Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kapela Nebe zahrála na střeše obchodního domu Breda

Opava |

Chátrající obchodní dům Breda v Opavě ožívá. Nejenže tady byly započaty záchranné práce, ale objekt se stal také pódiem pro kapelu Nebe, která odehrála koncert na střeše. Tato akce byla připomínkou 150. výročí narození architekta Leopolda Bauera, který budovu před téměř sto lety projektoval.

Přestože obchodní dům Breda, který nedávno koupilo město, čeká ještě dlouhá cesta k rekonstrukci, už nyní je centrem kulturního dění. Před časem zde mohli zájemci nahlédnout během komentovaných prohlídek nebo se zúčastnit nejrůznějších workshopů. Teď si 150. výročí narození architekta Leopolada Bauera, který honosnou budovu navrhnul, mohli Opavané připomenout koncertem. Jako impozantní pódium pro členy kapely Nebe posloužila rovná střecha obchodního domu.

Petr Harazim, zpěvák a kytarista, skupina Nebe: „ Bude to zvláštní hrát pro lidi, kteří stojí před velkoplošnou obrazovkou a jsou nějakých dvacet metrů pod námi.“

Místo zde bylo také pro několik posluchačů a především štáb, který přenášel obraz i zvuk na velkou obrazovku umístěnou dole, pod budovou.

Marek Zygula, správce budovy: „Střecha je celá konstrukčně v pořádku. Akorát jsme si od města museli udělat výpůjčku tohoto objektu na jeden den a udělat zabezpečení ať nám někdo nepřepadne.“

Zapadající slunce a pozadí Jeseníků se postaralo o výjimečnou atmosféru. Kapela odehrála pod širým nebem, vysoko nad zemí, hodinový koncert, který byl průřezem jejich hudební tvorbou. A prostor dostaly také písně z poslední desky s názvem Než v tom zůstaneme sami.

Záměrem Spolku na záchranu obchodního domu Breda, který akci připravil, je vracet zde postupně život. Tato stavba patří neodmyslitelně k Opavě už téměř jedno století. Poslední roky, než ji koupilo město, ale chátrala. Její oživení teď obyvatelům města připomíná, že historiskou budovu teď čeká nová epocha, epocha oprav.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Naším cílem je dům oživit. Chceme, aby si lidé zvykli sem chodit. Máme v plánu pořádat různé kulturní akce.

Chystají se také přednášky nebo promítání filmů. Lidé mají stále zájem o komentované prohlídky. A mohou se také zapojit do worshopů, které hledají odpověď na to, jaké využití by mohla budova mít.

návštěvník akce: „Určitě jsem ráda, že se s tím něco děje.“

návštěvník akce: „Uvidíme, co s tím bude.“

Nejdříve přijde řadu úprava fasády a výměna stovky oken. Ty budou vyrobeny podle těch původních. Nyní se připravuje výběrové řízení na dodavatele.



Nahlásit chybu


K tématu

Další tajemství. V podzemí opavské Bredy objevili dosud neznámou historickou místnost

15. dubna 2026 7:58 | Opava | Yvona Fajtová

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě vydal další překvapení. Při řešení zatékání objevili odborníci v podzemí dosud neznámou místnost, o které se zřejmě více než sto let nevědělo.

Stonavská pouť přilákala tisíce návštěvníků z celého kraje

21. července 2025 12:11 | Stonava | Jiří Brzóska

Obec Stonava o víkendu ožila největší kulturní událostí roku – Máří Magdalénskou poutí. Ta návštěvníkům opět nabídla bohatý dvoudenní program. Na své si přišly všechny věkové generace.

Léto vybízí k poslechu koncertů na náměstí i k tanci v parku

17. července 2025 16:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Prázdniny ve městě provází už čtvrt století programy Kulturního léta a postupně se rozrůstají, co do pestrosti žánrů i využití lokalit. V nejbližších dnech se lidé mohou těšit na koncert na náměstí, ale také na Taneční večer ve Smetanových sadech.


Strážníci v Kopřivnici museli rozbít okno auta, uvnitř zůstalo zamčené miminko

Včera 22:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kopřivničtí strážníci zveřejnili na svém Instagramu dramatické video ze zásahu, při kterém museli vysvobodit malé miminko z uzamčeného auta. Podle vyjádření zůstalo dítě v autě za nešťastných okolností.

