímalo, že se rýpe v zahrádce a počítá hrášky. To se na něj dívali jako na blázna. Ale jako meteorologa si jej velmi vážili. Meteorologii propadl Mendel právě v Opavě.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Ve svých dílech ztvárňujete historii populární hravou formou a trochu s nadsázkou. Používáte k tomu techniku kresby. Jste autorkou známých knížek o historii měst. Zmínila jste Opavu, já přidám ještě Ostravu nebo Prahu. A také publikaci Dějiny udatného českého národa. Vás ta historie tak baví?
Lucie Seifertová, spisovatelka a ilustrátorka: „Já jsem jako studentka zrovna v historii moc nevynikala. Když jsem jsem začala pracovat na Dějinách udatného českého národa, tak jsem se do dějin tak zabrala, že už jsem se z toho „nevybabrala“. Historie mne uchvátila. A ta knížka mne tak ovlivnila, že mi stále ukazuje mi směr, kam se mám dál posunout.“