Opilý řidič v osobním autě usmrtil cyklistu, pak z místa ujel a znovu boural

Včera 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 6. července ráno v Dolní Lomné. Mladý řidič osobního auta měl podle dosavadních informací vjet do protisměru a následně na chodník, kde se střetl s cyklistou. Ten i přes poskytnutou pomoc na místě zemřel.

Největší zájem o vyšetření melanomu byl ve Frýdku-Místku

Včera 12:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Celorepubliková preventivní akce Spolu proti melanomu letos odhalila celkem 315 kožních nádorů různého typu. Největší zájem o bezplatné vyšetření kůže byl ve Frýdku-Místku.

Muzejní noc odhalila tajemství Černé kostky. Návštěvníci nahlédli do budoucnosti nové knihovny

Včera 14:59 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Moravskoslezská vědecká knihovna se i letos zapojila do ostravské muzejní noci. Návštěvníkům nabídla netradiční pohled do zákulisí své práce i možnost vůbec poprvé virtuálně prozkoumat budoucí sídlo – Černou kostku.

Ostrava rozdělí miliony na kulturu. Peníze dostanou i úplně nové nápady

Včera 18:02 | Ostrava-město | Anna Břenková

Město posílá do kultury dalších dvanáct milionů korun. Dotace pomůžou jak tradičním akcím, tak menším projektům. Zájemci mohou své žádosti o podporu posílat v září.

Branka u Opavy otevřela nové Výletiště. Den obce přilákal stovky návštěvníků

4. července 2026 16:01 | Opava | Yvona Fajtová

Branka u Opavy slavila Den obce ve velkém stylu. Jeho hlavním bodem bylo slavnostní otevření nového komunitního centra Výletiště, které nabídne zázemí místním spolkům, sportovcům i kulturním akcím. Oslavy doplnil bohatý program pro celou rodinu.

Hasiči v Miloticích nad Opavou převzali do užívání novou hasičskou zbrojnici

Včera 10:27 | Bruntál | Karel Soukop

Hasiči v Miloticích nad Opavou právě převzali do užívání novostavbu své hasičské zbrojnice. Ta byla postavena v posledních dvou letech nákladem přes 13 milionů korun a stane se novou dominantou obce.

Nejen hudba a tanec. Festival Beats for Love hostil debaty o hudebním průmyslu

5. července 2026 19:02 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Součástí čtyřdenního festivalu v Dolní oblasti Vítkovice byla také třídenní konference Talking Beats. Ve Velínu Koksovny diskutovali producenti, manažeři a umělci o umělé inteligenci nebo zákulisí bookingu.

Oderáci mohou potřetí využít participativní rozpočet, návrhy město přijímá do konce července

Včera 10:00 | Odry | Michal Slonina

Historické fotografie ve veřejném prostoru, pingpongový stůl na dětském hřišti za Základní školou Komenského nebo oprava studny na Dobešově. To jsou projekty, které se v Odrách realizovaly díky participativnímu rozpočtu. Své návrhy mohou občané podávat i letos.

Město na dotacích rozdělí přes 35 milionů korun, nejvíce půjde do sociální oblasti

Včera 10:36 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město v příštím roce rozdělí v dotačních programech více než 35 milionů korun. Tyto peníze podpoří sport, kulturu, obnovu kulturních památek, volnočasovou a sociální oblast.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Káva, která pomáhá. Nemocniční kavárna už čtyři roky podporuje pacienty

Včera 15:51 | Opava | Yvona Fajtová

Šálek kávy, vlídné slovo a lidská podpora. Tak funguje kavárna Nadace Pavla Novotného v areálu Moravskoslezské nemocnice Opava. Už čtyři roky pomáhá onkologickým pacientům i jejich blízkým zvládat nejtěžší životní chvíle.

Branka u Opavy otevřela nové Výletiště. Den obce přilákal stovky návštěvníků

4. července 2026 16:01 | Opava | Yvona Fajtová

Branka u Opavy slavila Den obce ve velkém stylu. Jeho hlavním bodem bylo slavnostní otevření nového komunitního centra Výletiště, které nabídne zázemí místním spolkům, sportovcům i kulturním akcím. Oslavy doplnil bohatý program pro celou rodinu.

Den Charity na zámku v Raduni spojil pomoc, umění i historii

4. července 2026 15:22 | Opava | Yvona Fajtová

Klienti Charity Opava si užili tradiční Den charity na státním zámku v Raduni. Součástí programu byla vernisáž fotosoutěže Můj svět i prohlídka nové zážitkové výstavy Vzpomínky na Afriku.

Jubileum Zlatníků nabídlo svěcení kaple, ocenění spolků i setkání se slovenskými přáteli

1. července 2026 17:57 | Opava | Yvona Fajtová

Městská část Opavy Zlatníky si připomněla významné jubileum. Oslavy 770 let od první písemné zmínky doplnilo svěcení zrekonstruované kaple i setkání s partnerskou obcí Zlatníky na Slovensku.

Opavské letní koupaliště hostilo největší letní setkání podnikatelů v regionu

1. července 2026 15:29 | Opava | Yvona Fajtová

Více než tři stovky podnikatelů, živnostníků i zástupců města se sešly na druhém ročníku letního setkání Okresní hospodářské komory Opava. Na městském koupališti nechyběl networking, sportovní aktivity ani módní přehlídka.

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Spojil pěstounské rodiny i děti

1. července 2026 15:15 | Opava | Yvona Fajtová

Opavské Městské sady patřily prvnímu ročníku akce Běh srdcem. Sportovní dopoledne připravil magistrát pro pěstounské rodiny a děti, které si kromě závodění užily také společný program a odměny.

Kapela Nebe zahrála na střeše obchodního domu Breda
Vydáno 2. září 2022 21:06, Opava, Katka Geryková
Chátrající obchodní dům Breda v Opavě ožívá. Nejenže tady byly započaty záchranné práce, ale objekt se stal také pódiem pro kapelu Nebe, která odehrála koncert na střeše. Tato akce byla připomínkou 150. výročí narození architekta Leopolda Bauera, který budovu před téměř sto lety projektoval.

Přestože obchodní dům Breda, který nedávno koupilo město, čeká ještě dlouhá cesta k rekonstrukci, už nyní je centrem kulturního dění. Před časem zde mohli zájemci nahlédnout během komentovaných prohlídek nebo se zúčastnit nejrůznějších workshopů. Teď si 150. výročí narození architekta Leopolada Bauera, který honosnou budovu navrhnul, mohli Opavané připomenout koncertem. Jako impozantní pódium pro členy kapely Nebe posloužila rovná střecha obchodního domu.

Petr Harazim, zpěvák a kytarista, skupina Nebe: „ Bude to zvláštní hrát pro lidi, kteří stojí před velkoplošnou obrazovkou a jsou nějakých dvacet metrů pod námi.“

Místo zde bylo také pro několik posluchačů a především štáb, který přenášel obraz i zvuk na velkou obrazovku umístěnou dole, pod budovou.

Marek Zygula, správce budovy: „Střecha je celá konstrukčně v pořádku. Akorát jsme si od města museli udělat výpůjčku tohoto objektu na jeden den a udělat zabezpečení ať nám někdo nepřepadne.“

Zapadající slunce a pozadí Jeseníků se postaralo o výjimečnou atmosféru. Kapela odehrála pod širým nebem, vysoko nad zemí, hodinový koncert, který byl průřezem jejich hudební tvorbou. A prostor dostaly také písně z poslední desky s názvem Než v tom zůstaneme sami.

Záměrem Spolku na záchranu obchodního domu Breda, který akci připravil, je vracet zde postupně život. Tato stavba patří neodmyslitelně k Opavě už téměř jedno století. Poslední roky, než ji koupilo město, ale chátrala. Její oživení teď obyvatelům města připomíná, že historiskou budovu teď čeká nová epocha, epocha oprav.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Naším cílem je dům oživit. Chceme, aby si lidé zvykli sem chodit. Máme v plánu pořádat různé kulturní akce.

Chystají se také přednášky nebo promítání filmů. Lidé mají stále zájem o komentované prohlídky. A mohou se také zapojit do worshopů, které hledají odpověď na to, jaké využití by mohla budova mít.

návštěvník akce: „Určitě jsem ráda, že se s tím něco děje.“

návštěvník akce: „Uvidíme, co s tím bude.“

Nejdříve přijde řadu úprava fasády a výměna stovky oken. Ty budou vyrobeny podle těch původních. Nyní se připravuje výběrové řízení na dodavatele.



Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000033120/kapela-nebe-zahrala-na-strese-obchodniho-domu-breda